Тема, Додаємо і віднімаємо числа на основі нумерації. Прийом укрупнення
розрядних одиниць.
Мета: удосконалювати вміння лічити сотнями; вчити додавати та віднімати круглі трицифрові числа способом укрупнення розрядних одиниць; формувати вміння розв’язувати задачі різних типів; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати товариськість; стимулювати цікавість до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, шість цеглинок.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу.
Другу руку простягни,
Посмішку усім пошли.
Добрий ранок! Добрий день!
Ми урок наш розпочнем.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Прочитайте записані числа.
- Назвіть розрядний склад числа 328, 650, 408.
- Назвіть сусідів числа 739, 540, 804.
- Замініть число 175 сумою розрядних доданків.
3. Усні обчислення.
1 кг 2кг 3 кг 6 кг 48кг 12 кг
У скільки разів курка легша за вівцю?
Скільки важать вівця і порося разом?
На скільки вівця важча від двох зайців?
У скільки разів заєць важчий від кроля?
На скільки гуска важча від курки?
Скільки будуть важити 2 гуски?
4. Усне опитування.
— Як називають число, якщо у ньому одна цифра? (Одноцифрові — одна цифра, двоцифрові — дві цифри, трицифрові — три цифри.)
— Назвіть найбільше одноцифрове число. (9.)
— Назвіть найменше одноцифрове число. (1.)
— Яке найменше двоцифрове число? (10)
— Яке найбільше двоцифрове число? (99)
— Який розряд містить одноцифрове число? (Розряд одиниць.)
— Які розряди містить двоцифрове число? (Розряд десятків та розряд одиниць.)
— Яке найменше трицифрове число? (100)
— Яке найбільше трицифрове число? (999)
—Яке число наступне за ним? —З яких розрядів складається трицифрове число? (Сотні, десятки, одиниці.) —Дайте характеристику числу 135? (1 сот. 3 дес. 5 од.) —Скільки у числі 145 сотень? десятків? одиниць? — Назвіть число, яке містить 2 сотні, 8 десятків, 4 одиниці (284): 4 сотні, 8 десятків, 2 одиниці. (482.)
5. Каліграфічна хвилинка. Написання цифри 8
Чотири індики пішли на музики,
Танцювали, гупали.
Скільки ніжок тупали? (8.)
— Напишіть каліграфічно числа, що складаються тільки з вісімок, у межах 1000. (8, 88, 888.)
6. Математичний диктант
Запишіть число, у якому 3 сотні, 6 десятків і 5 одиниць.
Запишіть число, попереднє до числа 400.
Запишіть число, наступне до числа 799.
Запишіть числа, які є сусідами числа 210.
Найбільше двоцифрове число збільште на 1.
До числа, у якому є 9 сот. 9 дес. 9 од., додайте 1 і відніміть одну сотню.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1.Оголошення теми уроку. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів . Сьогодні на уроці ми будемо вчитися лічити сотнями і додавати та віднімати круглі трицифрові числа способом укрупнення розрядних одиниць.
2. Актуалізація знань щодо назв чисел
Виконайте завдання, скориставшись числовою прямою.
— Назви числа в порядку зростання: 398, 400, 401, 399, 403, 402.
— Назви числа в порядку спадання: 405, 406, 399, 401, 398.
— Назви п’ять чисел, менших від числа 398.
— Назви п’ять чисел, більших за число 398.
— Назви числа, у яких немає одиниць розряду десятків.
3. Усне колективне виконання завдання. (ст. 19, №1).
1) Полічіть сотнями. 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900.
На скільки кожне наступне число більше від попереднього? (На 100)
Круглі трицифрові числа порівнюють за першою цифрою, тобто за сотнями. Порівняйте.
2) Порівняйте розрядні числа. 400 і 700; 800і 300; 200 і 1000 ; 900 і 500;
Замініть числа більшими розрядними одиницями — сотнями; десятками.
4. Удосконалення вмінь лічити трицифровими числами (с. 19, № 2)
1). Полічіть від 189 до 220; від 637 до 652; від 899 до 932.
2).Виконання завдання № 3 (с. 19).
Назвіть «сусідів» числа 700; 489; 520.
700 — 699, 701
489 — 488, 490
420 — 419, 421
Визначте їх розрядний склад.
700 — 7 сот.
489 — 4 сот. 8 дес. 9 од.
520 — 5 сот. 2 дес.
Як можна утворити ці числа?
700= 699+ 1
489 = 400+80+9
520 =500+20
5. Актуалізація знань щодо отримання попереднього і наступного число (с. 19, № 4)
— Що означає «додати 1»? Що означає «відняти 1»? Усно обчисліть вирази.
99 + 1 = 100 900 – 1 = 899 459 + 1 = 460 370 – 1 = 369
67 – 1 = 66 324 + 1 = 325 800 – 1 = 799 459 + 1 = 460
6. Формування вмінь додавати і віднімати круглі трицифрові числа (с. 19, № 5)
— Розглянемо вираз 80 + 10. Число 80 — це 8 дес., число 10 — 1 дес. Складаємо: 8 дес. і 1 дес., отримаємо 9 дес., або 90.
— Під час додавання круглих сотень міркують аналогічно.
Розглянемо вираз 800 + 100. Число 800 — це 8 сот., число 100 — 10 с. Додаємо 8 сот. і 1 сот., отримаємо 9 сотень, або 900.
— Розглянемо вираз 70 – 40. Число 70 — це 7 дес., число 40 — це 4 дес. Віднімаємо від 7 дес. 4 дес., отримаємо 3 дес., або 30.
