Урок "«Людина починається з добра» Л.Забашта. Письмовий переказ «Два Івани»"

Про матеріал
Мета. Формувати в учнів вміння переказувати текст, вчити добирати влучні слова для передачі власних спостережень,вражень, почуттів, складати план, стисло переказувати за ним; формувати вміння зіставляти, порівнювати, вибирати суттєве, розпізнавати головне; збагачувати словниковий запас учнів, заохочувати до творчості; виховувати почуття доброти , порядності, терпимості у ставленні до людей.
Перегляд файлу

                                 Українська мова

                                Урок розвитку зв’язного мовлення  4 клас

                                Кл. Нечипоренко О.В.

Тема. «Людина починається з добра» Л.Забашта. Письмовий переказ «Два Івани»

Мета. Формувати в учнів вміння переказувати текст, вчити добирати влучні слова для передачі власних спостережень,вражень, почуттів, складати план, стисло переказувати за ним; формувати вміння зіставляти, порівнювати, вибирати суттєве, розпізнавати головне; збагачувати словниковий запас учнів, заохочувати до творчості; виховувати почуття доброти , порядності, терпимості у ставленні до людей.

Обладнання. Піктограми до тексту.

                                                   Хід уроку

1.Організаційний момент.

- Візьміть свого товариша за руку,  посміхніться  і скажіть йому за 30 секунд якнайбільше лагідних, красивих, приємних слів (Діти по черзі говорять один одному слова)

2. Формування задуму висловлювання. Асоціативний кущ.

- Сьогодні ми почали урок з добрих приємних слів. Як вам стало на душі  від слів своїх друзів? Звичайно тепло, добре, приємно. Іноді ми не придаємо значення словам, але вони мають іноді чарівну дію, можуть зробити диво у повсякденному житті, стати вісником добра, промінчиком доброти , яка зігріває нас. Що ж таке добро? Закрийте очі і уявіть це слово. Які уявлення виникли у вас?

 

                                    Добро

                                                

                   мама            

                          добрий вчинок                             чуйність                  порядність

                                                               радість      

                                             милосердя любов

Добро і зло… Проблема добра і зла. Вона така ж давня, як давня історія людства, її ще називають вічною, загальнолюдською проблемою. На нашій землі здавна поняття “добро” розумілося як доброта і милосердя щодо всього живого на землі, чесність, порядність, здатність до співпереживання. А “зло” — це все темне, страшне, що шкодить людині, заважає їй спокійно, щасливо жити, примушує її страждати. Щоб змінити світ, щоб нарешті добро перемогло зло, потрібно змінити спочатку свій світогляд, світогляд своїх близьких, друзів — навчитися робити добро. Якщо кожен з нас стане добрим "чарівником", навчить цьому тих, кого любить, то тоді неодмінно добро буде переможцем у нелегкій боротьбі, яка ведеться з початку створення світу. Отже, вчімося добру, вчімося його робити  для  інших людей і чекатимемо, коли воно запанує на Землі як повноправний її володар.

3.Поетична хвилинка.Читання вірша  Л.Забашти «Людина починається з добра»  .скала векторный клипарт и рисунок

 - Що означає вислів «творити добро»?

- Так, людина починається з добра. Нехай ці слова мудреця закарбуються у вашій пам’яті на все життя і стануть девізом у житті.

4.Оголошення теми і мети урок.

 - І сьогоднішній наш урок буде присвячений темі добра. Ми будемо вчитися писати переказ і допоможуть нам у цьому, як завжди піктограми, будемо вправлятися у складанні плану до тексту, будемо розвивати своє усне і писемне мовлення. Протягом уроку ви міркуватимете над питаннями:

-Чи варто робити  добро?

- Чи легко робити добро?

(Таблиця вивішена на дошці)

5.Написання переказу.

1) Робота над текстом «Два Івани»

а) Читання тексту.

б)Аналіз змісту прочитаного.

-Про кого розповідається у тексті?

- Ким вони мріяли стати?

- Що вони хотіли зробити?

- Як збирався стати героєм перший Іван?

 - Що зробив другий Іван?

 - Як ви вважаєте, хто з них був героєм?

- Яка головна думка тексту «Два Івани»?

2)Повторення пам’ятки написання переказу.

- Спочатку ми ділимо текст на частини.

- Добираємо заголовки до частин. Це план.

- Записуємо план.

- Переказуємо кожну частину за планом.

3) Складання плану , його запис. Робота у групах.

- поділ на групи;

- складання плану у групі;

- слухання, обговорення і визначення найвдалішого плану;

- запис плану у зошити.

6.Фізкультхвилинка. («Австралійський дощ»)

7.Переказ  тексту за піктограмами.

