Навчальний предмет. Я досліджую світ. 3 клас
Розділ. Людина серед людей
Тема. Сім'я. Родовідне дерево
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок – мандрівка
Білик Ольга Павлівна
Білоцерківська гімназія «Звитяга»- початкова школа №8
Білоцерківської міської ради Київської області
Тема. Сім’я. Родовідне дерево
Мета. Поглибити знання учнів про сім’ю,склад сім’ї,продовжити
формувати уявлення про родину як частину суспільства,про
роль і місце родини в житті людини,вчити складати родовідне
дерево;розвивати мислення,мовлення,уявлення про умови
благополуччя родини,комунікативну та соціальну
компетентність;виховувати любов до членів своєї родини.
Обладнання:таблиці,ілюстративний матеріал,фотоальбом,мікрофон,
букви,плакат, аудіозаписи, родовідне дерево.
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку
Любі діти!
До гостей наших поверніться,
Привітайтесь,усміхніться.
У нашому класі ми їх привітаємо:
Здоров’я,добра їм усім побажаємо.
Девіз уроку:
Ми будемо не просто слухати,а чути.
Не просто дивитися,а бачити.
Не просто відповідати,а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань
1.Гра « Розсипанка»
- Із поданих букв складіть слова
Р,О,Д,И,Н,А,І,Я,С,М,Б,Т
(Родина,рід,рідня,народ,сім’я,баба,дід,мама,тато,син,доня)
2.Словникова робота
На дошці записані тлумачення слів. Поруч виставлені картки зі
словами: СІМ’Я , РОДИНА, РІД , НАРОД
- Група близьких родичів(чоловік,дружина,батьки,діти та інші),що
проживають разом - … (сім’я).
- Група людей,що складається з батьків,дітей,онуків і близьких
родичів,які живуть разом - … (родина).
- Ряд поколінь,що походять від одного предка - … (рід).
- Населення,жителі однієї країни - … (народ).
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні розмова піде про найближчих і найдорожчих для нас
людей. Про тих,хто,незважаючи ні на що,завжди готові надати
нам допомогу і підтримку,про тих,хто нас любить і цінує
найбільше у світі – про наших…рідних. Ви дізнаєтеся й зрозумієте,
навіщо людині потрібна сім’я.
ІY. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1.Вступна бесіда на виявлення знань дітей про сім’ю,родину.
«Будь-яка дорога починається з перших кроків,будинок – із
фундаменту,а людина стає людиною тільки в родині».
- Поміркуйте над цими словами. Як ви їх розумієте?
- Чи згодні ви з ними? Навіщо людині сім’я? А навіщо родина?
2.Робота по таблиці
- Розгляньте малюнок на таблиці
Кого ви бачите на ньому? Що робить кожен член сім’ї?
3.Слухання української народної пісні «Роде наш красний…»
- Про що ця пісня?
- Як ви розумієте слова красний, не цураймося?
4.Робота над прислів’ями
Давайте послухаємо,що говорить про родину народна мудрість.
Діти,зачитайте свої прислів’я і поясніть їх зміст.
- На сонці тепло,а біля матері добре.
- Щасливий той,хто виконує батьків заповіт.
- Бабине слівце – плідне зеренце.
- Щасливе подвір’я,де панує довір’я.
- Без сім’ї немає щастя на землі.
- Чоловік у домі голова,а жінка – душа.
- Шануй батька і неньку, будеш жити легенько.
5. Бесіда з учнями
- Про кого говориться в цих прислів’ях?
- Хто ще,крім тата й мами,може належати до родини?
- Кого із членів родини називають старійшинами роду,його коренями?
-А у вашої родини є корені?
6. Розповідь про своїх прабабусь і прадідусів.
- Чому найстаріших членів родини називають коренями роду?
7.Бесіда по таблиці « Родовідне дерево»
Дуже часто рід зображають у виді дерева. Чим вище і могутніше
дерево,тим сильніший і міцніший рід.
А тепер уявіть свій рід у вигляді дерева.
- Хто буде коренем вашого дерева?
-А його могутнім стовбуром?
-А гілочками,що йдуть від могутнього стовбура?
-А де ж на цьому дереві ви самі – наймолодші члени свого роду?
Отже,ви - маленькі зелені листочки,гілочки – ваші тата й мами,їхні рідні брати і сестри. Могутній стовбур – ваші бабусі й дідусі.
А коріння – це ваші прадіди,ті,хто жив до вашого народження.
Уявіть,що страшна сила обрушилася на ваше дерево,розколола його й
відокремила стовбур від кореня.
- Чи довго зможуть прожити на ньому гілки й листочки?
- Чому дерево загине?
8.Слухання пісні народної артистки України Ніни Матвієнко
«Сік землі»:
З роду в рід кладе життя мости,
Без коріння саду не цвісти,
Без стремління човен не пливе,
Без коріння сохне все живе.
- Як ви розумієте слова цієї пісні?
