Письмове віднімання двоцифрових і трицифрових чисел з переходом через розряд
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового віднімання двоцифрових і трицифрових чисел з переходом через розряд; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пам’ять, мислення; виховувати організованість.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 446 (с. 72)
— Прокоментуйте порядок додавання у прикладах 237 + 158; 764 + 96; 657 + 253.
Завдання 447 (с. 72)
— Скільки грошей було у Степана? (4 грн 78 к.)
2. Хвилинка каліграфії (с. 73)
3. Математичний диктант
— Запишіть вирази, знайдіть їх значення.
Відповіді:
(600 + 100) – (600 – 100) = 200 (770 – 70) – 200 = 500
(500 + 400) – 700 = 200 1000 – (600 + 400) = 0
150 + (250 – 50) = 350 500 – (140 + 60) = 300
4. Робота в парах (с. 72, завдання 448)
— Визначте відстані, які можуть пройти друзі.
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися письмово віднімати двоцифрові й трицифрові числа з переходом через розряд, використовувати цей прийом під час розв’язування прикладів і задач.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення нового матеріалу (с. 72, завдання 449)
— Прочитайте записи і прокоментуйте віднімання.
2. Первинне закріплення (с. 73, завдання 450)
— Виконайте віднімання у стовпчик із коментуванням.
Міркуйте так:
Зменшуване 264, від’ємник 135. Знайдемо різницю. Від 4 од. не можна відняти 5 од. Беремо 1 дес. у розряді десятків. 1 дес.— це 10 од. та ще 4 од., буде 14 од. Від 14 од. відняти 5 од., буде 9 од. Цифру 9 записуємо під одиницями. Віднімемо десятки. Їх стало не 6, а 5. Від 5 дес. відняти 3 дес. буде 2 дес. Цифру 2 записуємо під десятками. Від 2 сот. відняти 1 сот. буде 1 сот. Цифру 1 записуємо під сотнями. Дістали число 129.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Фронтальне розв’язування простих задач (с. 73, завдання 451)
Розв’язання учні записують у стовпчик.
Відповідь: Ганнуся відняла число 89.
б)
Розв’язання.
Відповідь: 124 см висота горобини.
в) Було — 235 сторінок
Прочитала — 127 сторінок
Залишилося —?
Розв’язання.
Відповідь: 108 сторінок залишилося прочитати Іринці.
2. Робота над геометричним матеріалом (с. 73, завдання 454)
— Що називається периметром?
— Як можна знайти периметр прямокутника?
— Накресліть різні прямокутники, периметр яких дорівнює 18 см. (Можливі варіанти: 5 см і 4 см; 6 см і 3 см; 7 см і 2 см; 8 см і 1 см.)
3. Завдання з логічним навантаженням
— Закресліть два будь-які числа так, щоб сума чисел, що залишилися, дорівнювала 10.
2; 3; 4; 5; 9.
Відповідь: 2; 3; 5 тому що 2 + 3 + 5 = 10. «Зайві» числа 4; 9.
VI. Підсумок уроку
— Поясніть спосіб обчислення за прикладами: 872 – 248.
VII. Домашнє завдання
С. 73, завдання 455.