Урок математики в 1 класі на тему : «Вивчаємо число і цифру 9».
Мета: формувати поняття про число 9; учити співвідносити число предметів і цифру; знайомити учнів зі способами утворення числа 9; учити писати цифру 9; формувати вміння складати вираз до малюнка та зображувати виконані дії у схемі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, мовлення учів, графічні навички; виховувати інтерес до математики, бажання вчитися, почуття дружби.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, конструктор LEGO, картки для групової роботи, набір математичних матеріалів.
Тип уроку:комбінований.
Хід уроку
I. Вступна частина
1. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше клас!
Попрацюємо старанно,
Щоб сказати у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!
2. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, я сьогодні отримала повідомлення від Буратіно. Він загубив ключик від дверей Палацу Знань, де мешкає цариця всіх наук Математика. Вона запросила його на казковий карнавал. А ключик знайшла зла чаклунка і вирішила не пускати Буратіно до Палацу Знань.
Країна Математика знаходиться дуже далеко в лісі. Ліс цей незвичайний , математичний. Різні казкові герої зустрінуться нам на шляху, різні перешкоди , труднощі та завдання.
- Чи готові ви, діти?
- Тоді вирушаємо в дорогу.
II.Основна частина.
А ось на нашій стежці з'являється Вовк. Він не пропустить нас поки ми не виконаємо його завдання.
Кожен учень має числовий промінь.
- Молодці , ви добре впорались із цим завданням. Тож рушаємо далі.
- А ось нас зустрічає Зайчик. Він не може впоратись із задачачами.
- Допоможемо йому.
2.Розвязування віршованих задач.
Ніс п’ять яблук на пиріг.
Чотири впало, покотилось.
Скільки яблук залишилось? (5 – 4 = 1)
Прилетіло шість сорок,
Потім прилетіло ще дві.
Скільки зараз стало їх? ( 6 + 2 = 8 )
Ще одну зробив Мартин.
І замислився ведмідь:
Скільки вуликів стоїть? ( 5 + 1 = 6 )
Прилетіло шість сорок.
Три пізніше прибуло.
Скільки всіх сорок було? ( 6+ 3 = 9 )
- Молодці, і з цим завданням ви впорались. Зайчик дякує вам за допомогу.
- А назустріч нам Їжачок. Він заплутався із сусідами чисел.
- Ви зможете йому допомогти?
3. Актуалізація раніше набутих зань
.
1. Закріплення знань сусідів чисел 2 – 8. Гра «День і ніч». Робота в парах.
На слово «день» учень рахує до 8. Інший його зупиняє словом «ніч» на якому числі перший учень зупинився, сусідів такого числа він і називає. Потім учні міняються ролями.
4. Утворення числа 9. Визначення місця у числовому ряді.
1. Дослідження. Робота в парах (с. 37, завдання 2).
- Порахуйте геометричні фігури. Що можна сказати про кількість кругів, трикутників і чотирикутників на малюнку? Як утворити число 9 з попереднього числа? Як отримати число 9 з наступного числа?
-Так сьогодні на уроці ми будемо вивчати число і цифру 9. Навчимося писати цифру 9, розв’язувати приклади і задачі.
2. Робота з числовим рядом. Визначення місця числа 9.
- Яке місце займає число 9?
- За яким числом стоїть число 9?
- Яке число більше : 8 або 9?
А далі на лісовій стежині зустрілась Білочка. Вона готує запаси на зиму. Допоможемо і її.
3. Робота з предметними малюнками та математичними матеріалами.
На дошці малюнок казкового лісу, де ростуть грибочки та лісові горішки.
- Діти, порахуйте всі грибочки. Скільки їх?(8.)Викладіть таку саму кількість кружечків.
Порахуйте лісові горішки. Скільки їх? (10.) Викладіть таку саму кількість квадратів.
- Чого більше чого менше?
-Як зробити щоб їхня кількість була однаковою?
- Скільки тепер грибочків (9.) Скільки лісових горішків?(9.)
Фізкультхвилинка
Йшли ведмедики малі, (Діти крокують на місці)
Нахилились до землі. (Нахиляються вперед, торкаються руками підлоги)
Потім стали руки в боки, ( стаюь рівненько)
І зробили три підскоки ( Три рази підстрибують)
Потім розминали плечі. (Кругові рухи руками, що торкаються плечей)
Руки вгору.
Опустили.
І за парту тихо сіли.
- Молодці і з цим завданням впоралися дуже гарно. Зла чаклунка вимушена повернути ключик Буратіно. І тепер він зможе разом з нами вчитися математиці
5.Ознайомлення з рукописною цифрою 9 та написання цифри.
Цифра 9 - чи девятка,
Наче в цирку акробатка,
Цифра 6 перевернулась
І на 9 обернулась!
6.Закріплення вивченого матеріалу. Робота в групах.( 4 групи: білочки, зайчики, їжачки, вовчики.)
1)Робота з підручником (с.37, завдання 4)
Потрібно дібрати схему та вираз до кожного малюнка.
III. Заключна частина. Рефлексія.
Прийом «Мікрофон»
- Чого навчилися на уроці?
- Що вас найбільше зацікавило?
- Які труднощі у вас виникли ?
Рефлексія
- Оберіть смайлик.
Веселий. Я впорався з усіма завданнями.
Простий. Мені було важко, але я впорався.
Сумний. Мені потрібна допомога.
Бандурівська загальноосвітня школа I – III ступенів
Урок математики
в 1 класі
на тему : «Вивчаємо число і цифру 9»
Вчителя Бершадської Катерини Ярославівни
2019/2020 н.р.