Урок математики 3 клас
Тема. Засвоєння таблиці множення числа 9. Складені задачі, які включають знаходження частини числа. Розв’язування простих задач складанням рівнянь.
Мета. Ознайомити учнів із складеними задачами, які включають знаходження часини числа. Вчити розв’язувати прості задачі, склавши рівняння. Вправляти учнів у складанні виразів до задач на дві дії. Закріпити знання табличних результатів множення числа 9. Формувати навички швидких обчислень у межах вивченого матеріалу. Повторити геометричний матеріал, складання задач за малюнками і числовими даними. Розвивати кмітливість, уважність, логічне мислення. Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, вміння працювати єдиною командою.
Обладнання. Малюнки звірів, таблиці до усного рахунку, короткі записи задач, геометричний матеріал, скриня, картки із задачами, морква для самостійної роботи.
План і хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування.
Любі діти, до нас в клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час.
Гостей посмішкою й миром.
Добрий день Вам, добрі люди,
Хай Вам завжди добре буде.
Не на день і не на два,
А на все життя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
В гості до нас Колобок прикотився,
Але він дуже застудився.
Як гумовий м’яч Колобок не стрибає,
І пісню свою чомусь не співає?
В діда і в баби він був неслухняний,
У темний лісок покотився
І в ньому назавжди лишився,
Щоб йому допомогти,
Треба друзів вірних знайти.
- Діти, вам шкода Колобка? А ви хочете йому допомогти?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
- Отож, сьогодні на уроці ми спробуємо знайти вірних друзів Колобка. Будемо розв’язувати приклади, задачі на вивчені випадки множення, навчимося розв’язувати складені задачі, які включають знаходження частини числа, навчимося складати рівняння до простих задач, повторимо геометричний матеріал. А для цього треба бути уважними, старанними, активними.
ІV. Контроль, корекція і закріплення знань.
Щось набридло на вікні.
Вітер мне мені боки.
Трішки погуляю я
Та листочків назбираю.
- Вдома вам потрібно було виконати задачу №395. Погляньте, який листочок є відповіддю до задачі?
6 9 7
- Який вираз підходить до задачі?
18: ( 12 : 6) 12 : 6 : 18 18 : 12 – 6
Гра «Осіння мелодія»
З допомогою мікрофона діти пригадують таблицю множення числа 9.
- Діти, відповіді називайте злагоджено, плавно. Так, як співають осінні листочки.
Гра «Зірви дубові листочки»
9 х 7 9 х 9 54 : 6 45 : 5
+ 1 - 41 х 4 : 3
: 8 : 8 : 6 х 7
Листя: 8, 5, 6, 21, 9.
Гра «Рахівниця»
Колобок 6 днів блукав,
І цукерки поїдав,
Щодня по 8 їв.
Скільки всього цукерок з’їв?
Дві ніжки Колобка
Пішли до танка.
З ним 4 їжаки,
Танцювали залюбки.
Скільки ніжок тупало?
У лісі були: я та Колобок, я та він, та ми із ним. Скільки всього чоловік було у лісі?
Вага Колобка 12кг. Лисичка з’їла шосту частину Колобка. Скільки кілограмів з’їла Лисичка?
8 ящ. – 56 кг
9ящ. - ?
Складіть обернену задачу.
3. Хвилинка каліграфії.
- Скільки героїв у казці «Колобок»? (7)
- Які прислів’я з числом 7 знаєте?
Сім літ не родив, а голоду не зробив.
Роботи до сьомої суботи.
Часник сім хвороб лікує.
В мене батьків – сім байдиків.
Сім бід, а один отвіт.
Буває год, що на день сім погод.
Сім раз відмір, один відріж.
Пояснення написання.
- Встеліть доріжку листям.
7 14 21 28 35 42 49 56 63 70.
V. Вивчення нового матеріалу.
Я – веселий стрибунець,
І кмітливий молодець.
З вами буду гратись.
Чарівну скриньку тримайте,
Завдання діставайте.
Дістаємо завдання із скрині.
- Діти, як знайти частину числа?
- Зараз ви попрацюєте в парах, відшукаєте частину даних чисел.
12, 14, 16, 18 (половину) – І ряд
24, 36, 28, 32 (четверту частину) – ІІ ряд
8, 36, 54, 42 (шосту частину) – ІІІ ряд
2. Фронтальна робота над задачею.
(Дістаємо із скрині задачу)
На ділянці росло 48 морквин і 36 капустин. Зайчик вирвав усю моркву і четверту частину капусти. Скільки всього овочів вирвав зайчик?
- Про що запитується в задачі?
- Якою дією дамо відповідь на це запитання?
- Що будемо додавати?
- Скільки вирвав моркви?
- Що сказано про капусту?
- Як знайти частину числа?
Всезнайки розв’язують задачу і креслять блок – схему. Решта учнів працює разом з учителем.
Записуємо задачу.
- Зараз складемо вираз. Всезнайки самостійно.
- Другий доданок – це частка чисел. Яких ? (36 : 4)
- Який перший доданок? (48)
Вписуємо в квадрати.
48 + 36 : 4 = 57
- Поставте додаткове запитання.
3 . Фізкультхвилинка.
Я –Вовчок –сірячок.
Раз, два! Час вставати,
Від занять відпочивати.
Три, чотири! Присідаємо,
Швидко втому проганяємо,
П’ять, шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Сім, вісім! Потягнулись,
Покрутились, повернулись.
Дев’ять, десять! Час настав
Повернутися до справ.
4. Складання рівнянь до задач.
Я – Ведмедик вайлуватий,
Я часу не гаю. Вмить допомагаю.
Медок на зиму запасав та діжечки не розрахував.
- Допоможемо Ведмедику розв’язати задачі, склавши рівняння. Всезнайки будуть працювати самостійно, після першої задачі.
У Ведмедя була невідома кількість діжок з медом. Їх кількість він збільшив у 9 разів і дістав – 72 діжки. Скільки в нього було діжок?
У Ведмедя були діжки, їх кількість він зменшив у 3 рази і дістав – 9 діжок. Скільки було діжок спочатку?
У Ведмедя була невідома кількість діжок, до них він приніс ще 16. Стало – 84. Скільки було діжок у Ведмедя?
Задачі для Всезнайок
У Ведмедя була невідома кількість діжок. Їх кількість збільшив у 8 разів і дістав – 64. Скільки діжок було у Ведмедя спочатку?
VІ. Закріплення раніше вивченого матеріалу.
Чую медком пахне недалечко,
Шлях вкажіть без суперечки.
9 х 2 + 9 27 : 3 : 3
3 х 8 : 6 4 х 9 – 18
18 : 2 х 6 54 : 6 х 9
2. Завдання від Лисиці.
Я – Лисичка, витівничка.
Хвостиком рудим майну.
І завдання вам цікаві
Залишаю на пеньку.
Самостійна робота для Всезнайок
Дістаю задачу для Всезнайок, над якою вони працюють групою.
У групі 5 учасників. Задачу розв’язують діями, а потім кожному завдання:
1 – блок – схему;
2 – вираз;
3 – обернену;
4 – додаткове запитання;
5 – короткий запис.
Робота з геометричним матеріало
- Діти, яка фігура зображена?
- Назвіть даний трикутник.
- Які сторони трикутника перетинає пряма КМ?
- Яка довжина сторін? (7, 8, 15)
- Знайдіть периметр трикутника. ( 30см )
Геометричний півник.
- Скільки трикутників на малюнку?
- Овалів?
- Кругів?
- Чотирикутників?
Робота з величинами
Виправте помилки, які допустила Лисичка.
1 год – 20 хв = 45 хв 1 доба – 5 год = 19 год
1 м – 2 см = 97 см 1дм – 2 см = 9 см
Математичний диктант
Якщо іде дощ і світить сонце, то на небі з’являється веселка. Давайте і ми з вами напишемо диктант, а перевіримо його за допомогою веселки.
Різницю чисел 27 і 9 зменшити у 2 рази.
Добуток чисел 8 і 8 збільшити на 8.
60 зменшити на добуток чисел 7 і 8.
Частку чисел 72 і 8 збільшити на 9.
Розв’язування задачі
- Колобок наший задоволений, що ми вивели його із лісу.
- Давайте розв’яжемо задачу і дізнаємося, скільки днів радів Колобок.
За 5 днів Колобок засміявся 45 разів. Скільки він посміхнеться за 8 днів?
VІІ. Підсумок уроку.
-Діти, попрацюйте в групах. Розв’яжіть приклади і оберіть правильне слово.
9 х 4 = 36 Хто знання – 36
Хто силу – 29
9 х 7 = 63 не має – 34
має – 63
9 х 5 = 45 той мур – 45
той замети – 46
9 х 6 = 48 знищить – 47
зламає – 48
- Хто знання має, той мур зламає.
До побачення, любі гості.
Вам зичимо радості й пісень.
Також бажаємо
Настрою на цілий день.
VІІІ. Домашнє завдання.