— Розглянемо вираз 700 – 400. Число 700 — це 7 сот., число 400 — 4 сот. Віднімаємо від 7 сот. і 4 сот., отримаємо 3 сот., або 300
Аналогічно обчислюють інші вирази.
7. Формування вмінь обчислювати вирази прийомом укрупнення
1) Ознайомлення з прийомом укрупнення.
— Для обчислення виразів з трицифровими числами, які закінчуються нулем, використовують прийом укрупнення.
Міркуємо так: трицифрове число замінюємо більш крупними розрядними одиницями (ІІ розрядом), тобто десятками. Для цього відкидають (прикривають) нуль, що стоїть на першому місті праворуч. Наприклад, у числі 120 — 12 десятків.
Або міркуємо так: число 120 складається із чисел 100 і 20. Число 100 — це 10 десятків, число 20 — це 2 десятки. Отже, у числі 120 усього буде 10 + 2 десятки. 120 = 12 д.
— Визначте, скільки всього десятків у кожному числі. 230, 160, 450, 540, 780.
2) Виконання завдання № 5 (с. 19).
— Розглянемо вирази 160 + 230. Щоб додати ці числа, достатньо відкинути (прикрити) нуль, що стоїть праворуч, та обчислити як двоцифрові числа: 16 дес. + 23 дес. = 39 дес., або 390.
— Обчисліть вирази, використовуючи прийом укрупнення.
160 + 230 = 16 дес. + 23 дес. = 39 дес. = 390
160 + 280 = 16 дес. + 28 дес. = 44 дес. = 440
450 – 340 = 45 дес. – 34 дес. = 11 дес. = 110
450 – 370 = 45 дес. – 37 дес. = 8 дес. = 80
720 + 170 = 72 дес. + 17 дес. = 89 дес. = 890
720 + 180 = 72 дес. + 18 дес. = 90 дес. = 900
340 – 130 = 34 дес. – 13 дес. = 21 дес. = 210
340 – 150 = 34 дес. – 15 дес. = 19 дес. = 190
3) Виконання завдання № 6 (с. 20).
— Прокоментуйте обчислення виразів
8. Удосконалення вмінь розв’язувати задачі (с. 20, № 8)
Ліхтарик коштує 8 гривень, а батарейка — 4 гривні. У скільки разів більше заплатили за 4 ліхтарики, ніж за 2 батарейки? На скільки менше заплатили за 2 батарейки, ніж за 4 ліхтарики? Скільки всього заплатили за 2 батарейки та 4 ліхтарики?
— Скільки коштує 1 ліхтарик? (8 грн.)
Скільки коштує 1 батарейка? (4 грн.)
Яка кількість ліхтариків? (4.)
Яка кількість батарейок? (2.)
Скільки запитань у задачі? (3.)
Що запитується в задачі?
Ціна 1 (грн) Кількість (шт.) Вартість (грн)
Ліхтарики 8 грн 4 шт.
Батарейки 4 грн 2 шт.
Скільки коштує 4 ліхтарики?
Скільки коштує 2 батарейки?
У скільки разів більше заплатили за ліхтарики, ніж за батарейки?
На скільки менше заплатили за батарейки?
Яка загальна вартість ліхтариків і батарейок?
Розв’язання
1) 8 · 4 = 32 (грн) — ліхтариків;
2) 4 · 2 = 8 (грн) — батарейок;
3) 32 : 8 = 4 (рази) — у стільки разів більше заплатили за ліхтарики;
4) 32 – 8 = 24 (грн) — на стільки менше заплатили за батарейки;
5) 32 + 8 = 40 (грн)
Відповідь: у 4 рази, на 24 гривні, 40 гривень.
9. Закріплення вмінь знаходити частину від цілого та ціле за величиною однієї його рівної частини
(с. 20, № 9)
— Скільки в одному центнері кілограмів? (100.)
— Скільки в одному метрі сантиметрів? (100.)
— Скільки в 1 хвилині секунд? (60.)
— Як знайти частину від цілого числа? (Треба поділити ціле на одну із частин; щоб знайти третину ( 1/3 ) від числа 12, треба це число поділити на 3 (12 : 3 = 4).)
— Як знайти ціле за величиною однієї його рівної частини? (Треба величину частини помножити на кількість рівних частин у цілому. Наприклад, знайти ціле, якщо його 1/6 дорівнює 4 кг = 6 · 4 = = 24 кг.)
— Знайдіть частину від цілого та ціле за величиною однієї його рівної частини.
1 ц : 10 = 100 кг : 10 = 10 кг
1 м : 10 = 100 см : 10 = 10 см
1 хв : 6 = 60 с : 6 = 10 с
Якщо
1/8 дорівнює 4 кг, тоді ціле 4 · 8 = 32 (кг)
Якщо
1/6 дорівнює 7 хв, тоді ціле 7 · 6 = 42 (хв)
Якщо
1/7 дорівнює 8 дм, тоді ціле 8 · 7 = 56 (дм)
10. Удосконалення вмінь обчислювати вирази зі змінною
— Обчисліть значення виразу 120 – с · 5, якщо с = 8, с = 10, с = 4, с = 2.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання
Обчисліть вирази.
100 + 300
700 – 200
400 + 600 – 500
800 + 200
700 – 600
300 – 100 + 800
Обчисліть значення виразів.
370 + 160
160 – 80 + 100
(120 – 80) : 8
640 – 580
90 + 40 –100
70 – 20 : 10
450 + 200
110 – (37 + 23)
(70 – 20) : 10
2. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вправа «Незакінчене речення»
— Продовж речення: «Сьогодні на уроці я навчився... Найкраще я зрозумів... Я сумнівався, коли виконував... Ці знання я можу використати, коли...».