- Діти, як завжди , я пропоную переказувати за піктограмами.

http://im7-tub-ua.yandex.net/i?id=291476561-31-72&n=21http://www.coollady.ru/puc/6/love/CL-15.jpghttp://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=444958897-43-72&n=21

http://www.coollady.ru/puc/6/love/CL-15.jpghttp://us.123rf.com/400wm/400/400/prawny/prawny0606/prawny060600091/444160-travelling-kid--toddler-art-series.jpg

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=550334571-44-72&n=21

 

http://im7-tub-ua.yandex.net/i?id=417153418-30-72&n=21http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=73725283-14-72&n=21http://im8-tub-ua.yandex.net/i?id=237146911-03-72&n=21http://smallbiztrends.com/wp-content/uploads/2010/03/tax-questions.jpghttp://www.lenagold.ru/fon/clipart/ja/jabl/kras/redapp099.jpg

             8.Письмовий переказ у зошитах.

             9. Виразне читання творів, їх редагування. (Вибіркове читання переказів учнями)

             10. Підсумок уроку

             - Діти, а на закінчення нашого  уроку я пропоную вам послухати мудрі слова із                                     

              вірша  Л.Компанієць «Татова порада»:
                                        Хлопчина вбіг із двору в хату,
                                        До тата голосно гука:
                                       -А я провідав у лікарні
                                        Свого найкращого дружка.
                                        Тож правда, тату, я – чутливий
                                        І маю серце золоте? –
                                       Замисливсь тато на хвилину
                                       І так сказав йому на те:
                                       -Коли тебе в тяжку хвилину
                                       людина виручить з біди,
                                       про це добро, аж поки віку,
                                       ти, синку, пам`ятай завжди.
                                       Коли ж людині щиросердно
                                       ти зробиш сам добро колись, -
                                       про це забудь, аж поки віку,
                                       мовчи й нікому не хвались!

  • Отже, до якого висновку ми прийшли?
  • Чи варто робити людям добро?
  • А чи легко його робити?
  • Як потрібно робити добро?

11.Домашнє завдання.

Вам потрібно вдома прочитати текст на с. 72 «Два брати», скласти план і усно стисло переказувати. Хто хоче, може написати письмовий переказ.

(Можна порівняти 2 тексти, використавши кола Вена)

  • Чи схожі ці тексти?
  • Чим саме вони подібні?
  • Чим відрізняються?

- Яка головна думка тексту «Два брати»?

 

Додатки

 Гра «Якщо ти добра людина, то повинен …» 
Умови гри. Якщо ви вважаєте, що  людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите. 
• Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить. 
• Допомагати мамі мити посуд. 
• Не вмиватися. 
• Берегти рідну природу та охороняти її. 
• Шанувати працю інших людей. 
• Галасувати, коли хтось відпочиває. 
• Бути вихованою, стриманою. 
• Обманювати, сваритися, хвалитися. 
• Насміхатися з чужого горя. 
• Добре вчитися, багато читати. 
• Не слухати батьків. 
• Ділитися тим, що в тебе є. 
• Ображати інших. 
• Спати на уроках. 
• Красти. 
• Захищати слабшого. 
• Допомагати друзям у біді. 

Вправа «ТАК» чи «НІ» 
— Коли вам краще жити: 
Коли сміються діти? 
А чи тоді, як всі кричать, 
І їм не можна ради дать. (Відповіді дітей.) 
— Бабусі хлопчик допоміг. Він, діти, добрий хлопчик? (Так) 
— Тепер усі скажіть мені: У сварці жити добре? (Ні) 
— А як немає забіяк, Тоді усім прекрасно? (Так) 
— А як серця у всіх ясні, То вам погано, діти? (Ні) 
— Співає хлопчик гарно як! А вам подобається? (Так) 
— А як обличчя всіх пісні, Похмурі, злі? Вам добре? (Ні) 
— Реве і трощить все чудак, Це теж погано, діти? (Так) 
— Тоді іще скажіть мені: Як діти б'ються, добре? (Ні) 
— Звичайно, краще в мирі жити 
І з усіма дітьми дружити. 
Щоб всі веселими були, 
У мирі й злагоді жили! 

Весело у світ дивіться, 
Сум од себе проженіть. 
Встали вранці — усміхніться 
І добро весь день творіть. 
Усмішка, неначе сонце, 
Світло і тепло дає. 
Як загляне у віконце, 
Зразу радісно стає. 
*** 
Кажімо більше добрих слів 
Знайомим, друзям, коханим. 
Нехай комусь тепліше стане 
Від зливи наших почуттів. 

docx
Додано
17 січня 2019
Переглядів
1003
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку