Урок літературного читання "Вчіться робити добро. Леонід Глібов. Ластівка і Шуліка

Про матеріал

Розробка уроку літературного читання в 3 класі на тему "Вчіться робити добро. Леонід Глібов. Ластівка і Шуліка

Перегляд файлу

Літературне  читання

3 клас

 

Тема. Вчіться робити добро.

           Л. Глібов. Ластівка і Шуліка

Мета: поглибити знання учнів про особливості байок, розширити знання учнів  про Л. Глібова, вчити аналізувати події, що відбуваються в природі, уміти переносити їх у реальну дійсність життя; оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки.

 Розвивати навички читання: швидкість, виразність, правильність; уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій.

 Формувати мовленнєві уміння.

 Виховувати ціннісне сталення до себе та інших людей.

  Спрямувати  дитяче світосприймання на належний емоційно-образний   

          рівень.                  

Обладнання: «Українська мова та читання. Частина 2. 3 клас» (автори Наталія Богданець-Білоскаленко, Юлія Шумейко), портрет Л. Глібова,

малюнки ластівки, шуліки, картки «Друкар», дитячі книги з творами

Л. І.Глібова, ілюстрації до байки.

Хід уроку

І. Емоційна підготовка до уроку.

- Подивіться один на одного і усміхніться один одному як сонечко.

1.Емоційне налаштування на урок.

Анумо привітаємось,

Анумо посміхаємось.

Анумо в очі глянемо

І нам тепліше стане.

Вчитель.

Усміхніться всім навколо:

Сонцю, небу, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде.

Діти.

Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку в небі пташки!

Всіх вас вітаю, всіх вас люблю!

Ми живемо в одному краю!

ІІ. Вправи для розвитку навичок читання.

  1. Робота із скоромовкою.

                              Ластівки над річкою

                              Носяться щодня.

                             Ластівка ластівку

                            З криком доганя.

 ( Читання скоромовки кілька разів з прискоренням.)

2. Робота з картками „ Друкар ”.

Діти „ віддруковують" скоромовку на картках.

3. Гра „ Знайди зайве слово ”.

казка                      п’єса                        байка 

каска                      п’єса                        байкар 

казка                      п’ята                        байка 

казка                      п’єса                        байка 

казка                      п’єса                        байка

4.Вправляння у виразному читанні слів (картки-блискавки):

досадно, ластівка, шуліка, стріха, життя, завзяте. добренько.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Знайомство з акровіршем.

        Хто вона?

Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане,—
І здалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А дітям більше буде.

- Дайте відповідь на питання заголовка. Чи правильно ви здогадалися? Перевірте.

- Прочитайте, як називаються такі вірші?

- Так, правильно, це акровірш.

  Акровірш — вірш, у якому початкові букви кожного рядка, що читаються зверху вниз, утворюють слово або фразу.

-          Діти, пригадайте, що таке байка?

(Байка – це невеликий віршований або прозовий повчальний твір алегоричного змісту.)

- Байка - це коротке навчальне оповідання, найчастіше віршоване. У байці завжди є висновок, що називається мораль. Мораль може подаватися в кінці твору, а іноді на початку. (Прочитати правило в підручнику)             

-          Хто найчастіше буває героями байки?

( Найчастіше героями байок бувають звірі, птахи й рослини. Вони наділені людськими рисами.)

     -   З творчістю якого байкаря ми вже знайомі?

          ( Ми знайомились з творчістю Леоніда Глібова)

     -   Що цікавого ви дізнались про життя і творчість Леоніда Глібова?

     -   А допоможе нам у цьому «Пошукове бюро».

          ( Слово надається «Пошуковому бюро».)

   1. Леонід Глібов народився у с. Веселий Поділ на Полтавщині.

  2. У дитинстві був веселим і жвавим. Найбільше він любив доглядати за   квітами.

 3. Навчаючись у гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон». Друзям цей вірш дуже сподобався.

 4. Леонід Іванович дуже любив дітей. Деякий час працював учителем історії та географії. Про нього залишилися спогади як про хорошого вчителя.

 5. Хвороба серця та астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова.

  6. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою.

 7. Глібов написав багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та акровіршів для дітей. Друкував він їх під псевдонімом дідусь Кенир.

-  Так, діти, Л. І. Глібов залишив після себе дуже великий спадок: байки,вірші загадки, акровірші, які дуже подобаються дітям.

ІV. Фізкультхвилинка.

Вправи для відпочинку очей.

„ Пальмінг ” – від англійського слова «долоня».

( Діти, заплющивши очі, закривають їх долонями. При цьому уявляють чорни фон. Від долонь повинно йти тепло до очей. )             

V. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

     - Ви вже говорили, що героями байок Л. Глібова були тварини. 

Першого героя ми відгадали, прочитавши акровірш. Це ластівка.

     -  Розгляньте малюнок ластівки. Чи доводилось вам бачити цих птахів?

-          Ластівка — невелика перелітна пташка. Тіло видовжене, голова маленька, хвіст довгий. Хвіст і чіпкі короткі лапки допомагають птахові спиратися на стіну при будівництві житла під стріхою оселі. Харчуються ластівки тільки комахами. У світі налічують 79 видів ластівок. Ці птахи приносять велику користь.

           А другий герой байки — шуліка.

- Що знаєте про цього птаха?

Шуліка — народна назва для різних видів соколоподібніх птахів, які зустрічаються на території України (також шуляк, коршун, коршак, яструб, ястреб, кібець, кобець). Це хижий птах, причому для полювання вибирає нічний або вечірній час. У раціон харчування цих шулік входять миші, щури та інші гризуни.

-          А тепер прочитайте, будь ласка, назву байки, яку будемо вивчати.

Ластівка і Шуліка будуть дійовими особами цієї байки. 

VІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. Робота над байкою

«Ластівка і Шуліка».

1. Словникова робота ( слова записані на дошці )

трудяща                        добренько

пройдисвіт     стріха

завзяте                          придивлявся

обізвався                       досадно

( Пояснення значення слів)

Пройдисвіт — хитра людина, на обман, нечесні вчинки.

Досадно — неприємно.

Завзято — наполегливо.

2. Первинне сприймання байки.

- Якою зображено Ластівку?

- А який Шуліка? (Завдання перед читанням. Виразне читання

    байки.)

Байка Леоніда Глібова

ЛАСТІВКА Й ШУЛІКА

Трудяща Ластівка край берега літала,
Земельку мокрую збирала,
Щоб хатоньку собі зліпить,
Щоб де було і їй, і діткам жить,
Тихеньку долю веселити,
І бога, і людей хвалити.
Сидів Шуліка на вербі
І так до неї обізвався:
— Дивуюсь я тобі,—
Не раз я придивлявся,
Усе ти між людьми і не боїшся їх,
Пройдисвітів таких,
Не тільки що під стріхою співаєш,
Ще й у вікно літаєш…
От хоч і я — не в тебе вдавсь,
Шулікою на світі звуся,
А лиха від людей набравсь,
І зло бере, а все-таки боюся;
Досадно стане хоч кому:
Тобі привіт, мені — біда велика.—
А та йому:
— Я — Ластівка, а ти Шуліка;
Я людям не чинила зла,
Де не була,
А ти подумай, пане-брате,
Яке життя твоє завзяте:
Ввесь вік курчат і пташечок хапав,
Ні ласки, ні жалю не знав.

Давно-давно мовляють люде:
Що добренько роби, то добре й буде.

 

-          Хто вам сподобався? Чому?

      ( Сподобалася Ластівка, бо вона була працьовитою і доброю.)

-          Кого засуджуєте? Чому?

     ( Шуліку, тому що він був хитрим і нечесним.)

3. Повторне читання байки.

     -    Байка близька до казки, тому дійові особи подібні до казкових. Читаючи байку, потрібно намагатися передати голосом ставлення автора до подій, що зображені. Зараз ми будемо читати,

-          Байка складається з двох частин: розповідної (основна) і навчальної (мораль).

-          Мораль — це повчальний висновок, який може подаватися в кінці твору, а іноді на початку.

- Прочитайте ще раз уважно байку. Знайдіть в ній розповідь і повчання.

- Як ви розумієте мораль байки?

 4. Хвилинка відпочинку.

Вправи для очей.

VІІІ.  Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Аналіз змісту байки. Вибіркове читання.

- Якими словами можна охарактеризувати Ластівку? Прочитайте.

- Чому дивувався Шуліка?

- Як пояснила Ластівка, чому люди не люблять Шуліку? Прочитайте.

- Якої пори року відбуваються події, описані в байці? Доведіть словами байки.

- Які слова є мораллю байки?

(Давно-давно мовляють люде:
Що добренько роби, то добре й буде.)

 

2. Читання байки в особах.

- Які дійові особи байки?

 

3. Конкурс на кращого читця байки.

ІХ. Підсумок уроку.

-          Які недоліки людського характеру засуджує байкар в цій байці?

-          Складіть прислів’я. Назвіть те, яке відповідає змісту байки.

(Підручник, с.142)

- Ми вже знаємо, що в байках засуджувалися негативні риси людей.

- Питання добра і зла, зазнайства і лицемірства, байдужості і людяності завжди хвилювали людей, турбують і зараз. На прикладі героїв байок  ви повинні виховувати ті риси характеру, які б вам допомагали стати справжніми добрими людьми.

- Діти, у вас на партах лежать аркуші паперу. Запишіть, будь ласка, чого навчила вас ця байка.

Вправа “Мікрофон”.

Х. Домашнє завдання.

Фрагмент байки Леоніда Івановича Глібова „Ластівка і Шуліка” вивчіть напам’ять ( за бажанням). Познайомтессь з іншими байками Л. Глібова.

 

 

 

Картка “Друкар”

 

 

Й

Ц

У

К

Е

Н

Г

Ш

Щ

З

Х

Ї

Ф

 І

В

А

П

Р

О

Л

Д

Ж

Є

 

 

Я

Ч

С

М

И

Т

Ь

Б

Ю

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Питання добра і зла, зазнайства і лицемірства, байдужості і людяності завжди хвилювали людей, турбують і зараз. Ви на прикладі героїв байок повинні виробляти ту лінію поведінки, виховувати ті риси характеру, які б вам допомагали стати справжніми добрими людьми

Літом ластівка літає ластів’ят малих навчає.

Не лінуйтесь ластів'ята вчиться літечком літати.

 

Леонід Глібов народився у українському селі Веселий Поділ на Полтавщині. Змалку мав добру душу і чутливе серце. Захоплювався книгами, і сам почав писати: поезії, казки, байки.

docx
Додано
26 жовтня 2023
Переглядів
1053
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку