•ознайомити учнів з текстом української народної казки; формувати вміння висловлювати свої думки, ставити запитання, відповідати на запитання за змістом прочитаного твору; розвивати зв'язне мовлення, творчі здібності, допитливість,уяву, вміння працювати з текстом та швидко орієнтуватися в його структурі, знаходити в ньому відповіді на запитання за змістом твору, розширювати читацький кругозір, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати цікавість до усної народної творчості.
Комунальний заклад
«Матвіївська загальноосвітня санаторна школа – інтернат І – ІІІ ступенів»
Запорізької обласної ради
«За добро добром платять.
Чарівні казки
«Кривенька качечка»
(українська народна казка)»
Підготувала
вчитель 3 класу
Сініцина В. С. “спеціаліст другої категорії”
Пед.звання : “старший вихователь”
2018- 2019 н.р
Мета:
соціальної: удосконалювати здатність особистості продуктивно співпрацювати з різними партнерами у парі та у групі, виконувати різні ролі та функції у колективі, виховувати почуття дружби, товариськості.
Тип уроку: урок набуття нових знань
Основні терміни і поняття: народна казка, персонаж.
Обладнання: картки для роботи в групах, ілюстрації за змістом казки «Кривенька качечка»;підручник «Читанка» О.Я.Савченко, мультимедійна презентація до уроку ,6 капелюхів, завдання.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Клас готовий працювати ? (Так)
Гарні відповіді давати ? (Так)
Вчасно руку підіймати ? (Так)
Вміло в групах працювати ? (Так)
Настрій на урок взяли й працювати почали !
2. Перевірка домашнього завдання
— Покажіть однокласникам малюнки до прочитаних казок, та порадьте, що
варто прочитати і чому.
3.Артикуляційні вправи.
1) Робота над чистомовкою .
Вітерець у лузі: ш-ш-ш-ш.
Повзе вуж у траві: с-с-с.
Прилетів жук: ж-ж-ж.
Заспівав комарик: з-з-з.
Пролетів птах: шук-шук-шук.
Запихкав їжачок: пих-пих-пих.
Забриніла бджілка: дж-дж-дж.
Дзюркоче вода у струмочку: дз-дз-дз.
2) Робота над скоромовкою.
Бубоніла діду баба:
- Ой не дмухай на кульбабу,
Бо з кульбаби полетять
Сто малих кульбабенят.
4. Розвиток читацьких умінь і навичок.
Вправа «Пірамідки».
— Прочитайте записані на дошці слова.
мова |
розмова |
безмовний |
змова |
промова |
умовляти |
обмова |
замовник |
замовити |
вимова |
мовлення |
вмовити |
відмова |
передмова |
мовити |
змовник |
промовець |
мовна |
ІІ Основна частина
1. Дотекстова діяльність та підготовка учнів до сприймання змісту тексту
Перед вами складовиця-приказка сестриця:
до пла бро За до тять бром
( За добро добром платять)
a) Читаємо хором;
б) Як ви розумієте ці слова?
- Сьогодні на уроці ми будемо міркувати про добрі вчинки та погані. Будемо не лише вдосконалювати навички читання, а й вчитися аналізувати, порівнювати, відчувати, фантазувавти.
- А щоб дізнатися про кого ми будемо читати послухайте підказку.
- Має дзьоб, два крила, дві лапи, може плавати й літати. Хто це ?
Качка сьогодні є символом нашого уроку, оскільки це є головна героїня казки «Кривенька качечка».
Але спочатку давайте пригадаємо, а що ж називається казкою?
— На які дві групи поділяються всі казки? (Народні та авторські, або літературні)
— Які казки називаємо народними?
— А які — літературними?
2. Діаграма Вена
Авторські Народні
твір про складений
Написаний вигадані, часто народом
автором фантастичні
події
— Які казки називають чарівними? Про кого в них найчастіше розповідається?
