Урок математики 4 клас
Тема: Письмове множення багатоцифрових чисел на розрядні
Мета: З’ясувати особливість письмового множення багатоцифрових чисел на розрядні числа, готувати учнів до розв’язування задач на пропорційне ділення, опрацювати задачу, яка містить знаходження дробу від числа; формувати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики, взаємодопомогу, охайність при роботі в зошитах.
Обладнання: презентація до уроку; таблиця для усних обчислювань, індивідуальні картки, ілюстрації казкових героїв, карта подорожі Котигорошка.
Хід уроку
І Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Всім пора вже на урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
Привітайтеся гарненько.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІ Повідомлення теми й мети уроку
народних казках разом з сильним, мужнім, непереможним героєм.
Ви подумайте, згадайте
І хутчіш відповідайте:
З’їла жінка горошину,
Згодом народила сина.
Виріс як з води, хлопчина,
Захищать пішов родину.
Бивсь із Змієм булавою,
Врятував братів з сестрою.
І подумайте всі трішки.
Звуть його КОТИГОРОШКО.
ІІІ Актуалізація опорних знань
1. Хвилинка каліграфії
96572, 510347, 201134, 148021, 501238, 86420, 30000.
- З поданих чисел знайдіть зайве число.
2. Усні обчислення:
- Перевіримо, чи готові ви до подорожі?
а) 24000 : 8 4500 : 3 9200: 4
б) Обчислити приклади: 900:25; 1300 : 25; 800 : 50
в) Обчислити зручним способом: 2 х 19 х 4 х 25
г) Знайти: 2/5 від суми чисел 75 і 25;
Знайти: ¾ від різниці чисел 90 і 50:
ІV Вивчення нового матеріалу
(На карту подорожі прикріплюємо картинку Колобка)
З Котигорошком в путь вирушаємо
Ледве за ним ми встигаємо
Герою казки «Колобок»
Уникнути проблем допомагаємо.
1. Пояснення нового матеріалу
22 х30=660
13 х 60 = 780
25 х 300 = 7500
356 х 200 = 71200
1. Первинне закріплення. Вправа 711
3. Коментоване розв’язання прикладів № 712
4. Самостійна робота приклади № 713
Червона Шапочка лісочком йшла.
Бабусі пиріжечки дівчинка несла.
І зовсім вона не знала
Яка небезпека на неї чекала.
Котигорошку ми допомагаємо
Червону Шапочку з біди виручаємо.
(На карту подорожі прикріплюємо картинку Червоної шапочки)
Діти записують приклади письмово стовпчиком. Звертається увага, як діти підписують другий множник.
28 х 60=1680 345 х 600=207000 506 х 50 – 1500 = 23800
87 х 400=34800 4107 х 90=369630 20000 – 173 х 80 = 6160
Знову ми Вовка перемогли
Мусить він в іншу казку втекти.
Ось Коза плаче й благає,
На допомогу Котигорошка вона викликає.
Наш герой поспішає,
І Вовка з хати він виганяє.
(На карті прикріплюємо картинку Кози)
Музична фізкультхвилинка «Таночок козенят»
5. Робота в групах (Розв’язати рівняння )
В іншу казку Вовчище мчить,
Де безліч вовків біля вогнища сидить.
Цап і Баран полем мандрують,
Прямо в лапи вовкам чимчикують.
А Котигорошко не дрімає,
В путь – дорогу вирушає.
Ми за ним поспішаємо
Цапа й Барана з біди виручаємо.
(На карті прикріплюємо картинку Цапа й Барана)
- Пригадати правило, як знаходити невідомі компоненти,
розв’язати рівняння, презентувати роботу.
х : 500 = 25 х – 500 = 25 х + 25 = 500
х = 25 х 500 х = 500+ 25 х= 500 - 25
х= 12500 х = 525 х = 475
12500: 500=25 525 – 500 = 25 475 + 25 = 500
V. Розвиток математичних умінь учнів
І ось для Вовка «ласий шматок»,
У казці наступній аж троє поросяток.
Давайте, дітки, Котигорошкові допоможіть
Трьох поросяток живими лишить.
(На карті прикріплюємо картинку Трьох поросят)
1. Робота над задачею № 715
- Про що йде мова у задачі?
- Скільки кілограмів жолудів зібрали поросята?
- Скільки мішків зібрало кожне поросятко?
- Чи можемо ми дізнатися скільки жолудів в одному мішку?
- Що для цього потрібно знати?
- У скількох мішках знаходилися жолуді?
- Запишіть розв’язання задачі в зошит.
|
Маса 1 мішка |
Кількість мішків |
Кількість кг |
Загальна маса |
|
Однакова
|
1 |
? кг |
|
|
1 |
? кг |
||
|
3 |
? кг |
Знову вовк від нас біжить,
Аж тут лисиця хитрая лежить.
Знущалася довго вона над бідним Вовком.
Сидить сердешний в ополонці з примерзлим хвостом.
(На карті прикріплюємо картинку Лисиці й Вовка)
- Які почуття викликає у вас Вовк зараз?
Давайте примиримо Котигорошка з Вовком
Нехай залишається Вовчик з хвостом.
2. Робота над задачею
3 вовки за 6 годин спіймали 198 рибин. Скільки рибок спіймає 1 вовк за 4 години?
І група - розв’язати задачу склавши план;
ІІ група – по діях з поясненням;
ІІІ група – склавши вираз.
Кожна група презентує розв’язання задачі
VІ. Підсумок уроку
Гра «Вставалочка»
1