Як дерева дістають силу зі свого коріння,що добуває із землі природні соки,так і корінь людського роду живить своє дерево особливими силами – сімейними традиціями,спорідненістю поколінь,пам’яттю предків.
Y. Вивчення нового матеріалу
1.Робота за малюнком підручника на с.35
- Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено? (Родину,її родовід)
- Розкажіть,як склали родовідне дерево.
2.Читання тексту на с.36
- Що із прочитаного було вам знайоме?
- Що нового ви дізналися?
- Що таке рід,родовід?
Прочитайте про це у тлумачному словнику на с.36.
- Які старовинні речі зберігаються у ваших родинах?
Роздивіться старі сімейні світлини.
- Чим вони цікаві для вас?
- Чи знаєте ви всіх,кого зображено на них?
- Ким вам доводяться:тато вашого тата; тато татового тата;
мама вашої мами; мама маминої мами?
- Дізнайтеся в батьків,чому вас так назвали?
Хто з ваших родичів має таке саме ім’я?
Про кого з ваших найдавніших родичів зберігається пам’ять у сім’ї?
3.Читання тексту «Рід,родина,рідня» на с.37-38
- Що нового ви дізналися?
- Поміркуйте,чому так говорять: «Рід коріння має пам’ятати».
4.Розгляд малюнка на с.37
5. Практичне завдання
Намалювати дерево свого роду.
- Якщо на вашому малюнку дерево недостатньо розгалужене,візьміть
малюнок додому і разом з батьками доопрацюйте його.
6.Читання тексту «Старий» на с.38
- Поділіться своїми думками щодо прочитаного твору.
- Розкажіть про свого дідуся або бабусю.
- Що ви любите робити разом із ними?
- Який талант або вміння вони передали вам?
7.Робота в групі
- Прочитайте і поясніть народну мудрість на с.39.
Якою темою об’єднані ці прислів’я?
- Прочитайте текст «Коли в домі лад…» на с.39 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
- За що ви відповідаєте перед сім’єю?
- Як ви вважаєте,коли людина живе щасливо?
- Розгляньте малюнок на с.39.Складіть речення про сім’ю.
YІ. Фізична хвилинка
Ось веселий гвинтокрил.
Руки ширше вже злітаємо і над школою кружляємо.
Пролетіли миль із триста, долетіли аж до міста.
У віконце виглядай. своїм друзям помахай.
Іще трішки покатайся і за парту повертайся.
YІІ. Узагальнення й систематизація знань
1.Читання й обговорення вірша Н.Чемерис «Що таке сім’я».
Що таке сім’я
Розкажу вам, друзі, я,що таке моя сім’я.
Разом дружно проживаємо і пісні про це співаємо.
Люба матінка моя,- як пишаюсь нею я!
В неї руки золоті,серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий – він господар в нашій хаті.
Все майструє,все ладнає,бо до всього хист він має.
Дідусь і бабця у пошані – вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять і,як пташенят,голублять.
Є у мене ще й брати – кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло:всіх сім «Я»,знайте,це і є сім’я..!
-Що таке сім’я? – Навіщо людині сім’я?
2.Розповіді учнів про їхні сім’ї
Діти називають ім’я та побатькові батьків,дідуся,бабусі,місце роботи,ким працюють.
- У кого ще живі прабабусі і прадідусі? Назвіть їх.
3.Відгадування загадок
- Мала людина і звуть її …(дитина).
- Всі хочуть,як народиться дитина,щоб я було красиве і дзвінке,бо носить все життя мене людина. (Ім’я).
- Одного батька і однієї матері дитина,а нікому з них не син.(Дочка).
4.Розповідь по малюнку
- Мати і батько. дідусь і бабуся – це найрідніші і найближчі кожному з нас люди . Від батьків ви одержуєте життя. Вони вас вчать людських правил,оживляють ваш розум,вкладають у ваші вуста добрі слова. Так є, так і було в Україні завжди.
YІІІ. Підсумок уроку
- Навіщо людині потрібна сім’я?
- Яку сім’ю називають хорошою?
- Для того,щоб був у сім’ї лад є певні обов’язки,яких намагаються дотримувати її члени. Назвіть свої обов’язки як члена родини?
Природа,створивши людей,наділила їх родиною і батьківщиною.
Бережіть і примножуйте цей безцінний дарунок! Адже воістину: «Щасливий той,хто щасливий у себе вдома».
ІХ. Домашнє завдання
С.35- 39. Скласти родовід і намалювати родовідне дерево
Використана література
1.Типова освітня програма,розроблена під керівництвом О.Я.Савченко, 2018
2. Сележинський Т.М. Сімейні традиції: навчально – методичний посібник /
Т. М.Сележинський. – Київ: 2016
3.Корсак К.В,,Плахотник О.В. Я пізнаю свій рід. Збірка для допитливих.
К.В.Корсак, О.В.Плахотник. – Київ: 2012
4.Опанасенко Л.Д. Дитяча енциклопедія роду./ Л.Д.Опанасенко. – Харків:2014