Суботівська ЗОШ І ст.
Урок
з курсу « Я у світі»
4 клас
Вчитель Пухліченко Г. А.
Тема. Людські чесноти.
Мета: поглибити знання учнів про людські чесноти, формувати розуміння моральних істин, уміння оцінних суджень, уміння робити висновки, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки в різних ситуаціях,аргументувати вибір дії; сприяти розвитку в учнів мотивації до вироблення людських чеснот, розвивати творче мислення, активну життєву позицію особистості; виховувати співчуття до ближніх, бажання творити добро.
Обладнання: демонстраційний матеріал (плакати), картки з ілюстраціями, малюнки дерева, квітки, дороги, девіз уроку, свічка, картки з ребусами, роздатковий матеріал, емблеми.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь та навичок.
Хід уроку
Орг.момент.
Девіз уроку: « Важлива й непроста робота – плекати у собі чесноти».
Психоформула:
-Доброго ранку, доброго дня!
Гарного настрою всім і щодня! ( промовляють учні).
Привітання груп.
1гр. « Усмішка» : Усмішка весела на обличчях сяє,
Добротою й ласкою всіх нас зігріває.
2гр. « Сонечко» : Ми веселі сонечка, ми синочки й донечки.
3гр. « Добрики» : Ми прийшли у світ , щоб жити,
На землі добро творити.
-Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Тож всідайтеся зручніше
І працюєм веселіше!
Мотивація навчальної діяльності
Прийом « Мозковий штурм».
- Погляньте на свої емблеми.
- Які риси характеру можна впізнати за ними?
- А які ще знаєте позитивні риси людей?
- Якою ж має бути людина?
Повідомлення теми й мети уроку.
-Сьогодні, дітки, ми з вами поговоримо про те, чим славна людина, якою вона мусить бути, заглянемо в країну , мешканці якої виховані, чемні, тактовні, спробуємо проаналізувати ситуації, виробити певні поради і навички вихованості в собі.
Пробні та тренувальні вправи.
Вправа « Займи позицію».
- Перед вами малюнок трьох доріг. Якщо ліворуч підете – багатими станете, друзів втратите. Праворуч підете – славу знайдете, відомими будете, серце ваше охолоне. Прямо підете – зустрінете багато перешкод, змучитеся, але себе не загубите.
- Тож я хочу, щоб кожен з вас обрав дорогу, якою він піде сьогодні під час уроку. Позначте свій вибір смайликом.
Словникова робота.
- Щоб потрапити в цікаву країну, ми мусимо опрацювати девіз уроку.
- Прочитайте його. Які слова для вас цікаві? Чим? Хто пояснить їх сутність?
- Отже, чесноти – позитивні риси характеру людини. Хто назве слова – синоніми до цього слова? (такт, етика, мораль)
- Так, ці слова мають бути щоденними супутниками кожної людини. Кожен з нас хоче, щоб з нами віталися, …
- Продовжте мою думку.
Прийом « Незавершене речення». ( Діти доповнюють вчителя).
Вправа « Дощ компліментів».
-Перед вами ключове слово уроку. До кожної букви цього слова доберіть слова – компліменти.
Ч – чемний, чуйний, чесний.
Е – елегантний, етичний, енергійний.
С – старанний, сумлінний, співчутливий, скромний.
Н – наполегливий, натхненний.
О – охайний, організований.
Т – тактовний, турботливий, толерантний, трудолюбивий.
И –
- Щоб буква « и» не образилась на нас, доповніть ряд людських чеснот.
- А яке слово – чеснота актуальне сьогодні, коли наші брати , татусі, дядьки захищають рідну Україну?
- Так, благодійність, волонтерство, коли люди діють на благо інших.
- Молодці. Згадайте , чи були ви благодійниками? Як саме?
Робота в групах. Розгадування ребусів.
1 гр. дуб( мал..)рот( мал..) А ( доброта)
2гр. мило(мал..) серце ( мал..) дятел (мал..) ( милосердя)
3гр. часник ( мал..) ніс (мал.) + ТЬ ( чесність)
Фізкультхвилинка
Настав час для відпочинку - бо прийшла фізкультхвилинка.
Вже втомились? Встаньте, діти,
Треба трішки відпочити.
З джерела води черпніть
І обличчя освіжіть.
До сонечка потягніться,
Один одному всміхніться.
Бо людина може, діти,
Усмішкою світ зігріти.
Подивіться, чи всі чемні -
Чемним бути так приємно.
Землі рідній поклоніться,
веретенцем покрутіться,
до роботи знов беріться!
Творчі вправи.
Вправа « Антивірус».
Проходити з байдужістю повз біду людини, повз покинуте кошеня - (милосердя).
Відсутність духу суперництва, плисти за течією - ( наполегливість).
Неохоче ділитися з іншим, шкодувати за витраченим - ( щедрість).
Давати пусті обіцянки, порушувати дане слово - ( відповідальність).
Вимагати лише своє, доводити лише свою правоту - ( поступливість).
Самостійна індивідуальна робота. Вправа « Мозаїка».
Вправа « Дерево чеснот».
- А зараз прошу всіх створити Дерево чеснот.
- Запишіть на яблучках, які є на партах, чесноти і ними прикрасимо деревце чеснот.
( на яблучках діти записують чесноти і прикріплюють їх до дерева).
- Гляньте, яким гарним і багатим стало наше деревце. Як ви гадаєте, чому?
-І справді, від гарного слова і лід розмерзає , від привітної усмішки стає веселіше самому, душа , кажуть, радіє. Тож частіше будьте добрими , усміхненими, і тоді все і всі навколо будуть привітнішими, добрішими.
Робота в групах. Вправа « Оживи картинку».
- А тепер спробуємо бути вихованими.
- Оживіть ситуацію на плакаті і дайте пораду. ( Кожна група отримує плакат).
1гр. - №11 ( дружба, дружелюбність).
2гр. - №5 ( милосердя).
3гр. - №16 ( доброта).
- Які прислів’я порадите вивчити вашим героям?
- Вправно справились із завданням і , як підсумок цьому, проведемо поетичну хвилинку.
З добром до людей добре слово летить,
Бо воно в собі чари має.
Ти всміхнешся – і люди всміхнуться тобі.
Ти привітний – і люди привітні.
Добро творити на землі людині лиш дано.
Гра « Ми – аптекарі».
- Зараз ви трішки будете в ролі аптекарів.
- Що роблять ці люди?
-А ви знайдете і підкажете рецепт ліків окремим казковим героям
( кожна група отримує ілюстрацію казки).
1гр. – « Колосок».
2гр. – « Лисичка і Журавель».
3гр. – « Маша і Ведмідь».
- Які прислів’я згадаєте для підтвердження думки?
- Я впевнена, що і ви ці рецепти моральності, вихованості не будете забувати.
Вправа « Квітка щастя».
( діти озвучують і прикріплюють, а вчитель в цей час читає вірш).
Не лінуйтесь робити добро, лише зла не бажайте нікому.
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляху земному.
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним .
Ви з любов’ю живіть з юних літ,
Будьте чуйні, веселі і добрі!
Підсумок.
- А зараз я хочу вас запитати, чи ніхто не хоче повернутися на 3 дороги?
- Можливо, хтось змінив свій вибір? Чому? Поясніть.
- Справді, , щоб вирости вихованою людиною, слід постійно працювати над собою, плекати в собі чесноти.
- А чи можна зробити так, щоб добра на Землі більшало? Як саме?
Вправа – дослід « Чудодійне зникнення».
- А ще допоможе вам це дослідження.
- Ось перед вами склянка чистої води. Уявіть , що це ваша душа, совість. Чиста, світла, без огріхів. Але з вами стався прикрий випадок, і ви збрехали ( додає у воду фарбу), потім ви образили меншого за себе ( доливає фарбу ще), втретє ви забули провідати хвору однокласницю ( ще фарба доливається). Душа і совість потемніла , як ця вода, вам стало важко, соромно. Ви цього не змогли винести і в усьому зізналися ( вчитель вливає «білизну» в склянку).
- Що сталося з водою? Чого вчить цей дослід?
- Кожен мусить пам’ятати, що немає вищої святині, як чисте сяйво доброти, що найцінніше в цілім світі - добро, милосердя, співчуття, чемність, ввічливість.
- Тому на згадку про заняття дарую вам чудодійну « запам’яталочку», яка допоможе вам плекати в собі чесноти.
Оцінювання.
Д/З. 4 кл. – скласти твір – міркування « Чи легко бути вихованим?»
3 кл. - прочитати твір В. Сухомлинського « Покинуте кошеня», дібрати до нього прислів’я.
1кл. – малюнок до теми уроку.
Вправа « Коло друзів».
Спалахнула свічечка ніжним полум’ям,
Підійдіть погрітися, кому холодно.
ДОДАТКИ
Запам’ятай:
У сиву давнину, коли хотіли віддячити людині за добру справу, казали : « Спаси Вас Бог!». Ці слова перетворились на коротке « Спасибі!». У народі є приказка « Свого спасибі не шкодуй».
Постійно працюй над собою!
Навчися посміхатися!
Будь чемним з дорослими і з дітьми.
Людей слід любити, добро і ласку їм творити!
Доброта – то є серця висота!!!
платять , За, добром, добро
сонце, за, світліша, Правда
словами, душі, не доводять, Щедрість
праця, краща, безділля, Маленька, за, велике
людина, Дерево, друзями, а, міцне, корінням
діло , Кінець, хвалить
зубів, гризе, Совість, без
зупиняє, і, повінь, Справедливість
У=О
,, ,,,
а=е
,,,