проаналізувати програмові пісні поетеси, осмислити їх значення в житті українського народу; розвивати вміння виразного читання, коментування пісень; висловлювати власне ставлення до Марусі та її пісень, робити висновки, узагальнення, формувати естетичні смаки учнів; виховувати повагу до творчих, обдарованих людей з народу — активних творців духовності
Маруся Чурай. «Засвіт встали козаченьки». Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи
українська література 8 клас
Мета: проаналізувати програмові пісні поетеси, осмислити їх значення в житті українського народу; розвивати вміння виразного читання, коментування пісень; висловлювати власне ставлення до Марусі та її пісень, робити висновки, узагальнення, формувати естетичні смаки учнів; виховувати повагу до творчих, обдарованих людей з народу — активних творців духовності; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Обладнання: Портрет М. Чурай, ілюстрації з видами Полтави, тексти творів поетеси, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
2. Бесіда за питаннями:
• Як створювалися українські історичні пісні? Про яких історичних осіб вам відомі пісні?
Яким чином життя народу було пов'язано з піснею?
• Чому пісня з одною назвою має кілька варіантів? Наведіть приклади.
• Згадайте авторів літературних пісень. Чим вони вам запам'яталися?
• Як пісня впливає на внутрішній стан її виконавця і того, хто слухає цей шедевр мистецтва?
III. Оголошення теми, мети уроку
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя
2. Опрацювання програмових пісень Марусі Чурай
2.1. «Засвіш встали козаченьки».
2.1.1. Виразне читання твору.
2.1.2. Тема: Зображення походу козаченьків, розлучення хлопця з матінкою і коханою.
2.1.3. Ідея: Звернення сина до матері, що вона прийняла його кохану як свою дитину.
2.1.4. Основна думка: Для кожної родини є хвилюючим моментом, коли її сини, чоловіки вирушають у військовий похід.
2.1.5. Жанр: Літературна козацька пісня.
2.1.6. Робота над ідейно-художнім змістом пісні. Бесіда за питаннями:
• Якої пори вирушали козаченьки в похід?
• Чому плакала Маруся? Прокоментуйте її внутрішні почуття.
• Хто заспокоює Марусю? Як про це зазначено у пісні?
• Опишіть внутрішній стан матінки, яка проводжала свого сина у далеку дорогу. Чи не марні її хвилювання?
• Чому молодий козак не вірить, що він швидко повернеться з походу додому?
• 3 яким проханням син звертається до матінки? Якою є її реакція на це?
• До якого різновиду пісень належить дана пісня? Про що це свідчить?
• Як цей твір пов'язаний з життєвою долею Марусі Чурай?
2.1.7. Художні особливості твору.
Епітети: «ясні очі», «мати... слізко проводжає», «кінь вороненький».
Повторення: перший і останній куплети.
Метафори: «Стоїть місяць», «кінь спіткнувся», «година настала».
Звертання: «Прощай, милий мій синочку», «Ой рад би я, матусенько», «Яка ж би то, мій синочку».
Риторичні оклики: «Через чотири недільки Додому вертайся!». «Бо хто знає, чи жив вернусь, Чи ляжу в полі!».
Риторичне запитання: «Щоб чужая дитиночка За рідною стала?».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Проведення тестового опитування
«Засвіт встали козаченьки»
1. Козаченьки вирушали в похід:
А) З полуночі; Б) після сніданку; в) пообіді; г) ввечорі.
2. Сльози на очах у Марусі були від:
А) горя; б) радості; в) щастя; г) болю фізичного.
3. Мати буде очікуватиме на повернення сина через: а) півмісяця; б) півроку; в) Чотири недільки; Г) рік.
4. Прикмета, яка, на думку козака, не дозволить йому швидко повернутися додому:
А) зіпсувалося взуття; б) у двір полетіло багато горобців; в) Кінь спіткнувся; Г) пов'яли квіти на підвіконні.
5. Про що просить син свою матінку перед від'їздом?
А) Молитися за нього; б) не згадувати про нього лихим словом; в) писати листів; г) Прийняти Марусю як рідну дитину.
«Віють вітри, віють буйні»
1. Внаслідок вітру:
А) пішов сильний дощ; б) облетіли пелюстки на квітах;
В) Гнулися дерева; Г) неможливо було вийти на прогулянку з милим.
2. У чому витрачає свої літа молодії героїня пісні?
а) Непосильній праці; б) Горі і стражданнях;
В) догляданні малого паненя; г) відпочинок.
3. На думку молодиці, «не поправлять сльози її»:
А) матеріального становища; б) здоров'я; в) Щастя; Г) долі.
4. Героїні пісні «тяжко жити»:
А) Без милого; Б) у батьків милого;
В) від повсякденної непосильної праці; г) бо дуже захворіла.
«Ой не ходи, Грицю»
1. Зіллячко, яким дівчина отруїла Гриця, вона:
А) Викопала; Б) купила на базарі; в) випросила у ворожки; г) сама виростила.
2. Як героїня твору характеризує дівчат на вечорниці? Вони: а) мудрі; б) полохливі; в) Чарівні; Г) веселі.
3. У вівторок молодиця:
А) зіллячко переполоскала; б) Гриця отруїла; в) Зілля ізварила;
Г) ходила до ворожки.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
VI. Підсумок уроку
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів на уроці
VIII. Домашнє завдання
Вивчити напам'ять пісню М. Чурай «Засвіт встали козаченьки», дібрати матеріал про українську народну думу як жанр фольклору.