Урок української літератури в 5 класі
Тема. М.Рильський. Основні відомості про поета. Його вміння бачити красу рідної природи і створювати красу засобами поетичної мови. «Дощ».
Ім´я уроку: «Природа – диво! Це великий зодчий!
Вона творити може чудеса» (Н.Красоткіна).
Мета: ознайомити учнів з основними відомостями про М.Рильського; допомогти усвідомити і сприйняти красу поезій поета; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, аналізувати їх; висловлювати власні відчуття від прочитаного; творчі здібності учнів; виховувати любов до природи.
Цілі:
Учні знатимуть:
Учні вмітимуть:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет М.Рильського, виставка книжок, ілюстрації із зображенням дощу, картки із прислів´ями і приказками, листок само- та взаємооцінювання, смайлики настрою, грамоти, фонозапис «Звуки природи. Дощ», п'єса «Дощик» Колісниченка.
Методи, прийоми, види і форми роботи: відгадування загадок, асоціювання, робота в парах, виразне читання, бесіда, само- і взаємооцінювання.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
«Доброго дня!» - промовляю за звичаєм.
Щастя і радості кожному зичу я.
І усміхаються в відповідь люди:
Добрі слова ж бо для кожного любі.
У вас на партах є різні смайлики. Оберіть той, що відповідає вашому настрою зараз.
2. Актуалізація суб´єктного досвіду і опорних знань.
- Чи знаєте ви М.Рильського?
- Можливо, читали його твори?
- Знаєте, чому ми згадали цю людину?
3. Відгадування загадок.
Довго мене нема – все помирає,
А як прийду – знов оживає. (дощ)
Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. (дощ)
Він у морі спочивав,
У хмаринці мандрував
І галявину з травою
Вимив чистою водою. (дощ)
- І чого це ми сьогодні про дощ говоримо?
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми почнемо вивчати творчість М.Рильського і познайомимося з однією з його поезій. А на наступному уроці будемо працювати ще з двома поезіями Рильського.
Запишіть тему уроку в зошити.
- Прочитайте рядки із вірша Надії Красоткіної, які є ім´ям нашого уроку. Чи всі слова зрозумілі? Поясніть зміст.
2.Формулювання власних цілей.
Ознайомтеся з цілями уроку. Подумайте і запишіть власні.
3. Планування діяльності.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. «Зустріч» з поетом.
Розповідь про М.Рильського за матеріалом підручника (с. 233).
Бесіда:
- Коли і де народився Максим Рильський?
- Спілкування з родинами яких українських діячів культури впливало на виховання письменника?
- Які випробування довелося пройти Максимові Тадейовичу на життєвому шляху?
- Який факт із біографії митця свідчить про його велику працездатність?
2. Складання асоціативного куща зі словом «дощ».
3. Учнівські повідомлення про дощ:
а) Дощ як атмосферні опади.
б) Види дощів.
ОЦІНЮВАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ
Прізвище, ім'я_____________ Критерії оцінювання |
Бал |
Самооцінка |
Оцінка однокласника |
Оцінка вчителя |
1. Підібрано цікавий матеріал, є ілюстрації (фото). Гарно розказано. 2. Матеріал цікавий, але не подобається розповідь. 3. Матеріал не цікавий. Я не дізнався нічого нового. |
4
3
2 |
|
|
|
4. Опрацювання поезії «Дощ».
- Послухайте, як падає дощ ( Запис «Звуки природи. Шум дощу»).
- Скажіть, що ви відчували, уявляли?
- Яку погоду любите?
- Хто любить дощ? Чому?
- А кого дощ лякає? Чому?
- Прочитайте вірш мовчки.
- Можливо, хтось вивчив поезію напам'ять?
- Прочитаємо вірш ще раз виразно.
- Розкажіть про ваші враження від прочитаного.
- Що ви уявляли, читаючи вірш? Усно намалюйте уявлене.
- Чи всі слова в тексті зрозумілі?
Благодатний -
Передмістя –
Повів – подих, віяння.
- Який момент життя природи зображено у вірші? Доведіть свою відповідь, посилаючись на текст.
- Прочитайте перші два рядки. Назвіть у них слова, які надають відтінку урочистості. Чому саме такі слова вжив поет?
- Які зміни відбудуться в природі після дощу?
- Чому дощ названо золотим вечірнім гостем? Яку картину допомагають уявити ці слова?
- Який настрій створив вірш у вас?
- Зараз самостійно попрацюєте в парах, знайдете художні засоби, поясните їхню роль.
- Але, щоб виконати завдання, треба пригадати, що таке «епітет», «метафора», «рима», «строфа».
Встанови відповідність між визначенням та його поясненням
1. Рима |
1 - |
А. Перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності. |
2. Строфа |
2 - |
Б. Співзвучне закінчення рядків. |
3. Епітет |
3 - |
В. Художнє образне означення. |
4. Метафора |
4 - |
Г. Поєднання кількох віршованих рядків, об'єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування. |
І - виписати епітети, пояснити їх роль у вірші.
