Кухаренко Ірина Георгіївна
вчитель початкових класів
Миколаївська гімназія №29
Миколаївської міської ради
Миколаївської області
Математика 2 клас
за програмою НПП «Інтелект України»
(24 учня)
Математика 2 клас за програмою НПП «Інтелект України» (24 учня)
Тема: Нумерація чисел першої сотні. Віднімання чисел без переходу через десяток. Плоскі та об'ємні фігури.
Мета: продовжувати навчати учнів в реальних життєвих ситуаціях використовувати натуральний ряд чисел, а саме, натуральні двоцифрові числа в межах 100 та уміння оперувати інформацією про натуральні двоцифрові числа. Розвивати навичку обчислення за допомогою прийомів додавання, віднімання, виконувати за алгоритмом дію віднімання двоцифрових чисел; розвивати емпатію, самовідчуття, взаємовідчуття, уміння відчувати та розуміти свої емоції та керувати ними. Повторити з учнями відомості про типи задач і їх розв'язання; досліджувати та розв'язувати рівняння. Формувати уміння виокремлювати в предметах навколишнього середовища об'ємні та плоскі геометричні фігури, визначати їх роль у створенні предметів і об'єктів. Виховувати взаємоповагу, взаємопідтримку.
Обладнання: аудіофайли, відеофайли, мультимедійна презентація, таблиці по темі уроку, зошит-підручник за науково-педагогічним проектом «Інтелект України» (автори І. В. Гавриш та С. О. Доценко), казкові персонажі, терапевтична іграшка Хібукі.
Тип уроку: поліфункціональний
Хід уроку:
І. Організаційний момент
- Діти, ми розпочинаємо наш урок математики. Але сьогодні ми проведемо його разом із вашими друзями Хібукі, яких ви запросили на урок.
Будемо дружно й уважно з Хібукі працювати,
Результати знань чудові мати!
Психоемоційне налаштування
Вправа «Колір настрою»
- Подумайте, порадьтеся зі своїм Хібукі і скажіть, які емоції і почуття ви хочете взяти сьогодні із собою на урок? (радість, позитив, активність, задоволення..)
- Як саме налаштовані працювати на уроці? (активно, успішно, дружно…)
- Що очікуєте від сьогоднішнього уроку? (успіху, задоволення, цікавих завдань…)
- Оберіть стікер того кольору, який відповідає вашому настрою. Напишіть ним на аркуші відповіді на питання. Озвучте їх і покладіть стікер до «Скриньки Почуттів, емоцій та бажань».
- Прослухавши ваші відповіді і очікування, я впевнена, що кожен з вас прагне досягти успіху. А саме це допоможе бути нам з вами щасливішими та бути корисними для інших. Я хочу побажати вам здобути на уроці нові та корисні знання, отримати задоволення від власної роботи, закріпити уже здобуті знання та уміння, які стануть в нагоді вам у житті.
ІІ. Ознайомлення з темою і метою уроку.
-
Прочитайте на дошці тему уроку.
-
Яка інформація вже вам відома?
-
Яка інформація для вас нова?
-
Давайте визначимо завдання до теми цього уроку.
-
Над чим будемо продовжувати працювати?
-
Що нового будемо вивчати?
-
Сьогодні ми будемо продовжувати працювати над нумерацією чисел першої сотні, повторимо відомості про систему числення та десяткову систему числення. Розвиватимемо уміння позначати на числовому промені числа та за допомогою нього їх порівнювати. Закріпимо уміння віднімати числа без переходу через десяток, вчитимемося складати та розв'язувати задачі і розподіляти за поданою ознакою геометричні фігури.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Робота з таблицею чисел першої сотні.
Робота з карткою «Сходинки до успіху»
-
У вас у кожного на парті є картка з зображенням «Сходинок до УСПІХУ» і стікер у вигляді зображення маленького Хібукі. Підпишіть на стікері- хібукі своє ім'я.
-
Сьогодні ми будемо з вами по ось цих сходинках підійматися до вершини УСПІХУ на саму вершину цих сходів, де уже чекає нас наш Хібукі.
Робота з таблицею чисел
-
Візьміть текстові маркери наведіть і прочитайте в таблиці числа:
-
від 56 до 62 у прямому порядку;
-
Від 29 до 38 – у зворотному порядку.
-
Обведіть в таблиці числа, у яких цифра розряду одиниць на 5 більша від цифри розряду десятків. Назвіть їх.
-
Чудово»!
-
Перевіримо виконане завдання.
-
Хто впорався із завданням і у кого все правильно – можете прикріпити стікер-хібукі зі своїм ім'ям на першу сходинку УСПІХУ. В кого не все вдалося – не засмучуйтеся! Зверніть увагу на свої помилки, щоб більше їх не допускати.
2. Повторення правила про систему числення та десяткову систему числення.
