урок "Луки - природне угрупування"

Про матеріал
Дана розробка уроку і презентація стане в нагоді учителям при підготовці до уроку
Перегляд файлу

Мета: Продовжувати формувати поняття про природу України і рідного краю, про природні угруповання; сформувати поняття Луки — природне угруповання; продовжувати формувати практичні навички роботи із підручником, зошитом; розвивати пізнавальну активність, спостережливість, уміння логічно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: Таблиці, ілюстрації із зображенням краєвидів лісу і луків, фотокартки та малюнки із зображенням тварин луків, колекції комах.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальна бесіда.

— Яку тему вивчали на минулому уроці?

— Що таке природне угруповання?

— На які групи поділяються живі організми в природних угрупованнях?

— Хто такі організми-виробники? Наведіть приклади.

— Які живі організми є споживачами?

— Чим зайняті організми-перетворювачі?

— Від чого залежать живі організми в природних угрупованнях?

— Чим пов’язані живі організми в природних угрупованнях?

2.Робота з картками.
Завдання 1. Заповніть схему на дошці, покажіть стрілочками взаємозв’язки між живими організмами в природних угрупованнях (виробниками, споживачами, перетворювачами).

Завдання 2 (Для двох учнів). Побудуйте на дошці по одному ланцюгу живлення, що склалися у лісі. Доведіть, що ліс — це природне угруповання.

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

 

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

Бесіда з опорою на таблиці та малюнки із зображенням лісу та луків.

— Чи схожі між собою ліс і луки?

— Які рослини ростуть у лісах і на луках?

— Чи однакові тварини оселяються у лісах та на луках?

— Чому тварини різні?

— Чому рослини різні? Проблемне запитання

— Так чому ж і ліс, і луки — це природні угруповання, хоча живі ор-
ганізми в них є різними?

V. Розповідь учителя з елементами бесіди

— Чи були ви влітку на луках?

— Чим вас вразили луки?

— Які найкрасивіші луки ви знаєте?

— Чим відрізняються рослини луків та лісу?

— Яких тварин ви бачили на луках?

— Яка група тварин є найпомітнішою?

— Які тварини живуть на луках крім комах? Чому?

VІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Мультимедійна презентація про луки

2. Практична робота за малюнком підручника (С. 154)

1) Розгляньте малюнок луків і назвіть рослини, які впізнали. До якої групи вони належать?

2) Назвіть комах, які живуть на луках.

3) Назвіть птахів, які зображені на малюнку.

4) Назвіть звірів, які живуть на луках.

5) Назвіть тварин, які належать до інших груп.

6) Назвіть кормові зв’язки між організмами, які ви бачите на малюнку.

2. Робота з текстом підручника (С. 154–156).

Прочитайте на С. 154 Перші два абзаци і поясніть, чим луки відрізняються від степів і лісів.

Прочитайте на С. 155 Перші два абзаци і запам’ятайте назви трав’янистих рослин луків.

Прочитайте весь текст на С. 155–156 І перелічіть тварин, які живуть на луках.

Знайдіть у тексті, де говориться про зв’язки між окремими організмами. Що це доводить?

VІІ. Закріплення та осмислення знань

1. Бесіда.

— Назвіть рослини, що не можуть існувати без комах.

— Назвіть тварин, які постійно живуть на луках.

— Які тварини з’являються на луках у пошуках корму?

— Які зв’язки є найсильнішими між рослинами і тваринами луків?

—Які організми луків належать до виробників? Споживачів? Перетворювачів?

— Доведіть, що луки — це природне угруповання.

— Які дії людей можуть зруйнувати луки як природне угруповання?

VІІІ. Узагальнення та систематизація знань

Заповнення таблиці «Луки» на С. 50 зошита.

ІХ. Підсумок уроку

Х. Оцінювання

 

 

Х. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника «Луки — природне угруповання» (С. 154–156).

Закінчити виконання завдань на С. 50 зошита.

Творче завдання: підготувати ілюстрації, презентацію до теми «Прісні водойми».

 

 

Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України

відділ освіти Новомосковської районної державної адміністрації

Черкаська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

Луки – природне угрупування

 (урок з природознавства в 4-А класі)

 

                                                   

 

 

 

Підготувала  МОСІЙЧУК Т.Є.  

вчитель початкових класів 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

смт. ЧЕРКАСЬКЕ

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мультимедійний супровід Природознавство 4 клас

Номер слайду 2

е р и У е М ж В ш М т а Л К И к і 1 2 3 4 т

Номер слайду 3

Луки –природне угруповання Тема уроку Ознайомлення із природним угрупованням – луки; які рослини і тварини живуть на луках; які взаємозв`язки існують між ними; як вони пристосувались до умов життя на луках. Будувати ланцюжки живлення, що склались на луках; розпізнавати рослин і тварин луків.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Луки – це безлісі ділянки землі, вкриті дикорослими трав’янистими рослинами. Іноді на луках трапляються зарості чагарників

Номер слайду 7

Де розташовані луки? Луки розташовані на берегах річок, озер, біля боліт, серед лісу на галявинах. Луки утворюються на місці вирубаних лісів.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Трав'янисті рослини утворюють на луках суцільний покрив. Їхні корені тісно переплітаються, утворюючи дернину, яка надійно захищає ґрунт від висихання та руйнування.

