Урок-мандрівка (з елементами презентації)
Тема. Від печер до хмарочосів
Мета : Виховувати глибоке почуття любові до рідної домівки, шанобливе та бережне ставлення до хатніх оберегів, спостережливість, розсудливість, інтерес до предметів українського народного побуту, українського фольклору.
Поглибити знання дітей про стародавню українську хату та хатні обереги; внутрішній та зовнішній інтер'єр стародавньої української хати. Розвивати акторські здібності, виховувати повагу до українських традицій.
Урок-мандрівка (з елементами презентації)
Тема. Від печер до хмарочосів
Мета : Виховувати глибоке почуття любові до рідної домівки, шанобливе та бережне ставлення до хатніх оберегів, спостережливість, розсудливість, інтерес до предметів українського народного побуту, українського фольклору.
Поглибити знання дітей про стародавню українську хату та хатні обереги; внутрішній та зовнішній інтер’єр стародавньої української хати. Розвивати акторські здібності, виховувати повагу до українських традицій.
Хід уроку:
І.Самовизначення до діяльності. Створення емоційно-психологічного настрою.
Вчитель:
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Вирушаємо у путь-
Нас цікаві речі ждуть.
ІІ.Визначення теми уроку. Цілепокладання.
(звучить космічна музика)
(Слайд 1) Діти, я пропоную сьогодні провести незвичайну уявну подорож, подорож у часі. Сподіваюся на те, що немає жодної людини у світі, яка б не любила подорожувати. А мандрувати ми будемо за допомогою віртуальної машини часу. (Слайд 2)
На машині часу ми відвідаємо музей «Від печер до хмарочосів».
-Які завдання ви поставите перед собою подорожуючи?
(відповіді дітей)
У цьому мені будуть допомагати помічники, теж віртуальні.Тож вперед!
Двері відчинено.
Сходинками піднялись,
Дружно за руки взялись.
1, 2, 3, 4, 5 час в дорогу вирушать.
А тепер усі усілись,
На прилади подивились(звучить космічна музика)
(відеозвернення)
Екскурсовод І: Шановні відвідувачі! Я вітаю Вас на борту нашої машини часу. Ми прямуємо до віртуального музею «Від печер до хмарочосів». У нашому музеї Ви зможете побачити експозиції давніх часів населення України. Діти, наш музей незвичайний. А незвичайний тим, що щоб попасти на іншу станцію-локацію, слід виконати завдання.
Діти, пам’ятайте про правила поведінки:
ІІІ.Відкриття нових знань.
Станція «ХатиноНЬКА»
Екскурсовод ІІ: (Слайд 3)
Спочатку будували приземисті хатки, які називалися землянки. Викопували в землі широкі ями, вкривали їх зверху гіллям, очеретом (щоб не проникав дощ) та й селилися в ньому. Це була своєрідна схованка. Пізніше люди зрозуміли, що туди може набігти води, коли сильна злива у двері, тож придумали, що потрібно будувати на поверхні. Так з’явилися спочатку дерев’яні будинки, а потім уже люди утепляли їх глиною – обмазували, і такі оселі називалися хата – мазанка. Кожна господиня хотіла причепурити свою оселю, тож зовні мазали її крейдою . Хата було біла , гарна , невеличка, мальовнича .
А ще пізніше, уже ваші прабабусі та прадіди навчилися будувати хати з глини та соломи. Дах також вкривали соломою . Теслярі робили для хат дерев’яні вікна та двері . Обгороджували хати дерев’яним парканом – тином. Садили фруктовий сад , а на подвір`ї висаджували квіти.
Нині ми з вами живемо в сучасних будинках, квартирах. В шаленому темпі сьогодення дедалі більше віддаляється від нас біленька хата у вишневому садочку з мальвами, колискою та мудрим словом батька. В українській хаті – наш корінь роду, щось одвічне, як життя, як мамина пісня.
Фізкультхвилинка « Зведемо хатину»
(проводить вчитель)
Щоби спорудити добру хату , треба глини замісити багато :
Ось так ніжками ми тупцювали –
(діти збираються в купу,тупочуть
ногами)
Глину для хатини замішали . Станемо, малята , столярами
Та змайструємо в хаті двері – рами .
( присідають і стукають уявним молотком )
Теплий дах потрібен хаті, діти .
Слід соломою її укрити .
( з’єднують кінчиками пальців підняті над головою руки .)
Екскурсовод І:
-Діти, а як ви розумієте прислів’я «Чим хата багата, тим і рада»? або «У хаті, як у віночку?».
(відповіді дітей)
Станція «Народознавче ЛОТО»
(Слайд 4)
Екскурсовод демонструє велику тематичну карту із зображенням внутрішнього інтер’єру, а діти підбирають до нього предметні картинки та називають їх, пояснюючи свій вибір.
Станція «ЗАГАДкова»
Екскурсовод ІІ:
-Про хату і хатнє начиння народом складено багато загадок :
Зараз, діти, будемо шукати хатні обереги, відгадуючи про них загадки: (Слайд 5)
А як прийде зима-весела сама і хату веселить(піч)
(Слайд 6)
А хвіст в нього сучиться(прядка)
(Слайд 7)
З орішка, з орішка.
Заколисую ніжненько
Мамину потішку(колиска)
(Слайд 8)
(Слайд 9)
(Слайд 10)
(Слайд 11)
(Слайд 12)
(відповіді дітей)
Станція «Інтер’єрЧИК»
(розгляд внутрішнього інтер’єру української хати з показом деталей).
Екскурсовод І: (Слайд 13)
Давня українська хата була невеличкою, але затишною та гостинною. Зверніть увагу на підлогу: в нашій світлиці підлога сучасна, а в давніх хатах вона була глиняною, іноді на ній розстеляли домоткані килимові доріжки(як у нас). Такими доріжками, або їх ще називали веретами застеляли лави.
Меблі та хатнє начиння, що знаходилися в хаті, були простими та зручними. У світлиці стояли дерев’яні лави, стіл та піч. Поруч із піччю був мисник.
Мисник – це дерев’яна полиця для зберігання посуду. Іноді він має форму шафи, що підвішувалася на стінку. Були також кутові мисники, які розміщувалися у кутку кімнати. Там виставляли в ряд череп’яні миски, деякий ритуальний посуд, кухлі, дерев’яні ложки та скляні вироби.
А також вішали образи. Незважаючи на таку просту обстановку, хата була, мов квіточка, бо її прикрашали вишиті рушники. Рушники вішали на стіни, на покуття – гарні, барвисті. Вважалося, що вони боронять хатину від нещастя та злих сил.
Покуття – це найсвятіше місце в хаті, де ставились ікони, які прикрашались засушеними квітами: чорнобривцями, волошками, барвінком і вишитими господинею хати рушниками.
Ми з вами говоримо про українську хату, а давайте пригадаємо прислів’я, приказки, в яких вживається слово «хата».
Екскурсовод ІІ: діти, ми з вами знаходимось всередині хати, розглянули її внутрішній інтер’єр, а зараз я хочу, щоб ви подивилися, як виглядала давня українська хата зовні. (Слайд 14)
(розгляд зображення зовнішнього інтер’єру української хати, розглядаючи, діти читають слова: китиці, шибка, стріха, дах, призьба, наличник, ганок, гребень).
Екскурсовод І:зовнішньому вигляду хати наші пращури приділяли багато уваги. Поетичності надавав хаті солом’яний дах з великими виносами, які називали – стріхи.
(Слайд 15)
Стріха української хати мала чотири схили, була вищою за хату, робилася з сніпків соломи. Солом’яний дах добре поєднувався з дерев’яними стінами і підкреслював білизну житла. Звис даху підтримували дерев’яні стовпи, утворюючи неширокий навіс –(Слайд 16) ґанок(рундук, піддашок).
При основі хати влаштовували призьбу. (Слайд 17) Призьба – земляний насип вздовж стін хати знадвору. Її щільно набивали глиною й надалі час від часу регулярно підмазували шаром жовтої глини. На призьбу у святкові дні сідали та відпочивали господарі хати.
Станція «ПриСЛІВ’ячко»
(Діти складають та зачитують прислів’я та приказки).
(Слайд 18)
Екскурсовод ІІ: Діти, ми бачимо, яка гарна та ошатна наша світлиця, якими різнобарвними вишиванками вона прикрашена. Скажіть, будь-ласка, а чи завжди вона буде такою? Що потрібно робити для того?
(відповіді дітей)
Фізкультхвилинка
(проводить вчитель)
«Справ у хаті вистачає»
(Діти виконують імітаційні рухи в супроводі віршованого тексту)
Справ удома так багато,
(переступають з ноги на ногу, похитуючи голівками)
Справ удома вистачає:
(розводять руки в сторони, показуючи довкола себе)
Я щоранку свою хату
Вміло й чисто підмітаю.
(імітація праці віником)
Ткані витрушу доріжки,
Що постелені в світлиці.
(зображують витрушування доріжок)
Не лінуйся анітрішки,
Щоб було все, як годиться.
(руки на поясі, притупування ніжками)
Запалає вогник в печі,
(хаотичні рухи пальцями перед собою)
Борщ у горщику виймаю,
(імітація користування рогачем)
В хаті всі потрібні речі,
В хаті зайвого немає!
(обходять коло, зупиняються, піднявши вгору вказівний палець).
Станція «ДоБЕРИ слово»
Екскурсовод І: Якими гарними словами ми можемо назвати нашу Берегиню, нашу українську хату, в якій живуть доброзичливі, щирі, гостинні українці. Як ви вважаєте, що ми маємо на увазі, коли так говоримо? (Слайд 19)
(Діти добирають споріднені слова до слова «хата»: хатка, хатинонька, хатинка, хатонька).
Станція «ЗадаЧКА»
(Слайд 20)
На стіл поставили 5 мисок і біля кожної поклали по одній ложці . Скільки всього предметів на столі ?
У хаті вишиті рушники :1 – на покуті ; 2 – на миснику ; 3 – у скрині . Скільки всього рушників у хаті ?
У хатині 3 вікна . 2 – у світлиці . Скільки вікон у сінях?
ІV.Рефлексія діяльності.
Станція «КінЦЕва»
(Слайд 21)
Екскурсовод ІІ:
1.Українську хату вкривали шифером у минулому чи соломою?
2 .Стіни хати зводили з цегли чи з глини?
3. Хата була зовні світла чи темна?
4.Яка підлога у хаті ?
5.Чим застеляли її ?
6.Що висіло на покуті у хаті ?
7.Із чого зроблений посуд ?
8. З якого матеріалу зроблено стіл ?
Екскурсовод І: Шановні відвідувачі віртуального музею «Від печер до хмарочосів»! Під час польоту ви були уважні, старанні, наполегливі. Час нашого польоту закінчився. Дякую вам за приємну подорож, активну участь. До нових зустрічей!
(звучить космічна музика)
Вчитель: Сьогодні ми здійснили уявну подорож машиною часу до віртуального музею «Від печер до хмарочосів».
-Чи сподобався вам цей урок?
-Що найбільше вражило?
Ви працювали сьогодні швидко і злагоджено. Молодці!
1 |
|