ІІ – виписати метафори, пояснити їх роль у вірші.
ІІІ – виписати рими, визначити кількість строф («стовпчиків»).
- Для чого ми виконували цю роботу?
ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ В ПАРІ
Прізвище, ім'я_____________ Критерії оцінювання |
Бал |
Самооцінка |
Оцінка товариша |
Оцінка вчителя |
1. Я правильно виконав усі завдання на встановлення відповідності. Я знайшов 6 ( і більше) епітетів, зумів пояснити їхню роль у вірші. |
6 |
|
|
|
2. Я виконав не всі завдання на встановлення відповідності, але знайшов 6 епітетів і пояснив їхню роль у вірші. |
4 |
|
|
|
3. Я виконав мало завдань, не пояснив ролі епітетів у вірші. |
3-2 |
|
|
|
- Прочитайте і прокоментуйте вислови.
Тема...
Основна думка...
- Подивіться уважно на ці роботи. Котру з них можна вважати ілюстрацією до вірша «Дощ»?
- Вдома ви складали власні вірші, акровірші, загадки, казки про дощ ( хмари, грозу, краплинки...). Пропоную послухати.
ОЦІНЮВАННЯ ТВОРЧОГО ЗАВДАННЯ
Гримить вона і ллється,
Райдуга після неї сміється.
Ой, щось сонечко злякалось,
За хмару заховалось.
А це вона вже почалась.
(Іванна Г.)
Дощик
Дощик з хмарки загубився,
Дощик трохи засмутився:
Починає вже смеркати,
Треба десь заночувати.
Заглядає під ромашку.
Сюди зась: тут спить мурашка.
Зазирнув у синій дзвоник:
Там спочити приліг коник.
Дощик довго мандрував,
Все нічліг собі шукав.
Травам змив зелені коси,
А берізкам ноги босі.
Дощик за ніч натомився,
Сів на гілку та й скотився.
Впав росою на травичку:
« Ох і важка була нічка...»
Сонце встало, посміхнулось,
Промінцем роси торкнулось.
Дощик в жменю примостився,
Мить – й на хмарці опинився.
Так мандрівка закінчилась
Дощика, що загубився.
( Олена Федчук)
- У кожного з вас медалька, якою оціните ту роботу, що вам найбільше сподобалася.
- Красу природи можна передати не лише за допомогою слів, а й музики.
ІV. Рефлексивно – оцінювальний етап.
- Над якими завданнями сподобалося працювати?
- Чи досягли цілей, які ставили перед собою на початку уроку? Що для цього робили?
- Чого навчилися як читачі?
- Чию роботу на уроці хотіли б відмітити?
ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ НА УРОЦІ
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня ____________________________ Критерії оцінювання |
Самооцінка |
Працював найкраще ( 10 -12) |
|
Працював добре ( 7-9) |
|
Працював посередньо (4-6) |
|
Майже не працював (1 -3) |
|
V. Домашнє завдання.
ПУТІВНИК
М.Рильський. Поезія «Дощ»
ЦІЛІ:
Ми знатимемо:
Ми вмітимемо:
демонструвати власні творчі здібності
ВЛАСНІ ЦІЛІ:
__________________________________________________________________
1. ОЦІНЮВАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ ПРО ДОЩ
Прізвище, ім'я_____________ Критерії оцінювання |
Бал |
Самооцінка |
Оцінка однокласника |
Оцінка вчителя |
1. Підібрано цікавий матеріал, є ілюстрації (фото). Гарно розказано. 2. Матеріал цікавий, але не подобається розповідь. 3. Матеріал не цікавий. Я не дізнався нічого нового. |
4
3
2 |
|
|
|
2.Встанови відповідність між визначенням та його поясненням
1. Рима |
1 - |
А. Перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності. |
2. Строфа |
2 - |
Б. Співзвучне закінчення рядків. |
3. Епітет |
3 - |
В. Художнє образне означення. |
4. Метафора |
4 - |
Г. Поєднання кількох віршованих рядків, об'єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування. |
2.1ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ В ПАРІ
Прізвище, ім'я_____________ Критерії оцінювання |
Бал |
Самооцінка |
Оцінка товариша |
Оцінка вчителя |
1. Я правильно виконав усі завдання на встановлення відповідності. Я знайшов 6 ( і більше) епітетів, зумів пояснити їхню роль у вірші. |
6 |
|
|
|
2. Я виконав не всі завдання на встановлення відповідності, але знайшов 6 епітетів і пояснив їхню роль у вірші. |
4 |
|
|
|
3. Я виконав мало завдань, не пояснив ролі епітетів у вірші. |
3-2 |
|
|
|
3.ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ НА УРОЦІ
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня ____________________________ Критерії оцінювання |
Самооцінка |
Працював найкраще ( 10 -12) |
|
Працював добре ( 7-9) |
|
Працював посередньо (4-6) |
|
Майже не працював (1 -3) |
|