Урок літературного читання в 4 класі
Тема. О.Олесь «Наші предки - слов'яни»
Мета: поглиблювати знання дітей про Україну, про її історичне минуле, про населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси; удосконалювати читацькі навички, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до предмету, до історії нашого народу, бажання її вивчати.
Обладнання: словникові слова, презентація про слов'ян, картки з деформованими прислів'ями, пірамідки слів.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Вправи на розчитування.
2. Робота в парах
а) Скласти прислів’я з таблички і пояснити.
без2 |
ни8 |
без13 |
ко3 |
Бать14 |
Нема1 |
а9 |
|
ли7 |
щи16 |
||
дей12 |
ре4 |
||
ни17 |
нас10 |
||
рос6 |
лю11 |
ків15 |
ня5 |
б) Підібрати синоніми до слова Батьківщина.
(Вітчизна, рідний край, рідна земля)
ІІІ. Вступна бесіда. Мотивація навчальної діяльності.
У давні часи, більше як півтори тисячі років тому, наша Батьківщина і землі виглядали зовсім інакше, як тепер.
Не було ані багатих міст, ні містечок, ні сіл, ні доріг, тільки далеко простяглися бори й води.
Мешкали на тих землях люди високого зросту, сильні й працьовиті. Називали вони себе слов'янами. (показ слайдів )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Вивчення нового матеріалу.
На уроці ми прочитаємо уривок з книги Олександра Олеся «Княжа Україна», в якій він в поетичній формі переповів історію наших предків.
- Нагадаємо, що ми знаємо про письменника?
Бесіда про життя та творчість Олександра Олеся
2. Опрацювання твору Олександра Олеся «Наші предки - слов'яни».
- Як ви розумієте значення слова предки?
- Давайте з’ясуємо точне визначення цього слова, яку дають словники. (слайд)
2.1 Підготовка до сприйняття твору.
Читання вголос тлумачення слів, поданих після твору.
- Які із слів ви вже чули?
2.2.Виразне читання твору вчителем.
— Які почуття у вас викликав твір?
— Що вас найбільше вразило?
2.3.Словникова робота.
Вправи на розширення поля читання.
- Які слова незрозумілі? Пояснити їх значення.
- Читання колонок слів у «луною»
плем'я князь
слов'яни мудрість
забуття праведний
метушилось розкидались
2.4. Читання твору мовчки.
- Кого описано в творі? Чи можна визначити головного героя?
- Хто у центрі вірша? ( Наші предки і їхнє життя)
Фізкультхвилинка
2.5. Читання твору ланцюжком « Ти мені - я тобі».
2.6.Вибіркове читання.
- Прочитайте, як поет описує місце, де жили наші предки.
- Як автор пояснює поняття рід, племена, старший роду?
- Як наші предки обирали князя? Що вони цінували у людині найбільше?
- Як слов'яни обороняли свої городи від ворогів?
- Що автор розповідає про їхні звичаї?
3. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Дочитай речення».
- Знайдіть і дочитайте до кінця речення, яку починаються словами:
«На річках…», «Ось і…», «Але все…», «Над озерами…».
б) Гра «Хто швидше читає?».
- Знайдіть дієслова, які описують дії:
найстаршого (керував, видавав, правив, милував, карав);
князя (судив, водив, був, ставав);
народ (будував);
Фізкультхвилинка (для очей)
4. Мовно-логічне завдання ( робота у парах).
- Користуючись текстом, доповніть розповідь про слов'ян потрібними словами і виразами.
Слов'яни жили над _________, ____________, на __________, у_______.
Оселялися вони __________, а роди складали __________ . Родом керував ________ і_______. Кожне _______ вибирало ________.
5. Словесне малювання.
- Які малюнки ви намалювали б до цього твору?
V. Підбиття підсумків.
- Чи легке життя було у наших предків?
- На які питання ви сьогодні отримали відповіді?
- Про що ви захотіли дізнатися після уроку?
VІ. Домашнє завдання.