Урок літературного читання "Вчинок героя у казці. Повтор як художній прийом у казці. Українська народна казка “Лисичка – сестричка” "

Про матеріал

Дана розробка уроку допомагає розвивати читацькі навички учнів, сприяє розвитку акторських умінь, допомагає розвивати вміння діяти не тільки в парі, але і у групі, виконуючи ряд творчих завдань.

Перегляд файлу

Тема. Вчинок героя у казці. Повтор як художній прийом у казці. Українська народна казка “Лисичка – сестричка” (уривок)

Мета. Ознайомити учнів із українською народною казкою “Лисичка - сестричка”. Учити дітей працювати з текстом, удосконалювати навички правильного, виразного читання, вміння виділяти головну думку прочитаного, читати в особах діалог, давати характеристику вчинку героя казки.  Розвивати зв’язне мовлення, мислення, творчу уяву, вміння висловлювати оцінні судження. Виховувати в учнів інтерес до народної творчості, зокрема казок, привітність, гостинність, доброту, вдячність.

Обладнання. Сонечко сподівань, хмаринки, ілюстрації тварин, мультимедійна презентація, лисичка, картки для парної роботи, картки для домашнього завдання, серце, грамзапис казки та мантри лісу, маски.

Тип уроку: урок-діалог, засвоєння нових знань.

Форми роботи: колективна, індивідуальна, парна.

Хід уроку

I. Організація класу         

Уже дзвінок нам дав сигнал,

Що працювати час настав.

Тож, і ми часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

Та на уроці треба

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

 2. Сонечко очікувань та сподівань.

— У кожного з вас на парті лежить маленький сонячний промінчик. Ми будемо всі разом  із цих промінчиків складати  сонечко сподівань.( Діти кажуть по черзі, чого вони очікують від уроку, і прикріплюють на магнітну дошку свої промінчики.)

— Я теж хочу прикріпити і свій промінчик, бо сподіваюсь, що ви будете старанними, активними, працьовитими на уроці. І все у нас буде добре.

— Діти, подивіться, яке красиве у нас вийшло сонечко!

II. Визначення завдань уроку

Дорогі діти!

Сьогодні ви маєте змогу

Присвятити свої сили

УРОКУ-ДІАЛОГУ.

Ми будемо з вами:

МІРКУВАТИ – ОХОЧЕ,

ЗАПИТУВАТИ – ТОЧНО,

Час від часу сусідові

ДИВИТИСЯ В ОЧІ.

— У кінці уроку ми визначимо, яким вийшов наш урок: корисним чи даремним. Корисним ми зможемо його назвати, якщо:       Слайд 1

  • проведемо мовну розминку,
  • використаємо всі свої знання про казку,
  • учитимемось правильно, виразно читати в особах,
  • розвиватимемо акторську майстерність,
  • поміркуємо над вчинком головного героя,
  • збагатимо мовлення новими словами,
  • говоритимемо зв’язно, зрозуміло, виразно.
  • Отож, спробуємо справитись із цими завданнями?
  • Тоді, до роботи.

III.  Мовна розминка

  Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені, очі , не розвинена пам’ять, увага. Тому ми повинні постійно їх тренувати.

  1. Дихальні вправи

а) Здування пір’їнки (Діти здувають з долоні уявну пір’їнку)

б) Передайте звуками пісню вітру  (Діти передають шум вітру )

в) Нюхання квіток.  (На столі стоїть у вазі букет квітів. На вдих діти вдихають повітря, на видих – називають голосні букви).

б) Хвилинка релаксації. Розвиток звязного мовлення

— Заплющіть оченята і на хвилинку уявіть що ви в лісі.

Звучить мантра лісу

— Відкрийте очі і дивіться в далечінь. Розкажіть, що ви уявили.

  А що побачили?

  Кого у цьому лісі не вистачає? (тварин)

2.  Розвиток  артикуляції, пам’яті та уваги

а)  Миттєве сприймання слів

— А зараз нехай трішки попрацює ваш ротик, пам’ять  та увага. Я покажу картку із  словом, яке вказує на назву тваринки, а ви повинні звуком передати, як розмовляє ця тваринка.

( Показую картки зі словами сорока, курочка, качечка, гусочка, ягня, собачка, вовк, жабка, кабан.)