Номер слайду 10

Дернина

Номер слайду 11

На луках велика кількість багаторічних рослин, у яких довгі та вузькі листки, що випаровують мало вологи. Це дуже важливо в умовах життя на луках.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Квіти у цих рослин дрібні, зеленувато-сірі, зібрані в суцвіття, розміщені на верхівках довгих тонких стебел - соломин. Ці стебла похитуються над усіма рослинами і за допомогою вітру відбувається запилення. Із квітів утворюються плоди з насінням.

Номер слайду 14

Найвищими трав’янистими рослинами на луках є тимофіївка

Номер слайду 15

стоколос

Номер слайду 16

лисохвіст

Номер слайду 17

Пирій

Номер слайду 18

костриця

Номер слайду 19

Ці рослини дуже подібні між собою. Розпізнати їх можна лише за суцвіттями.

Номер слайду 20

Інші трав'янисті рослини, які ростуть на луках, називають різнотрав'ям. І дійсно, на відміну від попередніх рослин, які ми розглянули, ці трав'янисті рослини дуже різні за формою листків, кольором і формою квітів.

Номер слайду 21

конюшина Конюшина — це багаторічна рослина із дрібними рожевими квітами, які зібрані в пишні голівки. Листки трійчасті. Увечері вони складаються. Запилюють конюшину лише джмелі.

Номер слайду 22

конюшина

Номер слайду 23

мишачий горошок Мишачий горошок має довге витке стебло з вусиками. Листя дрібне, загострене. Між стеблами розміщені китиці фіолетових квітів. Після відцвітання утворюються плоди з маленькими горошинами, якими люблять ласувати миші.

Номер слайду 24

люцерна Люцерна — багаторічна рослина з прямостоячим стеблом, дрібни­ми трійчастими листками і дрібними квітами, зібраними у китиці.

Номер слайду 25

Жовтець їдкий Жовтець їдкий — отруйна для худоби рослина. Має яскраво-жовті квіти, розсічені листки.

Номер слайду 26

шавлія Шавлія — висока рослина з довгастими зморшкуватими листками. Квіти темно-сині, подібні до ротика, що має дві губи.

Номер слайду 27

деревій Деревій — рослина з міцним стеблом, на верхівці якого зібрані у букетик дрібні квіти. Листя темно-зелене, схоже на пір'їнки, рясно вкриває стебло.

Номер слайду 28

деревій

Номер слайду 29

На луках трапляються й отруйні рослини: чемериця, цикута, блекота, дурман.

Номер слайду 30

Багато рослин луків є лікарськими травами — валеріана, деревій, шавлія.

Номер слайду 31

Луки – чудові пасовища для свійських тварин.

Номер слайду 32

Луки – чудові пасовища для свійських тварин.

Номер слайду 33

Запашні квіти містять солодкий сік – нектар. Тому над квітучими рослинами літають бджоли

Номер слайду 34

Волохаті джмелі

Номер слайду 35

оси

Номер слайду 36

шершні

Номер слайду 37

відео

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Павичеве око

Номер слайду 40

Лимонниця

Номер слайду 41

Перламутрівка

Номер слайду 42

Кропив'янка

Номер слайду 43

Номер слайду 44

попелиці

Номер слайду 45

цикади

Номер слайду 46

На попелиць полює сонечко

Номер слайду 47

Хто заважає сонечкові полювати?

Номер слайду 48

Дрібна гусінь, цикади, метелики є кормом зеленого коника

Номер слайду 49

Номер слайду 50

кобилки

Номер слайду 51

Номер слайду 52

На комах полює жаба трав’яна

Номер слайду 53

ропуха

Номер слайду 54

ящірка

Номер слайду 55

А їх самих підстерігає вуж

Номер слайду 56

У високій траві будують гнізда, знаходять корм і ховаються від ворогів невеликі птахи деркач

Номер слайду 57

Куріпка

Номер слайду 58

перепілка

Номер слайду 59

плиска

Номер слайду 60

травник

Номер слайду 61

журавель сірий

Номер слайду 62

Лелека білий

Номер слайду 63

Постійними мешканцями луків є звірі кроти

Номер слайду 64

миші

Номер слайду 65

Номер слайду 66

Хом`як

Номер слайду 67

дощові черви

Номер слайду 68

Рештки рослин і тварин перетворюються на перегній за допомогою бактерій та грибів.

Номер слайду 69

Номер слайду 70

Номер слайду 71

Номер слайду 72

Номер слайду 73

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
11 лютого 2019
Переглядів
5730
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку