Малолепетиська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка
Урок «Я у світі»
Тема:
«Людина серед людей»
4 клас
Підготувала
вчитель початкових класів
Малолепетиської ЗОШ
І – ІІІ ступенів
ім.Т.Г.Шевченка
Осьмушко Ірина Григорівна
Тема: Людина серед людей
Мета:
формування предметних компетентностей: формувати у дітей поняття про життя як найвищу цінність і неповторність, показати необхідність виконання правил культурної поведінки; розвивати розуміння кожною дитиною своєї оригінальності і індивідуальності; виховувати вміння поважати людей, бережно ставитись до свого життя, прищеплювати бажання жити в культурному середовищі.
формування ключових компетентностей:
навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя, співпрацює в парі, групі;
загальномовленнєві: говорить в повільному темпі, чітко, вільно, виразно, з відповідною силою голосу; зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою і вільною моделлю; з повагою звертається до вчителя, учнів;
загальнопізнавальні: зіставляє групи предметів за однією істотною ознакою,
виділяє в предмета певні ознаки, робить (з допомогою вчителя) висновок-узагальнення за результатами виконання навчального завдання.
- загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами на уроці, у суспільстві;
Обладнання: ІКТ, картки з прислів’ями, ілюстрації, мультимедійний екран,
презентація, м’яч.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання
У нас сьогодні в класі справжнє свято,
Гостей зібралось так багато.
Отож до них ви поверніться
Привітно й дружно посміхніться,
І всі разом скажіть здаля:
- Доброго усім вам дня!
- А тепер спершу хай сядуть дівчатка, а потім хлопчики.
Я б дуже хотіла, щоб такий настрій був у нас усіх до кінця уроку. То ж і девіз нашого уроку відповідний, давайте його разом прочитаємо.
(Слайд 2)
Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося,
спочатку сам посміхнися життю.
ІІ. Повідомлення теми уроку. (Слайд 3) . Завдання до уроку.
- Сьогодні на уроці ми поспілкуємось і з’ясуємо, у чому полягає цінність людського життя, його неповторність. Яке місце займає кожна людина у цьому житті та серед інших людей. А допоможуть у проведенні уроку:
(Слайд 4).
Ви знаєте, що під час уроків, ми користуємось правилами, що допомагають нам у
нашій співпраці. Давайте їх пригадаємо. І якщо ви згодні їх дотримуватись, то
візьміться за руки.
Отож, домовляємось:
- Кажуть, що людина за своє життя повинна посадити сад, збудувати дім, виростити дітей. Ви ще маленькі, тож сьогодні пропоную вам почати із маленької справи. Спробуємо виростити квіти, але квіти незвичайні, а такі, що виростуть із наших людських думок. І спершу засіємо насіння. Візьміть чарівні зернятка, напишіть на них те, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку і засійте на нашій клумбі.
(Діти підходять до дошки, на якій на малюнку клумби прикріплюють свої зернятка, зачитуючи те, що написали.)
ІІ. Робота над змістом уроку. (Слайд 5) .
вертоліт будинок
гроші мрія подорож
лялька літак енциклопедія
2. Розповідь вчителя
Ваші мрії дуже гарні. Але це те, що можна купити за гроші. А існують такі людські цінності , які не купити ні за які гроші. Як ви гадаєте, що це за цінність?
(Слайд 6) .
(Дружба, взаємодопомога, життя, здоров’я, доброта, сім’я, любов)
А наші «Психологи» стверджують, що все в житті повинно бути розміщено в порядку їхньої важливості.
На цих листочках записані слова, які важливі для кожної людини:
здоров’я, дружба, сім’я, освіта, гроші, будинок.
3. Робота з «Психологами»
- Пропоную нашим «Психологам» розмістити ці слова у порядку їхньої важ
ливості.
4. Загадка
- Що у світі неповторне, індивідуальне, що дається людині тільки один раз?
( Життя)
5. Розкриття теми уроку.
Вправа «Мікрофон» (Слайд 7) .
(Діти передають мікрофон)
(Діти продовжують по черзі, передаючи мікрофон)
- А тепер надамо слово нашим « Поетам »
5. Читання вірша
Життя твоє – безцінний дар.
Не забувай про це ніколи.
Ти спиш під зорями стожар
Чи з друзями ідеш до школи.
Живеш ти в місті чи в селі,
Подумай, як життя прожити?
Ти слід залишиш на землі –
То треба гарний залишити!
Л.Шевчук
6. Бесіда вчителя
Поведінка однієї людини привітно чи грубо сказане слово, нерідко залишає у
душі іншої людини слід.
Подивіться, будь ласка у мене в руках дві склянки з чистою водою.
