Урок літературного читання з елементами STEM - освіти (4 клас)
Оксана Іваненко «Бурулька».
Тип уроку: урок формування читацької компетентності з елементами дослідження.
Мета уроку:
Формувати: навички свідомого, виразного читання; уміння визначати головну
думку твору; вміння характеризувати персонажів; екологічне
мислення.
Розвивати: критичне мислення; мовлення, уяву, творчість; уміння висловлювати
власну думку.
Виховувати: любов до природи; дбайливе ставлення до води; уважність і доброту.
Очікувані результати: виразно читають казку; визначають тему та головну думку; пояснюють поведінку героїв; висловлюють власне ставлення до вчинків хлопчика; працюють у парі та групі; роблять висновки про значення води в житті людини.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою — висловлювання думок, читання.
Екологічна компетентність — усвідомлення цінності води.
Ініціативність і творчість — створення асоціативного куща, сенкану.
Уміння вчитися впродовж життя — самооцінювання.
Соціальна та громадянська компетентності — робота в групах.
Наскрізні вміння: критичне мислення; співпраця; аналіз інформації; аргументація власної думки.
Обладнання: текст казки; ілюстрації бурульки, зимової природи; картки для груп;
LEGO або смайлики для рефлексії; кубик Блума, мультимедійна презентація.
Хід уроку
I. Емоційне налаштування. Вправа «Зимовий настрій».
— Який настрій у вас викликає зима?
— З чим асоціюється слово «бурулька»?
II. Мотивація навчальної діяльності
Відгадування загадки:
Росте вона вниз головою,
Не літом росте, а зимою.
Як сонце її припече —
Заплаче вона і втече.
(Бурулька)
Ділимося враженнями від прослуханої аудіоказки (завдання наперед).
Повідомлення теми уроку.
III. Актуалізація знань
Метод «Кластер» ( на основі попередніх знань учнів)
Слово: ВОДА
(Учні добирають асоціації: життя, дощ, річка, сніг, лід тощо.)
IV. Опрацювання нового матеріалу
1. Відомості про авторку
Коротка розповідь про Оксана Іваненко — авторку дитячих казок і оповідань.
2. Первинне сприймання твору
Виразне читання казки вчителем.
3. Словникова робота
Пояснення слів: ринва; промінилися; дорогоцінне каміння.
4. Створення словесного малюнка, прокладання умовного шляху краплинки.
Згадали: головну річку України, наше Чорне море, побачили перлину Миколаївщини, Дніпро – Бузький лиман на Кінбурнській косі, те місце, куди впадає Дніпро, поєднали із сьогоденням.
5. Читання учнями «ланцюжком».
V. Аналіз змісту твору
Бесіда: Де з’явилася бурулька? Якою вона була? Що подумав хлопчик?
Чому бурулька заговорила? Що символізує мандрівка краплинки води?
Головна думка твору: Усе в природі взаємопов’язане, а воду потрібно берегти та цінувати.
VI. Музична хвилинка Пісня – руханка «Булька».
VIІ. Інтеграція з ЯДС . Згадали елементи STEM – освіти, коли попередньо досліджували перехід води з одного стану в інший.
Міні-дослід: «Як утворюється бурулька?»
Пояснення кругообігу води у природі.
VII. Творча діяльність. Робота в групах. Метод «Сенкан».
Бурулька.
Крижана, блискуча.
Висить, тане, мандрує.
Любить рух і життя.
Краплинка.
VIII. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
Дискусія: Чи шкодував хлопчик, що бурулька розтанула у його теплих долонях?
Гра за змістом казки «Ти – мені, я – тобі» з застосуванням інтерактивного прийому кубика Блума.
Я зрозумів(ла), що…
Мене здивувало…
Я буду берегти воду, тому що…
Самооцінювання смайликами або LEGO.
IX. Домашнє завдання
Виразно читати казку. Скласти продовження казки.
Виконати онлайн – тест до казки «Бурулька» на освітньому порталі «На Урок».
Створення груп за вибором і підготовка до наступного уроку:
Інформаційна група (знайомить із поняттям «бурулька», використовуючи інформацію словника, енциклопедії, ін. джерел…, називають «слова – родичі» )
Дослідники (природнє утворення бурульки, властивості води, значення води в житті живої природи, яку небезпеку таїть в собі бурулька…)
Історики та мандрівники ( цікаві факти про воду, розв’язали математичну задачу: якщо людина споживає за добу 2 л води, то скільки води їй потрібно на тиждень?, знайомство з поняттям і перегляд уривку з мультфільму «Льодовиковий період», «заглянули» в льодовню – приміщення з льодом, у якому наші пращури зберігали продукти, які швидко псуються).
Літературознавці( познайомили з іншими зимовими казковими персонажами).
Поети і читці (загадки, вірші про бурульку та її родичів).
Художники ( власні шедеври, епізоди до змісту казки).
Дизайнери і будівельники ( про вироби із льоду).
Фольклористи(свято Водохреща).
Спортсмени ( познайомили із зимовими видами спорту, іграми зі снігом та льодом).
Екологи (нагадали про економне використання води, правила безпеки взимку).