Діти:  скре – ке – ке, ко – ко – ко, кря – кря – кря,  га – га – га, ме – е – е,  гав – гав, у – у – у, ква – ква,  хрю – хрю.

  Чи всі ці тварини живуть у лісі? А про яку лісову хитрунку я забула?

б) Скоромовка. Слайд 2

Чи то лис, чи то ліс,
Чи то кинь, чи то кінь,
Чи то кит, чи то кіт – 
Звуки плутати не слід.

3. Розчитування

а) Чистомовка  (Школа ейдетики) Слайд  3,4,5,6

Рі-рі-рі – сонце угорі.

Ри-ри-ри – а ти книжечку бери.

Ем-ем-ем —  разом в казку ми підем.

Сі-сі-сі - будьте впевнені усі.

IV. Актуалізація опорних знань

а) Гра-діалог  “Відгадай казку” Слайд  7, 8, 9,10

(Діти в діалозі читають слова з казки і відгадують, хто говорить ці слова і в якій казці.)

1 .   — Колобок, колобок, я тебе з'їм!

— Не їж мене, лисичко-сестричко, я тобі пісеньки заспіваю.

— Ану заспівай!                                                    (Колобок)

2.     Ти хто такий?

 — Я — пан Коцький.

 То будь ти мені за чоловіка, а я тобі за жінку буду.     (Пан Коцький)

3. — Пусти мене, півнику, в хату.

    — Ток, ток, не велів коток.

    Та пусти, я тобі пшенички принесла попоїсти.          (Котик та Півник)

4. Вибачай, журавлику, - що мала, тим тебе й пригощала, а бiльше немає   нiчого.

    — То спасибi ж. Приходь же, лисичко тепер до мене в гостi.

    А прийду, журавлику, прийду, лебедику!  (Лисичка та Журавель)

— Я бачу, що ви добре знаєте українські народні казки. А що обєднує ці казки?

б) Гра «Я – лисичка»                  Слайд 11

— Уявіть, що ви – це лисичка. Якою ви б хотіли, щоб вас побачили інші.

V. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку

— Діти, в житті ми часто чуємо такі слова: “У людини повинна бути совість.”, або ж:  ”У тебе немає совісті.” А що ж таке СОВІСТЬ і де вона живе?

Релаксація. Прикладіть свою праву ручку до свого доброго, щирого серця. Чуєте, як воно б’ється?  Там і живе ваша СОВІСТЬ. Серце, в якому живе СОВІСТЬ, посилає людям найкращі почуття.

( Учитель на магнітну дошку кріпить серце, яке зроблене із паперу, а потім кріпить навколо нього паперові смужечки зі словами, які вказують на кращі людські почуття.)

співчуття                           скромність

чесність                                  любов

щедрість                             милосердя

чемність                            добро

— Тому на  уроці, вивчаючи нову українську народну казку (Діти хором читають назву казки, яка написана на плакаті і прикріплена на дошці) “ЛИСИЧКА - СЕСТРИЧКА”, будемо вчитися порядності, справедливості, гостинності.           Слайд 12

— Із назви ви здогадалися, хто буде головним героєм казки є (читають хором) Лисичка – сестричка.

VI. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку

1. Первинне ознайомлення з казкою  (Звучить уривок із казки)

— Прослухайте уривок з цієї казки і поміркуйте, чи схожа лисичка на лисичок із інших казок? Чим?  (Так. У кожній казці лисичка хитра, підступна.)

  1. Перевірка сприймання змісту казки. Гра “Так – ні”
  • Лисичка просилася переночувати до людей? (так)
  • Хотіли люди її впускати до себе у хату? (ні)
  • Вона спала на ліжечку? (ні)
  • З собою лиска мала гусочку? (ні)
  • Вона зїла курочку?(так)
  • А попросила на місце курочки бичка? (ні)
  • Молодці , ви дуже уважно слухали казку.

3. Словникова робота

— Прочитайте слова,які зустрілися в тексті і поясніть їх значення. Слайд 13

вклонилася  (низько нагнулася)                   

подіну          (заховаю)

переночувати      (залишитися на ніч)           

нишком                (тихенько)

— Прочитайте за мною луною, правильно наголошуючи слова Слайд 14

добривечір

добридень

дарма

зігнуся

4. Фізкультхвилинка

Ми з вами гарно потрудились,

І, мабуть, трохи притомились.

