Тема уроку: Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Цінності дитинства та їх долі у дорослому житті. Вплив світу дорослих на дитячі стосунки у повісті.
Мета уроку:
Продовжити роботу над повістю «Пригоди Тома Сойєра»;
- повторити теоретичні відомості;
- з’ясувати морально - філософський аспект твору;
- розвивати творчі здібності, заохочувати учнів до активної пізнавальної
діяльності;
- виховувати інтерес до вивчення літератури;
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашньої роботи
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Чому всі дорослі із задоволенням згадують своє дитинство?
- Чи змінюються люди, коли стають дорослими?
- Як саме і чому?
- Які у вас стосунки з вашими батьками?
- Вас влаштовує все у цих стосунках чи, можливо, ви б хотіли щось змінити?
- Як Том і Гек розуміли щастя?
- Що в їхньому розумінні означало бути схожими на дорослих?
- А чи завжди дорослі чинять правильно і чи у всьому можна наслідувати дорослих?
- Які шкідливі звички дорослих перейняли хлопчики? Слайд
- Чи підтримали б ви наших героїв у такій ситуації?
- Щоб ви їм порадили, від чого застерегли б?
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
V. Сприйняття навчального матеріалу
1. Робота зі змістом повісті
2 . Робота в групах.
( клас ділиться на 4 групи. Кожна група отримує картку із завданням підготуватись до обговорення епізоду за конкретними запитаннями та завданнями. У групах завдання обговорюються і призначаються учні для відповіді. Коли обговорюється епізод однієї групи, то інші можуть робити доповнення і допомагати іншій групі, якщо виникає потреба)
І група - «Втеча на острів Джексона»
- Знайдіть у розділі 8 епізод від слів «Раптом Гек спитав...» до слів «...розмова по волі згасала, і в малих утікачів почали злипатися очі! (читаємо за ролями)
|
ІІ група – «Том у школі»
- Уяви, що Том Сойєр хоче більше дізнатися про школу, в якій ти навчаєшся. Підготуйте усну відповідь на його запитання.
|
ІІІ група «Трагедії на цвинтарі»
|
ІV група «У пошуках скарбів»
|
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Евристична бесіда.
- Якими в цих 4 епізодах виглядають дорослі?
- Що ми цінуємо в Томові та Гекові найбільше?
2. «Кошик»
У млинок - кидаємо вчинки Тома і Гека, які розважають
У смітник - кидаємо неправильні вчинки Тома і Гека.
У валізу - кидаємо вчинки Тома і Гека, що візьмемо у життя.
VII . Домашнє завдання
Підготувати запитання до образу Тома Сойєра та Гекельберрі Фінна, намалювати ілюстрації