Тема. Ділення на 1. Ділення рівних чисел. Розв’язування задачі на різницеве порівняння двох часток.
Мета. Ознайомити учнів із випадками ділення числа на одиницю та ділення рівних чисел; розвивати вміння розв’язувати задачі на різницеве порівняння двох часток; виховувати риси компетентнісного підходу до виучуваного матеріалу, вміння працювати в парах та групах.
Очікувані результати. Учні зможуть:
Обладнання. Картки для індивідуального опитування; таблиці для усного рахунку; таблиця «Ділення чисел»; ребуси, танграми для двох груп, групова символіка.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Привітання.
На уроці математики присутні гості. Привітайтеся з ними. Гадаю, що ми будемо гарними господарями і продемонструємо, що ми знаємо і вміємо.
2. Психологічна налаштованість на урок.
(Пропоную дітям повернутися один до одного)
3. Девіз уроку.
- Налаштуємось на робочий лад і працюємо ми сьогодні під девізом:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – точно!
Лічимо – правильно!
Пишемо – гарно!
(Запис числа, виду роботи)
4. Об’єднання в групи.
- Працювати на уроці ми будемо, об’єднавшись у групи: 1 ряд – 1 група,
2 ряд – 2 група.
( Вибори командира, 2-3 консультантів. Командиру вручаю конверт з фігурами танграму і пояснюю, що за кожне правильно виконане завдання діставатимуть з конверта одну фігуру танграму).
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Картка 1
Картка 2
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Отже, потрібно вміти ділити і множити. А як ви це вмієте робити, ми зараз і пересвідчимось.
22 19 18 33 29 18 11 15 2 1 21 3 12 18 19 15
С о н я ш н и к Б а р в і н о к
7*8-23 8*9-50 7*5-23 56:8+8
81:9+9 56:7+7 7:7+2 14+1*5
8:1+3 4*9-7 2*6-11 3*4+9
18+4:4 4*8-14 15:3-3 14+4:1
- Що ви знаєте про ці рослини?
ІV. Оголошення теми уроку й очікуваних результатів навчальної діяльності.
(Тему уроку читаємо з дошки хором)
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповіді дітей)
А я очікую, що ми після цього уроку:
V. Вивчення нового матеріалу.
Запишіть каліграфічно цифру 8 та число 88.
а) 8:1= 8:1= 5:1= 10:1= 55:1= 100:1=
- Що ви помітили? Зробіть висновок. (а: 1=а)
б) 7:7= 3:3= 4:4= 20:20= 55:55= 90:90=
- Що ви помітили? Зробіть висновок. (а:а=1).
(Відкриваю таблицю, повторяємо правила)
в) 1*а=а а:1= а а:а= 1.
VІ. Закріплення нових знань.
52:52 94:1 906:1 375:375 в:в m:1.
2. Робота в парах. № 103 – по варіантах. (2 учні працюють біля дошки).
-Чи нам відомо, яке число задумав Матвій?
-На скільки помножив Матвій задумане число?(На 3)
-Яке число задумав хлопчик?
-Як ви знайшли задумане число?
5. Робота в парах.№ 105,№106.
Обчисліть вирази та обміняйтесь зошитами для перевірки.
VІІ. Фізкультхвилинка.
VІІІ. Робота над задачами.
Задача для розуму зарядка. №108
1. Яка кількість пакетів борошна? Чи можемо ми дізнатися, скільки борошна в кожному пакеті? Скільки купили цукру? Подумаємо, яка маса всієї покупки?
Колективне складання скороченого запису задачі та плану її розв’язання. Запис розв’язання виразом.
2. Задача №109.
- Якщо розгадаєте ребус, то дізнаєтесь про що буде наступна задача. (Картопля)
- Що ви знаєте про цей овоч?
(Колективний розбір задачі, запис скороченого запису. Самостійний розв’язок задачі. Отримання консультацій слабшими учнями.)
ІХ. Підсумок уроку.
- Скільки геометричних фігур ви отримали за свою роботу? (7)
- Назвіть ці фігури.
- Що ви про них знаєте?
- Що означає слово «танграм»?
(З китайської мови - «хитрий візерунок з семи частин»)
2. Складання візерунку.
3. Тест.
- Чи досягли ми очікуваних результатів, з’ясуємо за допомогою тестування.
1) Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на 1?
а) те саме число; б) один.
2) Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на це саме число?
а) те саме число; б) один.
3) При множенні будь-якого числа на 0 у добутку дістаємо:
а) те саме число; б) нуль.
4) При множенні будь-якого числа на один у добутку одержимо:
а) те саме число; б) один.
5) Різницеве порівняння виконується дією:
а) віднімання; б) додавання.
6) Задумане число поділити на 6 і дістанемо 1. Чому дорівнює задумане число?
а) 6; б) 1.
Відповідь. а б б а а а.
4.Робота над №110
5.Рефлексія