Урок Тема. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Про матеріал
Ознайомити дітей із поняттям «чарівна казка», розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок, удосконалювати навички «розпилювання» тексту на частини, уміння будувати асоціативний кущ;виховувати любов і повагу до усної народної творчості.

Перегляд файлу

Чия відвага, того й перемога
       Прославлення героїзму у чарівних казках

    Тема. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».
    Мета. Ознайомити дітей із поняттям «чарівна казка», розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок, удосконалювати навички «розпилювання» тексту на частини, уміння будувати асоціативний кущ;виховувати любов і повагу до усної народної творчості.
   Методично-дидактичне забезпечення уроку. Кросворд, малюнок, картки зі словами, прислів’я, різні ілюстровані видання казки «Кирило Кожум’яка» », підручник Савченко О.Я. Читанка 3кл.ч.1. – К.: Освіта, 2003р.
    Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу.
                                  Хід уроку

1. Організаційна частина.

Лише дзвіночок забринить
Стаєш серйозним у цю ж мить
До роботи час, бо багато її у нас.

2. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.

2.1. Читання скоромовки
Стриб – стриб – стриб –
підстрибує
по стерні рідня:
перепілка, перепел, перепеленя..

- читання скоромовки мовчки
- Про кого вона?
2.2 Розповідь про перепілку.
(огляд ілюстрації)

2.3 Читання “швидкісним шосе”

На дошку по черзі вчитель вивішує “ вічка” світлофора : червоний ,жовтий, зелений . На червоне світло - читання повільне, на жовте – помірне ,а на зелене – швидкісне , чим швидше ,тим краще .

2.4 Читання скоромовки двома учнями на швидкість.

2.5  Розгадування кросворда.

1. Розгадайте кінцівку прислів’я «Праця чоловіка годує,

 а лінь - …»(марнує)

2. Відгадайте, про яку казку йдеться:
«Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь – кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить?
(«Рукавичка»)

      3. Як називається жанр, який розучували на початку уроку?
(скоромовка)

      4. З якими піснями вперше в житті зустрічаються діти? Як вони називаються? (колискові)

      5. Мене просять і чекають
      А як почнуся – утікають (дощ)

  - Як можна назвати усю цю творчість? (Усна народна творчість)

 2.6  Слово вчителя.
- Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей казки люблять, ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварини, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони – це справжня скарбниця! І ви звичайно, пам’ятаєте їх.
(Діти називають казки «Колосок», Лисичка - кума», «Рукавичка» і т.д.)     

     2.7 Логічна вправа «Гімнастика для розуму».

      -  Пригадайте, з яких казок ці герої:

а) Котик, півник, лисичка  (Котик і Півник)

б) дід, баба, Івасик, гусенятко, Оленка, змія (Телесик)

в) двоє мишенят, знайшов, обмолотив, намолов, замісив, спік (Колосок)

  2.8.  Загадування загадок

Плавала, купалася, сухенькою зосталася. (Кривенька качечка)

Що втекло від баби з дідом,

Не сиділось на вікні,

А зустрілось з зайченятком –

Й ну співать йому пісні. (Колобок)     

       - Хто склав ці казки?

       - Хто  є героями цих казок?

       - Що об’єднує усі ці казки? (усі вони про тварин)

       - Отже, у 2 -му класі ми з вами вивчали казки про тварин.           

          3. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку.

            - Але є інша група казок героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають  інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій із злом та брехнею.
Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями.
Це – чарівні казки.

        3.1.Особливості чарівних казок  (запис на дошці)

      1.Герої наділені надзвичайною силою.

      2.Відбуваються дивовижні перетворення.

      3.Добро перемагає зло.   

   4. Повідомлення теми і мети уроку.
   - Ми сьогодні з вами будемо вивчати українську народну казку «Кирило Кожум’яка». Ви навчитеся виразно її читати, розкриєте характери персонажів для того, щоб зрозуміти дух нашого народу, його традиції. Попрацюйте старанно і наприкінці уроку дайте відповіді на такі запитання:

       - У чому полягає героїзм Кирила Кожум’яки?

       - Кого народ показав в образі змія?

       - У чому проявляється чарівність казки?

    5. Робота над казкою.      

    5.1.Читання казки вчителем у повному обсязі

 5.2. Перевірка первинного сприймання:
    - Коли відбулися події?