Тепер настав час відпочинку,

Ми почнемо фізкультхвилинку.

Рано вранці сонце встало

І промінця усім послало.

Сонце в спинки припікає,

Лиски з нірок вибігають

І під сонечком стрибають.

Дмухнув вітер – лиски сіли,

Бо силенний  вітер збив їх.

Піднялись і  тихо стали,

Мило з нами танцювали.

Раз – візьмемо руки в боки,

Підем у танок, у скоки.

Покрутились, покружляли,

Ручками помахали.

Будем ми усі сідати

Й далі плідно працювати.

5. Читання казки учнями «ланцюжком»

— А зараз прочитаємо уривок з казки «ланцюжком». Читаючи, поміркуйте, чому цей твір можна назвати казкою і яка тут хитринка ще заховалася.

6. Поняття про художній прийом «повтор»

— Отож, чому цей художній твір ми назвали казкою? (Бо в цьому творі є незвична подія; тварини розмовляють людською мовою; цей твір навчає, як не слід поводитися з іншими людьми)

  • Яку саме вигадку ви помітили? (Самі хазяї роздають лисичці своє добро)
  • А яку ще хитринку можливо ви помітили? (що описується ніби два дні з життя лисички)
  • Як ви гадаєте, подібна пригода сталася з лискою на слідуючий день?
  • Такий художній прийом називається повтором. У казках такий повтор може відбутися два, три , а то і чотири рази, як у нашій казці. Тільки змінюватимуться якісь деталі.
  • Знайдіть те речення, яке вказує на повтор. (Біжить вона, біжить, коли ж ніч уже близько. Біжить вона, біжить, аж застала її на дорозі ніч.)

7. Фізкульхвилинка для очей

Працювали ви, трудились,

Оченята вже втомились.

А щоб плідно працювати,

Треба їм відпочивати.

Очі швидко обертаєм, 
Головою не хитаєм. 
Вліво раз, два, три, чотири. 
Вправо стільки ж повторили. 
Вліво, вправо повертаєм 
І все навколо розглядаєм. 
Раз коло, два і три, чотири. 
Щільніше очі ми закрили. 
На п’ять і шість їх потримали 
І потім знову закружляли. 

8. Самостійне читання казки

 — Прочитайте казку самостійно і підготуйтеся до читання в особах.

9. Читання казки в особах

— Скільки дійових осіб нам потрібно для читання? (Лисичка та хазяї, а допоможе у читанні автор)

— Читаючи, поміркуйте, чи добре вчиняла лиска по відношенню до гостинних господарів.

Читання казка в особах, творча робота над повтором за ілюстраціями.

10. Творча робота

— То скажіть , чи добре вчиняла лисичка по відношенню до хазяїв?

— Чи приведуть до добра такі вчинки героїні? Чому?

  • Щоб ви порадили змінити лисичці у своїй поведінці?
  • Чи змінилося б щось тоді у казці?

 11. Гра “Склади прислів’я”.  (Робота в парах) Слайди 15,16,17

(  На партах лежать картки із прислів’ями, які поділені на дві частини. Потрібно з’єднати так ці частинки, щоб можна було прочитати прислів’я.)

 Хто що знає,                         завжди згоди можна дійти.”       

  “З добрими людьми               воно добром вернеться.”

  “Роби добро,                           тим і хліб заробляє.”

  • Яке з цих прислів’їв підходить до змісту казки “Лисичка – сестричка”?

— Чи можна ним висловити пораду головній героїні?

V. Підсумок уроку. Рефлексія

1. Метод “Мікрофон”

  Урок наш був вдалим чи даремним? Чому?

  Що вам сподобалося найбільше? Що, на вашу думку, не вдалося?

  Чи справдилися наші сподівання?

  Чого  навчив вас цей урок? Ця казка?

2.  Домашнє завдання

— Як ви гадаєте, лисичка зміниться після нашого уроку?

— Але чуть – чуть все рівно хоче схитрувати і задає вам домашнє завдання різне. Оберіть їх для себе самі.

Курочка: Читати казку в особах, характеризувати головну героїню.

Качечка: Читати казку в особах,  намалювати ілюстрацію до одного з епізодів.

Ягня: Читати казку в особах, переказувати з використанням художнього прийому «повтор».

 

 

1

 

doc
Додано
17 листопада 2018
Переглядів
1137
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку