Урок – свято з математики в 3 класі
Тема: Свято зустрічі птахів. Нумерація чисел першої сотні. Додавання і віднімання круглих десятків.
Мета: повторити й закріпити нумерацію чисел першої сотні; вдосконалювати обчислювальні навички; формувати уміння розв’язувати задачі на дві дії; розвивати увагу, спостережливість, образне мислення, уміння порівнювати числа; виховувати любов і бережливе ставлення до птахів, бажання піклуватись про них; коригувати процеси мислення, мовлення, пам'ять, увагу.
Обладнання: гілка з листочками і цвітом, макети птахів, таблиці усних обчислень, картки з прикладами, схема задачі, маски журавля і жаби, коробки з геометричним матеріалом, «Червона книга», запис голосів птахів.
Хід уроку.
І. Психологічна підготовка до уроку.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Сядьте всі рівненько,
Привітаємось гарненько :
«Добрий день!»
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Ви чуєте, земля довкіл співає?
Які чарівні звуки линуть ввись!
Це йде весна, долина зацвітає,
Усе життю радіє, подивись!
Радіють птахи, бо вертаються додому,
Й співають сонцю славу кожен день.
Симфонія у лісі зазвучала –
Усі своїх виспівують пісень.
( Звучить спів птахів).
Пташок викликаю з теплого краю.
Летіть, соловейки, на нашу земельку.
Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки.
ІІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.
Завдання 1.
1)Полічи десятками до 100.
2)Написати попередні й наступні числа:
…39… …70… …92…
3)Робота з нумераційною таблицею.
4)Назвати число , яке містить:
6дес. і 3од.; 8дес. і 5од., 4дес. і 4 од., 5дес. і 1од.
5)Каліграфічна хвилинка. Виписати двоцифрові числа:
7, 24, 100, 80, 69, 3, 37, 99.
Першим він приніс весну,
Пробудив усе від сну.
У садочку понад тином
Я зробив йому хатину.
Він навколо обдивився,
Засміявся й оселився.
Здогадались ви, однак,
Цього птаха звати … (шпак).
1 пташка - ШПАК.
- Вважають, що першими додому повертаються шпаки. «Чудовий та пишний вирій! А серце шпачине тягне на північ… Обридли стрункі кипариси, рясні апельсини, пекуче сонце, жовті піски… Барвінок та рута, калина, верба над водою, вишневий садок, чорна пухка рілля – все сниться шпачкові… Як тільки почує шпачок, що з рідної півночі подуває не такий поганий вітер, не видержить серце шпачине! Збирається гурток і лине додому, зачувши прикмети весни в Україні коханій.» (Дніпрова Чайка)
Завдання 2.
2 пташка – ЖАЙВОРОНОК.
- На початку березня прилітає з вирію жайворонок – справжній
благовісник весни в Україні. Він з’являється на наших полях тоді, як
сніг ще лежить на горбах і по долинах… В одній з народних веснянок
дівчата співають:
Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилетів:
Іще по горах сніженьки лежать,
Іще по долинах криженьки стоять!
А жайворонок ніби відповідає їм:
Ой я тії сніженьки крильцями розжену,
Ой я тії криженьки ніжками потовчу!
Народна мудрість зафіксувала цікаві спостереження: коли
жайворонки летять з вирію високо над землею, то буде врожай на
зернові, а якщо низько – то буде неврожай.
Завдання 3.
Порівняння чисел в межах 100.
Робота з підручником.
3 пташка – ЛЕЛЕКА.
Вчитель розповідає легенду про лелеку.
Завдання 4.
Виконання обчислень на картках (додавання і віднімання круглих десятків).
4 пташка – ЗОЗУЛЯ.
5 пташка – ЖУРАВЕЛЬ.
З кожним роком журавлів у всьому світі стає все менше й менше.
Фізкультхвилинка.
Гра «Журавель і жабки».
Вчитель . Жабки – квакушки по бережку гуляють,
Різних комариків, мошок збирають.
(«Жабки» стрибають, плескаючи руками над головою.)
Вчитель. А голодний журавель з неба поглядає,
Довгим дзьобом здобич шукає.
(«Журавель» бігає, махаючи руками, мов крилами.)
Вчитель. Жабки – квакушки! Журавель сідає,
У болото ховайтесь, під каміння заривайтесь!
(«Журавель» ловить «жаб».)
Завдання 5.
Робота над задачею:
Шпак – 60 комашок
Соловей - ?, на 20 комашок менше
Всього - ?
6 пташка – СОЛОВЕЙКО.
Вчитель розповідає казку про солов’я.
Запис співу соловейка.
Завдання 6.
Гра «Склади пташку».
Учні з геометричних фігур складають ластівку.
7 пташка – ЛАСТІВКА.
IV. Підсумок уроку.
В Україні близько 350 видів птахів, і всі вони дуже корисні для людей, для природи. Підтвердженням моїх слів є прислів’я:
«Де багато пташок – там немає комашок».
Учень викладає прислів’я на дошці.
Летять птахи, вертаються додому,
Бо знову зарум’янилась весна,
Вони шукають стежечку знайому,
І лине в небо пісня голосна.
Усі ми в світ прийшли, щоб жити,
Добро творити на землі.
Учіться, діточки, любити,
Навчайтеся, поки малі.
Відео про птахів.
V. Домашнє завдання.
Розфарбувати паперових пташок, виконавши на них обчислення.