Тема: « Додавання та віднімання в межах 10 ».
Мета. Формувати математичну компетентність, уміння вчитися: закріплювати нумерацію чисел у межах 10, навички кількісної і порядкової лічби; формувати вміння розв’язувати приклади на додавання і віднімання. Вчити використовувати взаємозв’язок віднімання з додаванням під час розв’язування прикладів. Розвивати логічне мислення учнів, кмітливість, дрібну моторику рук. Виховувати почуття дружби, доброти.
Обладнання. Цифрова каса, ляльковий театр, відеозапис пісні «Колобок», звукозапис «Черепаха Аха», палички Кьюезенера, цеглинки Lego, демонстраційні картки з прикладами, малюнки колобка, прищепки з прикладами, лотки з манкою, танграм, таблиця з геометричним матеріалом.
Форми роботи: фронтальна, парна, індивідуальна.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Чи хто знає, чи не знає,
Що сьогодні нас чекає?
Приготуйтеся, будь ласка,
Бо на нас чекає казка!
ІІ. Повідомлення теми уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності .
- Щоб дізнатися , в яку казочку ми сьогодні вирушимо, нам слід виконати усний рахунок.
2. Усний рахунок.
а) лічба від 1 до 10;
б) лічба у зворотному напрямку;
в) обчислення прикладів усно ( показую приклади на демонстраційних картках, а учні пишуть лише цифру - відповідь пальчиком по манці у індивідуальних лотках).
ІІІ. Узагальнення та розвиток математичних знань.
І дорослі, й діточки
дуже люблять казочки.
Помандруємо в цю ж мить
У казковий світ.
Тож сідаємо зручненько,
Прислухаємось гарненько.
- Жили - були дід та баба.
Дід. Щось добреньке з’їсти хочу,
Тільки що – не знаю сам.
Баба. Голови б ти не морочив.
Що зварила – те й подам.
Дід. Борщ і каша? Ще з обіду
В животі від них бурчить.
Баба. Вередливий став ти діду.
Що ж тобі іще зварить?
Дід. Знаєш, бабо, ти не сердься,-
Я, мабуть би, з’їв оце
Колобка із борошенця,
Та ще вбить туди яйце…
Баба. Добре, спечу тобі колобка.
- Спекла баба колобок і поклала його на віконце, щоб він похолодав. Сумно стало колобку, він і покотився по лісовій доріжці.
- А назустріч йому зайчик- побігайчик, не пускає, просить завдання його виконати.
1. Каліграфічна хвилинка. (На дошці будиночок із геометричних фігур).
- Назвіть всі геометричні фігури, які вам відомі.
- Напишіть каліграфічно цифру, що знаходиться всередині круга.(2)
(Діти повторюють вірш.)
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати вправно,
До роботи я берусь.
2. Математичний диктант.
1. Ох, було у нас мороки –
Посварились дві сороки.
На їх шум ще дві примчало,
Скільки разом усіх стало?
2. 5 метеликів літають
І на квіточки сідають.
Прилетів іще один,
Сів на квіточку і він.
Полічи пошвидше всіх
Цих метеликів прудких.
3. Дві сороки, три ворони
Посідали у вагони.
Чих – пах, ту – ту – ту.
Скільки птахів разом тут?
4. Каже мама – квочка:
« В мене 3 синочки
Та 4 дочки».
Скільки разом діточок у квочки?
5. Скачуть жабки: ква – ква – ква!
Ой, яка м’яка трава.
Тут 5 жабок, а там – 2.
Скільки жабок у траві?
6. У Оксаночки в руці
Є 4 олівці.
У її подружки Іри,
Ось погляньте. Теж 4.
Полічіть – но всі оці
Кольорові олівці.
( Перевірка математичного диктанту. На дошці відповіді до задач:
4 6 5 7 7 8 )
3. Додавання і віднімання в межах 10.
Щоденні 3. Математика письмово.
- Котиться колобок далі. А назустріч йому вовк.
Вовк. Я блукав все по росі,
Загубив цифри усі.
Ви ж мені підкажіть -
Обчислити приклади поможіть.
( Діти повторюють слова вірша про кольори – назви паличок Кьюезенера.)
2 + 3 = 5 - 2 =
6 + 1 = 7 – 1 =
4 + 2 = 6 – 4 =
3 + 4 = 7 - 3 =
( Діти обчислюють приклади за допомогою паличок Кьюезенера.)
4. Фізкультхвилинка «Черепаха Аха».
(Виконують рухи під музичний супровід і співають.)
- Покотився наш колобок лісовою стежиною, аж зустрічається йому мудрий ведмідь.
Ведмідь: Їсти я тебе не буду
І ніколи не забуду.
Колобочку, підкажи,
Вилікуватись допоможи.
Не робив фізкультхвилинку
І засидів сильно спинку.
5. Закріплення знань складу чисел 6, 7, 8, 9.
Щоденні 3. Математика з другом. ( Робота в парах. )
- Тепер колобок гордо покотився далі , а ми за ним мандруємо у казку .
- Аж ось на дорозі зустрічає колобок хитру лисичку .
Лисичка: Хлопчики мої й дівчатка,
Слід завдання розгадати.
Якщо справитесь – хвала,
А не справитесь – ганьба.
З’їм я колобка.
- Діти, давайте повторимо склад чисел. У цьому вам б уде допомагати друг.
- На парті лежать казкові колобки із числами 6, 7, 8, 9. У кожного є прищепки з прикладами. На колобка слід прикріпити лише ті щепки, що відповідають числу на вашому колобку.
- Перевірку зробимо сигналізуючи цеглинками lego:
правильно – синя цеглинка,
неправильно - червона.
6. Логічна гра « Танграм».
Щоденні 3. Математика для себе.
- Не відпускає лисичка колобка . Хоче перевірити ваше логічне мислення, чи зможете ви вказати колобку дорогу додому.
( Діти працюють з танграмом, складають будиночок діда і баби.)
ІV. Підсумок уроку. Подарунок: пісня «Колобок» (відеозапис).
Молодці, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата.
Усі завдання розв’язали -
Колобочка врятували!
Всіх звіряток потоваришували.
–– Які персонажі завітали сьогодні до нас на уроку?
–– А хто з героїв казки приготував для вас найскладніші завдання, найлегші?