Тема: Мала бджола, а й та працює.
Мета: ознайомити учнів з новим твором В. Сухомлинського «По волосинці»,
Ознайомити з життям та творчістю В.О.Сухомлинського, донести до
їх свідомості, що треба бути трудолюбивим, працьовитим;
розвивати мовлення, техніку виразного читання, мислення, пам`ять,
уяву, спостережливість, увагу;
виховувати інтерес, любов до читання, до книжок, трудолюбивість,
позитивні риси характеру.
Обладнання: ТЗН, прислів`я, портрет В. О. Сухомлинського, важкі слова для читання, переплутані слова.
Тип уроку: комбінований.
План:
-
Організація початку уроку.
-
Перевірка домашнього завдання:
-
Питання;
-
Вибіркове читання;
-
Робота над прислів`ям.
-
Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми, мети уроку.
-
Вправи на формування швидкої реакції на слово.
-
Розплутай слова.
-
Визначення «оповідання».
-
Склади прислів`я.
-
Робота по темі:
-
Біографія В.О.Сухомлинського (презентація).
-
Первинне читання оповідання «По волосинці» (вчителем).
-
Словникова робота.
Фізкультхвилинка.
-
Робота над текстом:
-
Напівголосне читання учнями.
-
Перевірка розуміння прочитаного (питання).
-
Вибіркове читання.
-
Читання ланцюжком.
-
Читання до зупинки.
-
Інсценізація до твору.
-
Читання в особах.
-
Поділ текста на частини. Визначення головної думки.
-
Узагальнення і закріплення матеріалу уроку:
-
Склади прислів`я (робота в групах).
-
Придумай кінцівку до оповідання.
-
Чи є цей текст повчальним ? Чому?
-
Підсумок уроку.
-
Домашнє завдання. Оцінювання роботи учнів.
Хід уроку:
-
Організація початку уроку:
-
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться ви до мене
І до наших ви гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
-
Перевірка домашнього завдання:
-
Погляньте на дошку, прочитайте слова і назвіть текст до якого вони відносяться.
-
Відкрийте підручники на сторінці 48 і зачитайте рядки, які розкривають зміст малюнка у підручнику.
-
Прочитайте прислів`я. Поясніть його розуміння, чи можна його віднести до оповідання «Як же все це було без мене?» Чому?
-
Актуалізація опорних знань:
-
Гра «Слухайте і називайте багато слів».
-
Летить (літак, птах…); Росте (квітка, дерево, дитина…); Берегти (таємницю,книжку…); Любити(маму, родину…).
-
Гра «Розплутай слова» ( на екрані переплутані слова, учні розплутують їх та називають їх). Які це слова?(споріднені або синоніми).
-
Що таке ОПОВІДАННЯ?
-
На екрані розкидане прислів`я, якщо його скласти ми отримаємо тему нашого уроку. (Мала пташка, а й та працює). Поясніть його розуміння. Отже, сьогодні ми будемо читати про трудолюбність, допомогу один одному, ознайомимось з життям та творчістю В.О. Сухомлинським, який є автором оповідання «По волосинці».
-
Робота по темі:
-
Зараз ми ознайомимось з життям та творчістю В.О.Сухомлинським, отже увага на екран (Презинтація).
-
А тепер ми ознайомимось з текстом, слідкуйте, слухайте уважно і подумайте: «Подумайте, що здивувало Петрика?»
-
Словникова робота: Чи є слова, які вам не зрозумілі? Прочитайте правильно слова з дошки.
Фізкультхвилинка:
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі,
Вітер дерева колише-гойдає,
То – вправо, то – вліво їх нахиляє.
То - вперед, то – назад,
То – вниз пригинає,
А учні тихенько за парти сідають.
-
Робота над текстом:
-
Напівголосне читання учнями.
5.2 Питання:
1. Назвіть дійових осіб у тексті.
2. Куди зібралися бабуся з онуком?
3.Якою була маленька пташка?
4. Пригадайте та назвіть прислів`я, які б підходили до оповідання.
-
Вибіркове читання: зачитайте, яким був Петрик; Що побачили бабуся і онук у лісі; Що побачив хлопчик за кущем.
-
Читання ланцюжком ( по 2 речення).
-
Читання до зупинки ( вчитель зупиняє учня, коли потрібно і називає наступного).
-
Інсценізація до тексту – одна з груп підготувала інсценізацію до цього оповідання. Зараз ви переглянете її і дайте відповідь на таке питання: «Про що думав Петрик?»
-
Читання в особах.
-
З яких частин складається текст? Зачитайте зачин, основну частину, кінцівку. Давайте визначимо головну думку тексту, що хотів сказати автор.
-
Узагальнення і закріплення матеріалу уроку:
-
Зараз ви будете працювати у групах, ваше завдання – скласти прислів`я, зачитати його і пояснити його розуміння.
-
В кінці оповідання стоїть три крапки – це означає, що автор не закінчив текст, давайте ви придумаєте кінцівку оповіданню.
-
Чи є оповідання повчальним? Чим саме?
-
Підсумок уроку:
-
З яким оповіданням ми ознайомилися?
-
Хто написав його? Що ви знаєте про В.Сухомлинського?
-
Що вам найбільше сподобалося на уроці?
-
Домашнє завдання. Оцінювання роботи учнів.
-
Відкрийте щоденники і запишіть с. 49 – 51(читати, відповідати на питання).
-
Зараз послухайте оцінки за сьогоднішню роботу на уроці.