Урок 1
Тема. Число і цифра 0. Написання цифри 0. Порівняння чисел з 0. Віднімання рівних чисел
Мета. Ознайомити з числом 0, його утворенням і місцем в числовому ряді; вчити віднімати рівні числа; вправляти в порівнянні чисел; обчислювати значення виразів на додавання і віднімання чисел; розвивати уважність, пізнавальний інтерес учнів, творчі здібності, сприяти розвитку логічного мислення; виховувати охайність і старанність в роботі та бажання вчитися
Тип уроку. Комбінований
Форма уроку. Урок−подорож
Обладнання. Математичний поїзд, каса цифр, дидактичний матеріал, дерево «Очікувань»
Хід уроку
Ι. Організація уроку
Учитель. Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Ми урок розпочинаєм,
Математику вивчаєм.
Психогімнастична вправа «Сонячний зайчик»
Учитель. Сядьте зручно та уявіть себе на березі теплого моря. Сонячний зайчик зазирнув у ваші оченята. Заплющіть їх. Зайчик побіг по обличчю – погладьте його ніжно своїми долоньками: на лобі, на щічках, на підборідді. Правда, приємно? Погладжуйте легенько, щоб не сполохати його: голову, шийку, ручки, животик, ніжки. Уявіть, що раптом він заліз вам за комір! Погладьте його і там. Він любить і пестить вас. А ви теж гладьте його, подружіться з ним.
ΙΙ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Діти, ми з вами продовжуємо нашу подорож Країною Знань і на сьогоднішньому уроці будемо подорожувати по математичному журналу для першокласників «Чарівний світ чисел». А подорожувати ми будемо на цьому поїзді.
Метод «Очікування»
ΙΙΙ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
1− сторінка «Перевірна»
• Полічити від 1 до 10.
• Назвіть сусідів числа 4, 6, 8.
• Покажіть на віялах відповідь до прикладів.
7 + 1 10 - 1
4 + 4 2 + 3
6 + 3 8 – 2
• Складіть приклад за віршованим текстом.
Їжачок по лісу йшов,
На обід гриби знайшов:
Під березою – один,
А три – під дубочком.
Скільки буде в їжачка
В кошику грибочків? (1 + 3 = 4)
Вчитель. Діти, ви добре виконали всі завдання станції «Перевірна». Але, перш ніж дати сигнал про відправлення, у нас є хвилинка для відпочинку.
(Діти виконують вправи під музичний супровід)
Вчитель. Нам – зелене світло. Наш потяг везе нас далі.
ΙV. Вивчення нового матеріалу
2 – сторінка «Живі цифри»
Вчитель. Ось ми відкрили другу сторінку «Живі цифри»
Раз, два, три – кожна цифра оживи!
Цифри, слухайте мій наказ:
І залишився нуль (чи ноль),
Що серед інших цифр − король.
(З'являється казковий герой Король-нулик)
Король-нулик
Впізнають мене – нема проблем,
Я називаюся нулем.
Щоб легко написання цифр йшло,
Пиши мене, як букву О.
Я є нуль, або ніщо!
Вчитель. Діти, ось послухайте, яка пригода сталася з Нуликом.
Казка «Пригоди Нулика»(див. додаток 1)
3- сторінка «Лісова»
Вчитель
Ось і ліс стоїть густий,
Дім у ньому чепурний.
В домі хтось господарює.
Хто господарює?
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята…
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
1.Робота з дидактичним матеріалом.
Вчитель. Діти, у вас на парті у конвертиках лежать фігурки білочок.
Сіли на гілочку 5 білочок. Дістаньте їх і полічіть. Вони вирішили піти на прогулянку. Пішла 1 білочка. Скільки залишилося?
Пізніше пішли 2, 3, 4, 5 білочок. Скільки залишилося?
Перед вами – набірне полотно. Скільки було білочок? Візьміть цифру, яка позначає їх кількість. Скільки всього пішло білочок на полювання? Візьміть відповідну цифру. Який знак поставимо між ними? Чому? Скільки залишилося? (0) Знайдіть цифру, яка позначає цю кількість. Прочитайте хором приклад, який склали:
5 – 5 = 0
Висновок: Як утворюється число 0?(При відніманні числа самого від себе)
Вправа 1
Порівняйте предмети.
Скільки горошин висипалося з першого стручка? Скільки залишилося? Прочитайте рівність. 3 – 1 = 2
Скільки горошин висипалося з другого стручка? Скільки залишилося? Прочитайте рівність. 3 – 2 = 1
Скільки горошин висипалося з третього стручка? Скільки в ньому залишилося? Якщо горошин не залишилося, то говорять, що в стручку нуль горошин. Прочитайте рівність.
3 – 3 = 0
Вправа 2
Порівняйте числа.
Який знак поставимо?
V. Фізкультхвилинка
− В лісі я почула цвірінькання горобчиків. Уявіть себе на 1 хвилинку горобчиком.
Вчитель
Чого, горобчики, засмутилися.
Чого, маленькі, зажурилися?
Діти
Хочемо диб, диб.
Хочемо стриб, стриб.
Вчитель
Так вставайте! Так ідіть же, політайте,
Так ідіть же, пострибайте
І зерняток пошукайте.
Швидше малята, мої горобенята,
За парти сідайте.
VΙ. Закріплення математичних знань
4− сторінка «Дружна пара»
Робота в парах
3 – 2 = 1 5 - 1 = 4
3 – 3 = 0 5 - 5 = 0
5– сторінка «Творча»
Домалювати елементи до нулика і оживити його.
VΙ. Підсумок уроку
Гарно діти працювали,
А тому всі – молодці.
Всім учням подарую
Я медалі золоті!