     Розповідь про Київ.

    - Події, що зображені в казці відбуваються в Києві. Це особливе місто. Чому? (Київ – столиця нашої держави)

       - А що означає слово столиця? (Столиця – це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішуються державні питання. Живуть тут працьовиті люди. Спочатку це був невеличкий укріплений замок. Навкруги Києва був величезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Захищали місто дружина на чолі з князем).
       - Хто головний герой казки?
       - Чому він має таке прізвище?

  5.3. Словникова робота
Вправа «Доберіть пару» (до поданих слів у лівій колонці треба добрати відповідні тлумачення з правої).
Леміш – частина плуга, що розрізає землю.
Урочище – ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньої місцевості.
Городяни – люди, які жили у місті.
Пуд – міра ваги, близько 16 кг.
Старшина – шановні люди похилого віку.
Герой – особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.
 

 Хвилинка відпочинку.
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів нахилились
Сім! Вісім! Час настав –
Повертатися до справ.

 

      5.4.Читання казки учнями мовчки.

      - Чому Кирило погодився битися зі змієм?

      5.5. Вибіркове читання. Аналіз змісту казки.

       - Прочитайте діалог князівни зі змієм.

       - Які рядки казки показують силу і мужність богатиря?

       - Прочитайте, що написала дочка батькові.

       - Що попросив Кирило у князя?

       - Прочитайте про бій Кирила зі змієм.    

      5.6. Вправа «З циферблатом я дружу – зразу відповідь кажу».
     - Скільки було дочок у Київського князя? (1)
     - Скільки ніс кожухів Кирило?(12)
     - Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)
     - Скільки попросив возів конопель?(12)
     - Якої ваги була булава? (10)
     - Скільки голубів вигодувала князівна? (1)

        5.7. "Розпилювання "тексту.
     Складання плану казки.

       -З чого складається текст? (зачин, основна частина, кінцівка)
     Ділимо текст на частини.

     Домашнє завдання. До кожної з частин придумати заголовок       і записати у вигляді плану.

       6. Добір синонімів до слів твору поцупити (вкраде), злинув у небо голуб (полетів, піднявся), благайте (просіть).

    7. Робота за ілюстрацією.

         - Які рядки казки проілюстровано?

         - Яким ви уявляєте Кирила?

         - Зіставте з малюнком уявлене.

         - Що можна сказати про зовнішність героя?

       8. Робота з прислів’ями їх розуміння.
    - Дружба і геройство ведуть до перемоги.
    - Відважний помирає за честь.
    - Зло кінчається прикрістю, а доброта – радістю.
    - Сила героя не в м’язах, а в серці!

    9. Домашнє завдання.
     Читати та переказувати  казку  «Кирило Кожум’яка».

    До кожної з частин придумати заголовок і записати у вигляді плану.      

    10. Підсумок уроку.

    10.1.  Гронування . Побудова асоціативного куща (діти зачитують слова на картках-блискавках і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються).
 

відвага                       людяність                співчуття

захисник               Кирило Кожум’яка          працьовитість

героїзм      повага      розум         доброзичливість          любов

 

 

 

 

ворожість                лукавство                       злість

руїни                         Змій                                       гнів

       несправедливість          смерть                  егоїзм


     10.2. Рефлексія (саморефлексія).Узагальнення вивченого.

         - Що нового ви дізналися на уроці?

         - Чому ця казка чарівна?

         - У чому полягає героїзм  Кирила Кожум’яки?

         - Кого народ показав у образі змія? (Погану людину, ворогів країни, завойовників)

( Згідно з літературною версією у «Повісті минулих літ» під роком 982 розповідається про похід печенігів на Київську Русь. Військом русичів керував князь Володимир. Справу розв’язав двобій між печенізьким та руським богатирями. Ця подія і лягла в основу сюжету казки про Кирила Кожум’яку)                  

                            що таке чарівна казка
ЗНАЮ                героїв казки «Кирило Кожум’яка»
                           жанри усної народної творчості

                            виразно читати
ВМІЮ                 визначати головну думку
                            характеризувати героїв казки

                            своє прагнення до нових знань
ЦІНУЮ              героїзм та людяність в оточуючих

 

 

doc
Додано
27 квітня 2018
Переглядів
4310
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку