конспект уроку в 8 класі за підручником О.Карпюк за темою " Засоби масової інформації! 2 семестр
конспект містить відео-додаток з ресурсу YouTube та перевірку розуміння побаченого
тема уроку : MASS MEDIA IN BRITAIN
цілі уроку: 1. Ознайомити учнів з засобами масової інформації у Британії, типами газет , радіо та телебачення. Активізувати вживання лексики по темі
2. Навчати читанню та повному розумінню прочитаного з опорою на друкований текст, поповнювати пасивний та потенційний словник за рахунок мовної здогадки
3.розвивати навички аудіюання та розуміння почутого та побаченого по темі
4. виховувати аналітичний підхід до читання різних типів газет,безпечне використовуванння телебачення та інтернету, загальну культуру учнів.
Обладнання уроку: картки , комп ютер, презентація, відео з YOUTUBE
Хід уроку
1.Організаційна бесіда. Good morning children. Today we have an extraordinary lesson. I’d like to call your attention to some optional information on the topic Daily, weekly, monthly. Last lessons we talked much about Ukrainian newspapers and magazines and during our lesson today we will get some knowledge about British newspapers, radio, television and, of course, we will mention about the Internet. We will watch my presentation, video from You Tube, do exercises, learn new words.
2.warming up:
- ---which word is the odd one out in each group according to the sound?
Heading, press, ten, item, pen, sell
Cover, cup, but, fashion, cut
Top, bottom, choice, spot
----- give as more synonyms as possible to the following words. Use new words on the topic.
Headlines-…(tittles/headings), paper- …(press/sheet/periodical,) magazine-..(journal/log)
To attract attention/to catch the eye
3. Home work:
Work with cards. (2 pupils)
Work book lesson 4
Ocновна частина урокy
And now it’s time to watch the presentation and to get to know some new information on the topic MASS MEDIA IN BRITAIN. Get your vocabularies ready in order to write new words down.
Let’s start. ПОКАЗ ПРЕЗЕНТАЦІЇ.
Tabloids, quality papers, advertisements, weather forecast, documentary, quiz show, terrestrial channels, cable/ satellite TV, to broadcast
--- a commercial interruption, where a thing, a product or a service is advertised . It helps people to choose best things.
--- рeople take part in a competition there . They are asked questions , they can win or lose the game. If they are in luck , they get a prize.
How often do you watch TV?
What are you going to watch tonight?
How many TV sets do you have at home?
Summary of the lesson
Homework workbook lesson 5, learn new words
TRUE OR FALSE:
Choose the best variant