- А Хібукі знову уже чекає на нас, щоб допомогти піднятися нам ще на одну сходинку вище. І пропонує разом з ним прочитати в рамочці і повторити правило про систему числення та десяткову систему числення, а потім відтворити його з пам'яті.
( Звучить аудіо запис, учні читають за диктором)
-
Давайте повторимо разом це правило.
-
Чий Хібукі зможе відтворити з пам'яті це правило?
-
Молодці! Бачу, що практично всі гарно засвоїли правило. Тому пропоную переставити свій стікер-хібукі на ваших картках «Сходинки до успіху» ще на одну сходинку вище!
Релаксаційна хвилинка
-
Всі активно, напружено працювали, тому пора перепочити.
-
Сядьте зручніше, розслабте все тіло, закрийте оченята і послухайте заспокійливу мелодію. (звучить музика)
3. Гра «Хібукі Контролер»
- Зараз пограємо у гру «Хібукі Контролер». Кожен із вас разом зі своїм Хібукі спочатку будете виконавцями завдання, а потім контролерами. Троє учнів з Хібукі з кожного ряду будуть виконувати завдання на дошці, щоб не бачили інші.
- Завдання: запишіть у зошиті в десятковій системі числення всі можливі двоцифрові числа, у яких цифра розряду десятків менша від цифри розряду одиниць. Відомо, що сума цифр кожного такого числа дорівнює 9.
(18, 27, 36, 45)
(вчитель перевіряє спочатку завдання в учнів, які виконували на дошці. Якщо у когось допущено помилку то обирає «Хібукі контролера» іншого учня з даного ряду.)
-
Учні,які виконували завдання на дошці і виконали правильно завдання, будуть «контролерами» разом зі своїми вірними помічниками Хібукі і перевірять виконане завдання у кожного учня зі свого ряду виправляючи за потреби помилки. Якщо завдання виконане правильно, то контролер має право переставити ваш стікер-хібукі на сходинку вище.
-
У кого завдання виконане правильно піднесіть своїх Хібукі вгору.
-
Молодці! Чудово впоралися і з цим завданням.
4. Робота з числовим променем
- На числовому промені позначено число 5, а два інших числа позначено буквами а і с. Порівняйте ці числа.
- Перевіримо правильність виконання на дошці.
- У кого правильно виконане завдання, то перемість свій стікер-хібукі ще на одну сходинку вище.
ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
-
Повторення та закріплення таблиці додавання і віднімання числа 5 у межах 10 та з переходом через десяток.
Робота в парах. Гра «Ти мені, а я тобі»
-
Пропоную переглянути та повторити за диктором презентацію таблиці додавання і віднімання числа 5 у межах 10 та з переходом через десяток. (показ презентації)
-
Пограйте у гру «Ти мені, а я тобі», розкажіть з пам'яті спочатку своєму Хібукі, а потім сусіду/сусідці по парті, по черзі таблиці на додавання і віднімання.
-
Нехай ваш Хібукі оцініть та озвучить знання таблиці свого товариша/товаришки по парті, аргументує свою оцінку. Якщо гарно запам'ятали таблицю то переставте свій стікер-хібукі на сходинку вище.
Вправа «Вчитель»
-
Уявіть, що ваш Хібукі - вчитель/вчителька. Перевірте приклади обчислені у зошиті. Знайдіть приклади, які розв'язано неправильно, і запиши правильні відповіді.
-
Перевіримо чи всі помилки виправили. (учні зачитують приклади у яких було допущено помилки, називають правильну відповідь.
-
Хто правильно виконав це завдання, не забудьте піднятися ще на одну сходинку до успіху.
Фізкультхвилинка під пісню «Успіх» (танцюємо та співаємо разом з Хібукі)
-
Повторення правила віднімання чисел без переходу через десяток.
Самостійне розв'язування прикладів.
(Діти за диктором вголос читають правило, відтворюють правило з пам'яті).
-
Діти, я хочу, щоб ви запитали у своїх Хібукі, які відчуття та емоції вони відчувають перед виконанням самостійної роботи? (учні діляться своїми почуттями та емоціями).
-
Розв'яжіть приклади у зошиті самостійно.
-
Перевіримо правильність виконання прикладів за записом на дошці.
Самооцінювання
У кого все правильно намалюйте на полях зошита Хібукі, який усміхається, якщо є помилки намалюйте Хібукі, який підняв лапку, ніби кличе на допомогу.
-
Піднесіть руку у кого Хібукі усміхається? У кого Хібукі підняв лапку?
-
Дякую всім за вашу роботу, адже я бачу. Що кожен старався, прикладав зусилля, щоб досягти успіху.
Гімнастика для очей
-
Слідкуємо оченятами за Хібукі, який рухається по екрану.
Вправа «Містер Х»
-
Сьогодні до нас знову завітав «Містер Х», число, яке сховалося за маскою. Давайте спробуємо розпізнати число.
-
Але спочатку сформулюйте правило знаходження невідомого доданка.
(повторення учнями правила і розв'язування рівнянь на знаходження невідомого доданка.)
-У нас невеличке змагання, тому зараз побачимо чий Хібукі найспритніший, тобто найшвидше і зніме першим маску з «Містера Х» (правильно розв’яже рівняння)
-
Так яке число сховалося під першою маскою? Як дізналися? А під другою маскою? Як здогадалися?
-
Дякую за роботу і запрошую піднятися ще на одну сходинку успіху вище.
3.Робота над задачами
-
Давайте разом пригадаємо, що таке алгебраїчна задача? Кому потрібно пригадати то можете скористатися картою знань 19. (відповіді учнів)
Гра «Коло задач»
-
Пропоную скласти алгебраїчну задачу на різницеве порівняння усно.
-
А тепер станьмо в коло і перший учасник у якого в руках Хібукі говорить складену ним задачу. Хто знає розв'язання задачі підносить руку. Перший учасник передає Хібукі тому від кого хоче почути розв'язання своєї задачі. Коли учень/учениця озвучили відповідь до задачі то озвучують свою придуману задачу. І так далі по колу.
-
Дякую! Чудова гра у нас вийшла!
-
А зараз у зошиті прочитаємо задачу і визначимо її вид. (учні самостійно читають задачу)
-
Який вид цієї задачі?
-
Так, це алгебраїчна задача з буквеними даними на знаходження різниці.
-
Розв'яжіть задачу.
-
Перевіримо розв'язок задачі. d-f
Робота з таблицею
-
Укажіть для алгебраїчної задачі, якими можуть бути значення d і f, якщо відома їхня різниця.
-
Внесіть до таблиці на дошці ваші значення.
-
У кого так? У кого інші значення?
-
Молодці!
3.Робота з геометричними фігурами.
Вправа «Відшукай свою фігуру»
-
Діти, у мене на столі лежать фігури. Я пропоную вам підійти, поважаючи один одного, не штовхаючись, обрати ту фігуру, яка вам до вподоби, яка викликає у вас позитивні емоції та почуття. (учні обира- ють фігури).
-
Тепер уважно розгляньте свою фігуру, поторгайте її, погладь- те,зверніть увагу на її поверхню, якої вона форми, якого кольору? При- слухайтеся до своїх відчуттів. Хто хоче поділитись, які саме дана фігу- ра викликає у вас відчуття та емоції? (відповіді учнів).
-
Дякую за ваші відповіді і раджу вам у кого дана фігура викликала по-зитивні відчуття та емоції, вирізати або намалювати таку ж фігуру і по- класти її у вашу особисту «Ресурсну скриню».
-
А тепер подумайте за якою саме ознакою можна поділити дані геометричні фігури на дві групи? Розділіться на групи.
-
Давайте перевіримо чи правильно виконали дане завдання за презент- тацією. (перегляд презентації)
-
Так! Чудово впоралися із завданням! Геометричні фігури правильно розподілили на плоскі та об'ємні.
-
Перевіримо правильність нашого твердження за правилом. Прочитаємо його разом за диктором і закріпимо відтворивши з пам'яті.
-
У нас уже утворені дві групи. В однієї групи плоскі фігури, а в іншої об’ємні. Прошу кожну групу зі своїх фігур викласти/утворити силует Хібукі.
-
Дякую за чудово виконану роботу!
-
Переставте свій стікер на ще одну сходинку успіху.
-
Творча хвилинка
-
У вас на парті є аркуш на якому зображена фігура. Змініть (домалюйте) геометричну фігуру так, щоб вона «стала» об'ємною.
VІ. Підсумок уроку
-
Чи сподобалось вам працювати на уроці рухаючись сходинками до УСПІХУ?
-
Що вдалося найкраще на уроці?
-
Що було складного? Над якими завданнями ще треба попрацювати?
-
Чого зможу навчити інших?
Рефлексія
-
А тепер прошу поглянути на вашу карту «Сходинок до успіху» . Зверніть увагу і запам'ятайте на якій сходинці ви «зупинилися». Візьміть свій стікер-хібукі і прикріпіть його на відповідну сходинку нашої спільної карти «Сходинок до успіху» на дошці.
-
Погляньте, які ви молодці! Як чудово всі працювали. І не зважаючи, що не всі досягли найвищої сходинки…кожен докладав зусилля і досяг певних успіхів!
-
Поспілкуйтеся зі своїм другом Хібукі і скажіть, які зараз почуття вас із ним переповнюють?
-
Я дякую всім за наполегливість, старанність на уроці! Будьте завжди такими ж працьовитими, рішучими, відповідальними і обов'язково здолаєте всі вершини, щоб досягти свого успіху та стати успішними та щасливими у житті!
VІІ. Домашнє завдання
Виконати завдання на с. 32