— Чарівні казки дають змогу поринути у світ надзвичайних пригод: магічні істоти, чарівні палички та, як завжди, протистояння добра і зла... У казці, яку ми сьогодні прочитаємо, будуть і добро, і зло, і дивовижні перевтілення... Отже, ця казка... (чарівна).
3. Підготовка учнів до сприймання змісту тексту
Робота із заголовком казки (с. 50). Вправа «Передбачення»
— Прочитайте назву казки. Про що, на вашу думку, може в ній ітися?
— Розгляньте ілюстрації до казки на с. 53. Що ще можете сказати про цю казку?
— А зараз прочитаємо казку в підручнику і з'ясуємо, наскільки істинним був наш прогноз.
4. Первинне сприймання змісту тексту учнями.
Виразне читання казки вчителем та учнями.
Вправа «Ланцюжок».
• Виразне читання початку казки вчителем до слів «Ніхто нічого не знає...».
• Продовження читання казки підготовленими учнями до слів «Коли летить каченят табунок, побачили її й співають».
• Завершення читання — читання всіма учнями «ланцюжком» (по реченню).
Фізкультхвилинка
5. Перевірка первинного сприймання (учні відповідають за допомогою сигнальних карток («А» та «Б»)
Тест
Дід з бабою пішли в ліс
А – по гриби
Б – по дрова
2. Вони знайшли в лісі
А – гусочку
Б – качечку
3. Чим дід з бабою обложили гніздечко?
А – травою
Б – пір’ячком
4. З чого здивувалися дід і баба?
А – що у них прибрана хата
Б – що у качечки уже ніжка не крива
5. Сховавшись за клунею дід і баба помітили
А – що багато людей у них господарюють
Б – що дівчина йде з водою.
6. Дід і баба
А – спалили гніздечко
Б – не зізналися, що усе бачили
7. Що зробила дівчина
А - навіки залишилась у стареньких
Б – полетіла з табунчиком .
6.Робота в групах.
- Над казкою ми будемо працювати за допомогою шести капелюхів. Об’єднайтеся, будь ласка, в шість груп, оберіть собі колір і отримайте завдання.
«Білий капелюшок»
Завдання: Попрацюйте із словниками і дайте пояснення незнайомим словам із тексту.
Починок – пряжа , намотана на веретено
Веретенце – знаряддя для прядіння
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу
Галочко – звертання до дівчини
Іва-діва – звертання до дівчини
Полинули – полетіли
Жалували – жаліли.
«Чорний капелюшок.»
- Які погані вчинки зробили герої казки?
- Дід з бабою?
- Кривенька качечка?
- Табун качок?
«Жовтий капелюшок».
- Діти, а які добрі позитивні вчинки зробили герої?
- Дід з бабою?
- Кривенька качечка ?
- Табун качок?
«Червоний капелюшок.»
Завдання: На скільки частин можна поділити текст? Дайте заголовок кожній частині. ( Складання плану)
- Які почуття у вас виникли на початку казки ?
- В середині казки ?
- В кінці казки?
«Синій Капелюх»
Завдання. Яка головна думка цієї казки?
«Зелений капелюшок»
- Діти, пофантазуйте , і придумайте свій кінець казки. Як по іншому могла закінчитися казка ?
- Презентація груп.
ІІІ Заключна частина
- З якою казкою познайомилися на уроці?
- Що сподобалося на уроці найбільше ?
- Чого навчив вас цей урок?
- Які висновки ми можемо зробити на майбутнє ?
- Діти скажіть будь ласка, що ви можете на світі доброго зробити?
Домашнє завдання
— Прочитайте казку (с. 50-53) .
Пригадайте назви чарівних казок, у яких згадуються чарівні перетворювання.
За бажанням намалюйте ілюстрацію до казки «Кривеньке качечка».
Вчитель.
Будь чистою і світлою, дитино.
Добро твори у світі кожен час.
Добро і є та категорія єдина,
Яка веде до світла кожного із нас.