Вірка
Я живу в мальовничому українському селищі , що має дивну назву Лихівка . Гості нашого селища жартома запитують лихівчан : «Що за лихо у вас тут діється ?» . А ми - лихівчани з гордістю пояснюємо , що назва нашого населеного пункту не має нічого спільного зі словом «лихо» , бо походить від прізвища сміливого козака Лихого чи Лихача . Ми не «лиходії» , а «лихачі» - нащадки справжніх козаків .
Історія нашого краю , як і інших куточків України , має безліч легенд та таємниць , які ще нікому не вдалося розгадати ,та всі ми намагаємося це зробити , бо дуже любимо свій край. Одну із таких легенд , я почула колись від старожилів, тож зараз розкажу її і вам ….
Протікає у нашій місцевості річечка : маленька , тиха , майже непомітна . Не має вона крутих берегів з розкішними верболозами , де влітку з вечора й до ранку співали б солов’ї . Навесні її води виходять з берегів заливаючи луки , влітку пастухи напувають з неї худобу , а під осінь на Вірку біжать хлопчаки з волочками , щоб наловити риби , яка тут завжди водиться . Місцеві жителі називають річечку Вірка .
Говорять , що колись ця річечка не мала назви , проте була повноводною і красивою, її води впадали в річку Омельник , яка протікає вздовж нашого селища , а через водойму був побудований дерев’яний місток , що слугував сполученням між Лихівкою та сусіднім селом Ганівка . Хто саме назвав цю річечку , не знає ніхто , та відомо , що походить назва від жіночого ім’я Віра .
Якщо вірити легенді , жила в ті часи у нашому козацькому краї бідна вдова, яка мала донечку - красуню Віру . Тяжко було вдові жити на цьому світі : заробляла на хліб , наймаючись на важку , непосильну працю до багатіїв , ростила доню , сподіваючись на спокійну старість . Не збагнула мати , як виросла донечка , хлопці стали залицятися . Полюбила Віра парубка із сусіднього села . Довго вони зустрічалися , любилися , та коли хлопець дізнався , що дівчина при надії - він покинув її , бо бідна .
Вбита горем дівчина поспішила до матері за порадою , та мати порадницею не стала . Вона довго сварила доньку , а потім і зовсім вигнала з дому . Голодна , знесилена , нещасна дівчина не один день, ридаючи , не тямлячи , що робить ,блукала вздовж берега , а коли народила дитятко , то й зовсім розуму лишилася … Вечорами лихівчани часто чули , як у березі голосила бідолашна молода матуся , потім приходила до річки , сідала на місток , опускала ноги в воду , і колихала дитятко , наспівуючи йому колискових… Подорожуючі стали обминати ті місця «десятою дорогою» , боячись зустріти божевільну .
Одного разу , у відчаї , підійшла Віра з дитятком до води , притиснула його міцно до грудей , плигнула у воду та й втопилася разом зі своїм малям ...
Ще довго відлунювався у березі Вірин плач , який вночі дружно підхоплювали сичі , а через деякий час , у пору коли небесний місяць ставав на повні , на містку стала з’являтися примара – жінка , яка колише на руках плачуче дитятко . Відбувалося це не раз і не два , а впродовж довгих років , поки не зруйнувався дерев’яний місток через річку .
Згодом, співчутливі лихівчани , пам’ятаючи історію трагічної долі бідної дівчини Віри, (яку сусіди називали Віркою) назвали річку Віркою . Така назва річки збереглася і по цей час.
Було це чи ні – судить не мені , а ви прочитайте й думкам волю дайте ….