Склянки – це ваші душі. Нам завжди хочеться, щоб душа була чистою, прозо
рою, як ця вода. Але тоді трапляються випадки, коли вас образили, штовхнули,
сказали грубе слово.
Подивіться, що стало з душею. (кидаю в одну із склянок грудочку землі).
- Що стало з водою?
- Теж трапляється з вашою душею: теж чорна, каламутна. Бажаю, щоб ваша
душа була завжди чистою. А, щоб це було так, треба поводитись, щоб не було со-
ромно за свої вчинки.
Вправа «З ким би я хотів дружити»
Я думаю, що кожну справу легше виконувати разом із товаришами, з однокласниками, з близькими людьми. Працювати краще разом, правда? Давайте і собі оберемо помічників і друзів. От перед вами три будиночки. У першому живуть дівчатка і хлопчики, які не вміють дружити, ображають один одного, говорять неправду, люблять сваритися, не поважають старших, не люблять працювати. У другому будиночку живуть такі діти, що можуть бути слухняними, але не завжди хочуть, можуть бути працьовитими, та більше їм подобається відпочивати, можуть бути добрими, проте їм більше подобається бути забіяками. А в третьому будиночку живуть дівчатка і хлопчики, які добрі, розумні, працьовиті, поважають старших, допомагають слабшим. Ось ця фігурка – кожен із вас. Покажіть, у якому з будиночків ви хотіли б жити і яких би діток обрали собі у помічники і друзі?
(Діти прикріплюють свої фігурки у якийсь із трьох будиночків, обґрунтовуючи
потім свій вибір. )
Вправа «Добрі справи»
7. Фізкультхвилинка (Слайд 8) .
- А зараз трошки відпочинемо.
- Людина постійно спілкується з іншими людьми. Поведінка людей повинна бу
ти такою, щоб не образити словом, вчинком інших. А що ж таке поведінка? Слово
мислителям.
8. Розповідь « Мислителей »
Мислителі.
Поведінка – це спосіб життя і дії людини тобто те, як людина живе, які вчинки робить. Чим раніше ви будете знати про правила поведінки, тим менше помилок зробите, менше прикростей завдасте собі і іншим, навіть настрій відбивається на поведінці людини, її вчинках, діях, розмові.
9 . Характеристика людини (Слайд 9) .
людей
байдужа заздрісна
вихована привітна
жадібна хвалькувата
тактовна чемна
порядна неохайна
безтурботна гостинна
боязка доброзичлива
щира гостинна
добра співчутлива
Вправа «Назви протилежність»
(Діти ловлять м’яч, називаючи антонім до слів)
Злий – добрий
Поганий - хороший
Ворог – друг
Ненависть – любов
Скупий – щедрий
Сльози – сміх
Горе – радість
Приниження – повага
Ледачий – працьовитий
Нечемний - ввічливий
Обман – правда
Боягузливий – сміливий
Незгода – мир
Байдужий - турботливий
(Це є хороші, добрі слова. Їх можна віднести до людських чеснот.)
Вправа «Людські чесноти»
(Діти вибирають собі одну квіточку певного кольору: рожеву чи блакитну. Потім записують під звуки музики на пелюстках квітки ті риси, які повинна мати справжня Людина:
( Після того, як записали, прикріплюють на «стебельця, що на клумбі», читаючи
записане на квіточці.)
Вправа «Склади прислів’я» (Слайд 10) .
(Діти знімають із хмаринок, що є на дошці, «краплини води», зачитують, пояснюючи прислів’я, що є на них записані. )
Від теплого слова і лід розмерзає.
Шануй батька і неньку, то буде тобі скрізь гладенько.
Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.
Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.
Добре слово дім будує, а зле руйнує.
Щирому серцю доброта відкрита.
Праця людину годує, а лінь – марнує.
Де правда, там і щастя.
Шануй людей і тебе шануватимуть.
Людяність – дорожча за багатство.
Добре слово – ключ, що залізні ворота відкриває.
Дерево міцне корінням, а людина – друзями.
З добрим дружись, а від злого й лихого стережись.
(На дошці з’являється малюнок веселки із записаним на ній правилом)
(Слайд 11) .
Ніколи не робіть іншим того, чого не бажаєте собі.
(Ти ж не хочеш, щоб тебе ображали, принижували, били, насміхалися? Тому і самому потрібно бути чесними, мудрими, ввічливими, адже ти живеш серед людей, і тобі не байдуже, як до тебе ставляться, що про тебе говорять інші.)
(Не все золото, що блищить. Є те, що цінніше, а саме – це людські стосунки, людська дружба, любов, повага, милосердя.)
Вправа «Який слід повинна залишити людина?»
( Діти на «слідочках» записують і приклеюють до аркуша паперу. Потім кожна
група зачитує, вийшовши до дошки.)
ІІІ. Підсумок уроку