Тема. Додавання і віднімання вивчених видів.
Розв’язування задач
Мета:
формувати ключові компетентності:
- компетентність уміння вчитися:
виконувати розумові операції й практичні дії;
- загальнокультурна компетентність:
культура міжособистісних відносин;
- інформаційно – комунікативну компетентність:
уміння здобувати нові знання на основі наявних;
уміння формувати власну точку зору й доводити власну позицію;
-здоровʼязбережувальна компетентність:
уміння долати труднощі
формувати предметні компетентності:
- узагальнити різні способи додавання і віднімання круглих трицифрових чисел;
- вдосконалювати обчислювальні навички;
- формувати вміння розв’язувати складені задачі на знаходження трьох чисел за
їх сумою та сумами двох доданків;
- розвивати математичне мовлення, увагу, логічне мислення, вміння працювати
самостійно і в колективі;
- створювати умови для пізнавального інтересу;
- міжпредметні зв’язки (природознавство)
- виховувати у дітей почуття взаємодопомоги, працелюбність, дружні стосунки,
уважність, любов до математики.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Психологічне налаштування:
- Діти, давайте побажаємо один одному успіху на уроці, і повторимо наш девіз:
Не просто слухати , а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа Мікрофон»
- Як називаються числа при додаванні?
- Як називаються числа при відніманні?
- Як називаються числа при множенні?
- Як називаються числа при діленні?
- Як знайти периметр прямокутника (квадрата)?
- Як знайти невідомий доданок?
- Як знайти зменшуване?
- Як знайти відʼємник?
2. Гра «Допоможи бджілкам» (на порівняння чисел)
Уявіть собі звичайний дерев’яний вулик. Заглянемо всередину і відразу отримаємо в око: знайомтеся – бджоли-стражники. Вони вас не пропустять, ви – стороннє тіло з небезпечними бактеріями. Вас атакують і викинуть геть.
А сьогодні нам потрібно допомогти бджілкам потрапити у свої вулики. Допоможемо?
Учні «заселяють» бджілок, на відерцях яких написані числа, у відповідні вулики (більше, ніж 271 і менше, ніж 271.)
Числа: 823; 478; 655; 115; 274; 62; 873; 220, 161. (Додаток 1.)
3. Самостійна робота за картками “Математика. Експрес-контроль”(7-10хв.)
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні ми закріпимо вивчений матеріал, продовжимо роботу над зада-
чами.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над задачею
Першого дня зібрали 370 кг меду, що на 140 кг більше, ніж другого.
Скільки кілограмів меду зібрали другого дня?
— Скільки кілограмів меду зібрали першого дня?
— А другого дня? (Ми не знаємо, але нам відомо, що першого дня зібрали
на 140 кг більше, отже другого — на 140 кг менше.)
— Якою дією розв’яжемо задачу? (Відніманням)
— Розв’яжіть задачу самостійно і запишіть розв’язання у зошити.
2. Робота над складеною задачею, що містить суми двох і трьох доданків
с.62. №395
— Про що йдеться в задачі? (Про курей, гусей та індиків.)
— Скільки курей і гусей разом? (750)
- Скільки всього птахів? (970)
— Поміркуйте, про кількість яких птахів ми можемо дізнатися? (Індиків)
– Скільки гусей та індиків разом? (310)
- Скільки всього птахів? (970)
— Поміркуйте, про кількість яких птахів ми можемо дізнатися? (Курей)
- Кількість яких птахів нам ще невідома? (Гусей)
— Як можна дізнатися?
— Закінчіть розв’язання задачі і поясніть, що визначили кожною дією.
1) 970 – 750 =
2) 970 – 310 =
3) 750 – = або 310 - =
Розв’язання з поясненням учні записують у зошити самостійно.
Фізкультхвилинка
3. Робота над задачею (с. 62, задача 397)
— Яку фігуру називаємо прямокутником?
— Чому дорівнює периметр прямокутника?
— Прочитайте задачу.
— Яку форму має город діда Трохима?
— Чому дорівнює периметр города?
— Чому дорівнює його ширина?
— Що треба знайти?
Учні під час розв’язування задачі можуть скористатися вказівками, поданими на с. 60 підручника.
— Яка сторона города вам відома?
— Чому дорівнює сума двох відомих сторін города? (7 + 7 = 14 (м))
— Як знайти суму двох інших сторін города? (34 – 14 = 20 (м))
— Як знайти довжину города діда Трохима? (20 : 2 = 10 (м))
4. Практична робота (с. 62, завдання 398)
— Скільки стане кутів, якщо відрізати у трикутника один кут? (4)
— Як називається така фігура?
— Скільки стане кутів, якщо відрізати у трикутника два кути? (5)
— Як називається така фігура?
— Скільки стане кутів, якщо відрізати у трикутника три кути? (6)
— Як називається така фігура?
V. Підсумок уроку
— Що вчилися робити на уроці?
— Яке завдання найбільше сподобалося? Чому?
— Яке завдання здалося складним?
VI. Домашнє завдання
С. 62, завдання 400 та 399 (I група)
С. 62 , завдання 399 (II група).
Використана література
1. Володарська М. О. Математика. 3 клас. І семестр (за підручником
Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницької). / М. О. Володарська, О. М. Пілаєва, А. О. Рудакова. — Х. : Вид. Група «Основа», 2014. — 144 с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).
2. https://super.urok-ua.com/urok-matematiki-dodavannya-i-vidnimannya-vivchenih-vidiv/