Урок "М'який знак у числівниках"

Про матеріал
Розробка даного матеріалу допоможе вчителям при проведенні уроку за темою "Числівник"
Перегляд файлу

                                     М’який знак у числівниках

 Мета: вчити учнів правильно записувати числівники, сформувати навички 

             правильно узгоджувати числівники з іншими частинами мовами,       

             правильно утворювати форми числівників та вживати їх у мовленні, 

             закріплювати вміння на практичних вправах;

             розвивати логічне мислення школярів, їх уміння виділяти головне в 

             реченнях, висловлювати свої думки, уяву, зв’язне мовлення, пам’ять;

             виховувати любов до праці, повагу до рідної мови, до інших

 Обладнання: таблиця «М’який знак у числівниках»   

 Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 *Усне опитування за правилом «Творення числівників»

 *Перевірка завдання (учні зачитують виписані з української літератури прості, складні та складені числівники)

  ІІІ. Актуалізація набутих знань

*Фронтальне опитування

--- Яка частина мови називається числівником?

--- На які розряди за значенням поділяються числівники?

--- Назвіть розряди за будовою. Приведіть приклади.

--- Яка синтаксична роль числівника в реченні?...

*Практичні вправи на закріплення вивченого

*Записати наведені числівники у три стовпчики: прості; складні; складені

                              (троє учнів записують на дошці)

   Два, дев’яносто, дванадцять, сім, сорок один, п’ять, сто двадцять, п'ятдесят, п’ятсот, чотириста  дев’яносто три, перший, двадцять восьмий, сорок, сорок чотири, тисяча, мільйон, чотириста двадцять один, шістсот, дев’ятсот п’ять, один, п’ятнадцять, двісті десять, вісім, тридцять три, сімдесят два, дев’ять.

*Скласти речення з числівниками: вісім, шістнадцять, четвертий, сьомий. Визначити їхню синтаксичну роль (усно)

IV. Оголошення теми, мети і завдань уроку

    Мотивація навчальної діяльності

                                           Не талант знати – талант працювати.    (Прислів’я)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

     Пояснення теоретичного матеріалу вчителем

*Опрацювання правила (у підручнику) і таблиці «М’який знак у числівниках» (на дошці)

                                       «М’який знак у числівниках»

                        Пишеться

                       Не пишеться

1. На кінці числівників:

а) простих: п’ять, десять (п’ять яблук);

б) складних: одинадцять-двадцять, тридцять (дванадцять стільців)

2. У непрямих відмінках:

а) простих: три, чотири (трьох днів);

б) усіх збірних (крім двоє, семеро, восьмеро): дев’ятьом дітям

1. У складних числівниках у кінці першої частини: шістнадцять --- шістнадцятьом

2. У кінці простих числівників (крім п’ять, шість, дев’ять, десять): три сини, сім днів

3. У кінці простих числівників (крім одинадцять-двадцять, тридцять): п’ятдесят учнів, сорок кілометрів

4. У непрямих відмінках перед закінченням у числівниках: простих (крім три, чотири) та збірних (як-от: двоє, семеро, восьмеро): двох учнів

*Усний добір учнями числівників з м’яким знаком у кінці

VІ. Закріплення вивченого матеріалу на практичних вправах

*Усно виконати вправу

          Прочитайте вголос арифметичні дії

--- Чи відчуваєте ви труднощі у вимові? Поміркуйте, у зв’язку з чим це відбувається.

          127+ 83; 734 + 16; 978 + 26; 12,5 +  8;  362 + 21; 493 + 99 ; 1975 + 18

--- Як відмінюються складені числівники?

   *Письмово вправа

          Записати подані числівники словами, ставлячи іменники у потрібній формі та в орудному відмінку:

          10 копійок, 17 кімнат, 20 малятам, 5 сорок, 30 учні, 4 сторінка, 6 стіл

*Фізхвилинка

     *Творче завдання (усно)

       Прочитати фразеологізми. Якими словами - синонімами їх можна замінити? Використайте слова з довідки.

   В один голос. В один момент. В одну думку. З одного маху. На один аршин. Один як палець.

Довідка: однаково, одностайно, дружно, миттю, самотній, одноразово.

*Вправа письмово: списати загадки, ставлячи числівники в потрібній формі

     Горбатий мішок на (чотири) ногах стоїть. (Верблюд)

     М’якеньке з (чотири) рогами й (два) черевцями. (Подушка)

     (Одна) шапка (чотири) братів накрила. (Стіл)

     Зранку на  (чотири) ногах, удень – на (дві), увечері – на (три). (Людина в різний вік)

*Завдання – змагання (усно)

   Хто найшвидше та найкраще вимовить усі скоромовки (по три учні від кожного ряду). Дві з них вивчити напам’ять.

  • У чотирьох черепашок четверо черепашенят.
  • Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок – сорок морок.
  • Дрова рубали два дроворуби.
  • П’ять п’ятаків, на кожному п’ятаку ще по п’ятаку.

   Знайти у скоромовках кількісні числівники. Визначити відмінок кожного

  *Усно провідміняти словосполучення:

          чотири райони, сім міст, друга вулиця, дев’ятнадцять квіток

VII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів

   *Метод «Мікрофон»

--- Що нового я дізнався про числівник? Що сподобалось найбільше?

VIII. Домашнє завдання

Вивчити правило на сторінці… Вправа…

docx
Додано
14 березня 2023
Переглядів
1281
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку