Урок "Масляна завітала. Засвоєння знань про дієслово"

Про матеріал
До вашої уваги розгорнутий конспект сучасного уроку "Масляна завітала. Закріплення вивченого про дієслово".
Перегляд файлу

Масляна завітала

Тема: Закріплення і застосування знань про дієслово.

Мета: Повторити вивчене про часи та числа дієслів. Формувати вміння визначати  

            число дієслів та змінювати їх за числами, узгоджувати дієслова з

            іменниками. Удосконалювати отримані знання з теми «Дієслово».  

            Розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух. Виховувати інтерес

             до українських традицій.

Хід уроку

   І. Організаційний момент.

  ІІ. Повідомлення теми уроку

1 слайд ТИТУЛ

Учитель. Сьогодні наш урок присвячений Масляній – це останній тиждень перед Великим постом, Великоднем. У різних регіонах України це свято називали по різному: Колодки, Заговини, Сирний тиждень.

Немає, такого свята в Україні, яке проходило б так бурхливо і весело, як Масляниця! Адже потім довгих сім тижнів не можна буде веселитися, танцювати та сміятися, очищаючись від гріхів мирських. Народ і донині вірить, що, якщо добре не відвести душу в цей період, потім цілий рік доведеться жити в нещасті, по-справжньому сьорбнути горя.

В наш час на Масляну влаштовують ярмарки, фестивалі, концерти, святкові гуляння.

     Сьогодні ми обговоримо традиції святкування Масляної та повторимо все, що вчили про дієслова.

  • Пропоную свої успіхи відмічати у ЛИСТІ САМООЦІНЮВАННІ

    2 слайд

Психологічно-емоційний настрій

  • Американський винахідник Генрі Форд сказав:
  • Зібратися разом – це початок.
  • Триматися разом – це прогрес.
  • Працювати разом – це успіх.
  • Тож бажаю усім нам успіху!

 

  • Щоб отримати гарні знання на уроці ми повинні бути старанними, уважними, охайними, активними та дисциплінованими.

 

  1. слайд

Вправа «Очікування»

  • Виберіть з хмари слів дієслова, які вказують на ваші очікування від уроку.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. слайд
  1. Каліграфічна хвилинка.

Мас на ля

Завдання: зі складів утворити слово.

Масляна

Завдання: доберіть до слова спільнокореневі. Запишіть їх, визначте корінь. (масло, маслечко, маслянистий)

                  Запускаємо SMART –дошку

1 сторінка SMART

  1. Вправа «Редактор»
  • Більше про свято  Масляна ви зможете дізнатись, виконавши вправу «Редактор».

                                Масляна

Слов’янске свято проводів земи і зустрічі висни. Відзначаєця в останній тиждинь перед Великим постом. Головна традиція цього дійства – пикти і їсти млинці веселитися влаштовувати гуляня і розваги.

Завдання: виправити помилки в словах.

 

Відмітка у листі самооцінювання

 

2 сторінка SMART

  1. Фронтальне опитування SMART
  • Як називається початкова форма дієслова? (неозначена)
  • На які питання відповідають дієслова?
  • На що вказує дієслово?
  • Які часи може мати дієслово?
  • Як пишеться частка НЕ з дієсловами?

 

Відмітка у листі самооцінювання

         Повертаємось до ПРЕЗЕНТАЦІЇ

 

 

  1. слайд

ІV. Робота над темою уроку

  • мова 2Святкують Масляну впродовж тижня, який так і називають – Масляний.

Гра на девайсах «Вияви в тексті дієслова»

Виконання  завдання «Вияви в тексті дієслова»  на девайсах  за програмою Learningapps.org/

( Режим доступу - https://learningapps.org/watch?v=pm44c7tst20)

      -Отже скільки дієслів було у тексті?            8

 

      Відмітка у листі самооцінювання

 6 слайд

 Понеділок. Зустріч   

Перший день тижня – понеділок – називали Зустріч.  

 

  • Рано-вранці на морозній зорі господарки з молитвами робили тісто для млинців. Робили це все подалі від сторонніх очей. До речі, першим млинцем у Масляний понеділок здавна прийнято пригощати батьків або годувати пташок.
  • До цього дня закінчували споруджувати льодові гірки, каруселі, атракціони й зустрічалися, щоб відзначити закінчення робіт та подивитися які розваги чекають всіх на цьому тижні.

 

7 слайд

Завдання : виписати з тексту дієслова, вжиті в неозначеній формі

 ( записати 4 слова на вибір)

Вбити, оживити, поранити,  вилікувати, посіяти, розсіяти, засмутити, викликати, породити, заронити, надихнути, образити, приголомшити

 

8,9,10 слайди Завдання: утворити неозначену форму від поданих слів

Життя - жити, прожити.

Сміх – сміятися, засміятися.

Спів - співати, заспівати.

Відмітка у листі самооцінювання

 

11 слайд

Вівторок. Загравання.

Другий день тижня – вівторок – називали Загравання

 

  • Цього дня народ розважається. Серед найпоширеніших ігор: катання на ковзанах, катання з льодових гірок. Цей день дуже люблять дітлахи. А також цього дня дівчата збираються на вечорниці співають та танцюють. А ще у цей день хлопці залицялись до дівчат, вибирали собі наречену.
  • Про цей день навіть є приказка. Загравання день прийшов, парубок наречену знайшов.

 

 

12 слайди

Завдання: визначити у  вірші Шевченка дієслова, позначити число.

Однина              Множина

світає                 мріють

палає                  зеленіють

зустрічає

 

13,14,15 слайди

Завдання: утворити синоніми від поданих дієслів

Доглядати – піклуватися, турбуватися.

Думати – мислити, міркувати.

Йти – крокувати, плентатися, шкандибати.

16 слайд  Вправа «Аукціон»

Завдання: продається слово казати. Утворіть 3 нових слова за допомогою префіксів і запишіть.

Відмітка у листі самооцінювання

                  Повертаємось до SMART

3 сторінка SMART

Середа. Ласунка. 

Третій день тижня – середа – називали Ласунка

  • Це найсмачніший день Масляничного тижня. В цей день хвалькуваті чоловіки пригощали один одного млинцями, але рецепти млинців не розголошувалися! Пригощали млинцями усіх, кого зустрічали.
  •  Що символізує млинець? (Сонце). Випікаючи млинці, люди вірили, що закликають весняне сонце, яке пробудить від сну й зігріє рідну землю.

Завдання : інтерактивна вправа «Дієслівна поєдналочка»

Відмітка у листі самооцінювання

4 сторінка SMART

Четвер. Розгуляй 

 Четвертий день тижня – четвер – називали Розгуляй

 

  • Або «Широкий четвер» тому, що в цей день запрошували у гості всіх, незважаючи на те, були знайомі ці люди чи ні.   Цього дня свято набувало найбільшого розмаху. Люди розважалися, співали, танцювали, каталися з гірок на санках, влаштовували кулачні бої. Яких тільки розваг не було в цей день!

Завдання: Співставлення

Іде, кружляє, тане…сніг 

Дує, свище, повіває…вітер

Висить, росте, падає…бурулька

Іде, мрячить, ллє…дощ

Малює, пише, старається…мороз

Заходить, гріє, світить…сонце

                                                                               Запишіть за вибором один рядок

 

 

Завдання:  Загадки господині Масляної

Вчителька Вона приходить з ласкою

                     Та зі своєю казкою.

                     Чарівним посохом махне —

                     І все навкруги розцвіте. (Весна.)

                    

                     Кільце не просте,

                     Кільце — золоте,

 Блискуче, хрумке,

                     Рум'яне й пухке. (Бублик.)

 

Що на сковорідку наливають,

А потім в сопілку згортають? (Млинець.)

 

                 І поживне, і смачне,

                 Біле, пінне, запашне.

                 Залюбки малята п'ють,

                 Здоровенькими ростуть.      

                                                   (Молоко)

 

Тільки в хаті українській

Покуштуєш диво з див:

Ось півмісяці у мисці,

А над ними в'ється дим,

Бо гарячі - масло тане...

 Чи ж ви знаєте, що це?

 

 

(Тимур) Це - вареники в сметані,

               Найсмачніші над усе!

 

C:\Users\Татянна\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Screenshot_5.png3. У ці дні млинці готують,

Ігри грають, і жартують.

Вже весна „не заспана!”

Ця седмиця – (Масляна!)

 

Самостійна робота

       

Відмітка у листі самооцінювання

Фізкультхвилинка

5 сторінка SMART

П’ятниця. Тещині вечори.

 

П’ятий день тижня – п’ятниця – називали Тещині вечори

  • У цей день зять повинен почастувати свою тещу. Після цього зятю належало покатати свою тещу вулицями села або ж міста. При чому дорогу обирають залежно від характеру тещі - злу та сварливу везуть по нерівній  дорозі і, навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна, немов струна.

 

  1. сторінка SMART  

Завдання «Дієслівна таблиця» (часові форми дієслів)

                                      

  Відмітка у листі самооцінювання

 

7 сторінка SMART               Субота. Посиденьки.

Шостий день тижня – субота – називали  Посиденьки

  • Цього дня молода невістка запрошує до себе на гостину усіх рідних та близь­ких, частує їх святковим обідом. Спілкувалися.

 

 

8 сторінка SMART   

 Завдання: «Дієслівний рецепт» SMART

 

      Відмітка у листі самооцінювання

 

       9 сторінка SMART

Неділя. Прощенна неділя

Сьомий день тижня – неділя – називали Прощенна неділя.

  • В останній день Масляного тижня люди просили пробачення одне в одного, у рідних, знайомих. Таким чином ніби звільнялися від ненароком зроблених поганих справ.

Завдання: Кластер

  Давайте складемо «кластер» і згадаємо все, що ми вивчили про дієслово.

 

 

            Дієслово це частина мови, яка називає дію предмета і відповідає на    

              питання: Що робити?, Що зробити?, Що робив? Що робить? Що буде 

              робити?

 

           Дієслово в реченні зв’язано з іменником

 

          Дієслово в реченні виступає присудком

 

           Дієслова, близькі за значенням називаються синонімами

 

     Дієслова протилежні за значенням, називаються антонімами

 

       НЕ з дієсловами пишеться окремо

 

        Дієслова змінюються за числами

 

          Неозначена форма є початковою формою дієслова

 

      Неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на кількість її

                        виконавців

 

  Дієслова змінюються за часами

 

     Дієслова минулого часу означають дії, які відбулися в минулому

 

             Дієслова у минулому часі змінюються за родами

 

   Дієслова теперішнього часу означають дії, які відбуваються в той    

                         час,   коли про них розповідаємо

 

   Дієслова майбутнього часу означають дії, які відбудуться в

                    майбутньому

Відмітка у листі самооцінювання

 

10 сторінка SMART

Підсумок уроку. Заключне слово учителя.

  • Ми ознайомилися з традиціями святкування усіх днів Масляного тижня.

 

  • Кожна нація, кожен народ, має свої звичаї, що вироблялися протягом багатьох століть і освячені віками.

 

  • Знати та зберігати національні традиції – це обов’язок кожного українця!

 

  • От і підійшов наш урок до завершення! Дякую Вам за теплу, довірливу розмову, за добрі думки, за творче ставлення до роботи.              

Добрі слова – корені.

Добрі думки – квіти.

Добрі справи – плоди.

Добрі серця – сади.

     

  • Піклуйтеся про свій сад і не дозволяйте йому заростати бур’янами,

      наповнюйте його добрими словами, гарними вчинками та сонячним світлом!

Звучить пісня «Ой масляна прийшла!»


Ой масляна прийшла, нам весну принесла
По землі струмочки, дівчатам віночки
Іди, іди до нас, бери собі запас
Вогнищу горіти, масляну палити.

Приспів:
Сонечко світи, пташечко лети
Хай по всьому світу, не буде біди
Сонечко світи, пташечко лети
Хай по всьому світу, не буде біди
Ой масляна прийшла, нам весну принесла
З вечора до рання усім святкування
Іди, іди до нас, бери млинці та квас
Гори, гори ясно, вогнище не згасне.

Приспів:
Сонечко світи, пташечко лети
Хай по всьому світу, не буде біди
Сонечко світи, пташечко лети
Хай по всьому світу, не буде біди


                                 Дякую всім за урок!

 

docx
Додано
21 лютого 2023
Переглядів
321
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку