Тема. Ознайомлення з дробами. Запис дробу.
Мета. Ознайомити учнів з дробами, з поняттями "чисельник", "знаменник"; вчити записувати і читати дроби; закріплювати вміння знаходити дріб від числа; розв’язувати задачі, які включають знаходження дробу від числа;
розвивати увагу, логічне мислення, пам'ять, навички усного рахунку, пізнавальні здібності;
виховувати старанність, активність, інтерес до пізнання нового.
Обладнання. Презентація. Картки для самостійної роботи, таблиця для усного рахунку.
Тип уроку. Комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1)Діти подивіться один на одного, посмішкою побажайте один одному успіхів у навчанні.
2)Перевірка готовності до уроку.(Зошит, лінійка,олівець,ручка,щоденник,
підручник.). До уроку всі готові?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Хвилинка каліграфії.
5 6 55 56 65 66 555 565 556 666 655 5656 6565
- Яку закономірність помітили?
- Назвати парні числа, непарні.
- Одноцифрові, двоцифрові,трицифрові.
- Як можна назвати інші числа?
- Охарактеризуйте число 665.
2) Математичний диктант.
3) Усний рахунок .
1) Робота з таблицею для усних обчислень.
- На скільки рівних частин поділено кожен прямокутник?
- Назвіть кожну не зафарбовану частину прямокутника.
- Скільки і яких частин у прямокутнику зафарбовано?
- На скільки рівних частин поділено кожний круг?
- Скільки таких частин зафарбовано?
ІV.Повідомлення теми і мети уроку.
Ви вже зрозуміли, що сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з дробами, а також ми дізнаємось, як називається і що означає кожне число в дробі. Кожен з вас навчиться позначати частини дробом, знаходити дріб від числа, щоб застосовувати свої знання в подальшому житті.
-Наведіть свій життєвий приклад, коли ви ділили один предмет на частини.
V. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя.
Поява частин зумовлена потребою поділити ціле на частини . Проте основною причиною виникнення частин є процес вимірювання величин. Результат вимірювання не завжди можна виразити натуральним числом. Вже давно існують частини : третина – 1/2, половина –1/2, чверть – ¼. Такі частини називають дробами , або дробовими числами. А ось як називається і що означає кожне число в їх записі ви дізнаєтеся, прочитавши самостійно текст завдання № 659. Уважно прочитайте, запам'ятайте основні моменти змісту тексту, щоб взяти участь в колективному обговоренні "Мікрофон".
2. Робота з підручником учнів самостійно.
Діти виконують завдання. Обговорення проводиться методом "мікрофон", де вчитель виступає в ролі журналіста, а учні - дають інтерв'ю.
- Ви опрацювали матеріал, чи все вам зрозуміло?
- Назвіть дробові числа.
- Як називається число під рискою і що воно означає? (Число під рискою називається знаменником. Воно показує на скільки рівних частин розділено ціле).
- Як називається число над рискою і що воно означає? (Число над рискою називається чисельником. Воно показує скільки взято рівних частин цілого).
3.Первинне закріплення.
Виконання завдання №660.(Робота в парах)
- Запишіть дробом, яку частину кожного прямокутника зафарбовано.
Пояснити свої дії. (Перший прямокутник розділено на чотири рівні частини, пишу під рискою 4 - це знаменник дробу. Зафарбовано 3 частини - це чисельник. Отримуємо дріб 3/4 ).
Таким чином записують всі дроби, 3/4,5/6, 2/3, ?, 5/8.
Перевіряємо. 1 пара – зачитують дроби, 1 учень біля дошки – записує.
- Чому саме ви записала 3/4, 5/6, 2/3, ?, 5/8?
(Наголошую, що можемо записати дріб на рівні частини)
Фізкультхвилинка
Хай ростуть високії дерева,
Їхні віти хай гойдає вітер.
Іва нахилилась над водою,
Раз і два повторюйте за мною.
Пальчики хай наші відпочинуть,
Робим там мов ми жмемо пружину.
Один одному миленько посміхніться,
А тепер до справи всі беріться.
VI. Розвиток математичних умінь та навичок.
1. Знаходження частини від числа №661.
Знаходження 1/8 від 320 (40)
- 1600(200)
- 10128(1266)
- 2км=2000м(250м)
- 2год=120хв(15хв)
- 4ц=400кг(50кг)
- Які з виразів ми можемо знайти усно?(1,2,6)
(3 учні виходять до дошки і знаходять частини 3,4,5 виразів.)
Задаю додаткові запитання:
- Як знайти частину від числа?
- Як називається у дробі число під рискою?
- Що воно означає?
- Яки називається число над рискою?
- Що воно означає?
Оцінювання 3 учнів.
(В процесі перевірки вчитель звертає увагу на іменований результат при поділі іменованого числа на неіменоване).
Перевірка фронтально.
2. Робота над задачею
3. Розвиток творчих здібностей.
Задача
Режим дня коника стрибунця.
Влітку Коник половину часу кожної доби спав. 1/3 часу кожної доби танцював, 1/6 - співав. Інший час він вирішив присвятити на підготовку до зими? Скільки годин на добу він готувався до зими?
1)24:2=12 (год.) – Коник спав;
2) 24:3=8 (год.) - Коник танцював;
3) 24:6=4 (год.) - Коник співав;
4) 8+12+4=24 (год.) Отже, на підготовку до зими Конику не вистачило часу.
VIII. Домашнє завдання.
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон».
- Які числа називають дробовими?
- Що показує знаменник, чисельник?
- Де ви можете використати знання здобуті на сьогоднішньому уроці?
- Що найбільше запам’яталось на уроці?