Урок математики "Різні способи усного віднімання круглих трицифрових чисел.

Про матеріал
Узагальнити різні способи усного віднімання круглих трицифрових чисел; формувати вміння розв’язувати розширені задачі на знаходження третього доданка; розвивати мислення, зв’язне математичне мовлення учнів; виховувати інтерес до математики, дбайливе ставлення до природи, бажання її оберігати.
Перегляд файлу

   Тема:   Різні способи усного віднімання круглих трицифрових чисел.

            Розв’язування задач на три дії.

 

   Мета:  - узагальнити різні способи усного віднімання круглих трицифрових  чисел;  формувати вміння розв’язувати розширені задачі на знаходження третього доданка;

розвивати мислення, зв’язне математичне мовлення учнів; виховувати інтерес до математики, дбайливе ставлення до природи, бажання її оберігати.

 

 Обладнання: ялинка, сніжинки із завданнями, малюнки лісової хатинки та тваринок,  схеми з різними способами усного віднімання.

 

  Хід уроку:   І.  Організаційний момент.  Привітання гостей.

 

                                    Діти, сьогодні до нас завітали гості.

  А коли в домі гості – це свято.

  Тож проведемо урок так, щоб

  нашим гостям було цікаво і радісно.

 

                    Діти:      Доброго дня! Мовимо за звичаєм.

  Доброго дня! Всім ми зичимо.

  Щастя й здоров’я Вам кожної днини.

  Миру і злагоди Вашій родині!

 

                                   Пролунав уже дзвінок

  Починаємо урок.

  Кожен з вас вже постарався -

  До уроку приготувався.

  Тож девіз тепер згадаймо

  І урок розпочинаймо!

 

             А девіз нашого уроку:

 

                                    Міркуємо – швидко!

 Відповідаємо – правильно!

 Лічимо – точно!

 Пишемо – гарно!

 

 

ІІ.  Установочно – мотиваційний етап:

      Сьогодні ми побуваємо у зимовій казці. Ідучи вранці до школи,

я зустріла красуню Зиму. Вона розповіла мені, що, гуляючи полями і лісами, побачила ялинку, яка сумно стояла на подвір’ї нашої школи.

- Чому ти сумуєш? – запитала її Зима.

- Мені невесело, тому що дуже холодно і я хочу вдягнутися в тепленьке вбрання із химерних сніжинок. Допоможи мені, будь-ласка, Зимо!

 

 

Зима задумалась, а потім відповіла:

- Добре, я попрошу учнів третього класу допомогти тобі і надішлю їм листа.

 

- Діти, зараз ми прочитаємо його зміст. (хтось із дітей читає вголос).

 

                                                            Дорогі третьокласники!

 

     Дуже Вас прошу допомогти ялинці вдягнутися в убрання з пухнастих сніжинок. Для цього вам необхідно виконати завдання, що знаходяться на сніжинках. Ялинка одразу повеселішає і буде вам вдячна.                            

                                                                                                                         З повагою Зима.

 

- Ну що, діти, допоможемо ялинці?

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку та очікування навчальних результатів.

 

  Сьогоднішній урок навчить нас:

- виконувати операції усного віднімання круглих трицифрових чисел

  різними способами;

- розв’язувати задачі на три дії.

 

ІV. Контроль, корекція та закріплення знань учнів (усні обчислення).

 

      1. Завдання першої сніжинки:

 

          а)   Кругові  приклади:

 580 – 80                         500 + 200                            50 + 150                               

   700 + 140                          840 – 800

                  40 : 8                               5     10                               100 + 80                  

                                   200 - 100                          180 + 400

 

б)  Лісова хатинка, в якій є 4 поверхи. На кожному з них є приклади.

     Треба дізнатися, на якому поверсі живе зайчик, вовк, лисичка і

     білочка.

 

img400 

img403 

img402 

img401 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  - Розташувати ці числа у порядку зростання. ( 260, 300, 390, 540 ).

   - число 390: - одиниць якого розряду немає в числі?

                        - скільки в числі одиниць І розряду? ІІ розряду? ІІІ розр.?

                        - скільки всього одиниць у цьому числі?

                          скільки  всього десятків?  скільки  всього сотень?

 

в)  Перевірка домашнього завдання: № 603.

      Завдання першої сніжинки виконали.

 

      (учні вішають на ялинку першу сніжинку).

 

2. Завдання другої сніжинки: робота в зошитах.

 

    а)  Каліграфічна хвилинка: 5

 

    б)  Математичний диктант:

- запишіть число, в якому:

 * 7 сот., 8 дес., 2 од.      * 2 од. ІІІ розр., 7 од. ІІ розр., 5 од. І розряду;

 * 1 сот., 1 од.                  * 9 од. ІІІ розряду і 4 од. ІІ розряду;

 * 4 сот., 3 дес.                * 5 од. ІІІ розряду і 3 од. І розряду.

 

     ( взаємоперевірка – робота в парах : 782, 101, 430, 275, 940, 503).

      Завдання другої сніжинки виконали.    (учні вішають на ялинку другу сніжинку).

 

V. Закріплення та узагальнення знань учнів.  Інтерактивна вправа.

 

    Завдання третьої сніжинки:

 

   Наші герої: білочка, зайчик і лисичка, розв’язуючи приклади на

віднімання круглих трицифрових чисел посварилися: хто з них правильно розв’язав приклади?  Допоможіть їм розібратися!

(Метод «Аналіз ситуації»).

img400 

 860 – 250 = (800 – 200) + (60 – 50) = 600 +10 = 610

 

           800  60    200  50                                                               ( це порозрядне віднімання)

 

img401 

 

 860 – 250 = (860 – 200) – 50 = 660 – 50 = 610

 

             200  50  ( це послідовне віднімання)

 

 

img403 

 

                    860 – 250 = 86 дес. – 25 дес. = 61 дес. = 610

 

                                  (це заміна круглих трицифрових чисел десятками)

 

 -  Який висновок ми можемо зробити?

 

Висновок: віднімати круглі трицифрові числа можна по-різному;

                   виберіть для себе найзручніший спосіб і користуйтеся ним.

 

Завдання третьої сніжинки виконали.       (учні вішають на ялинку третю сніжинку).

 

Завдання четвертої сніжинки:     практична робота в зошитах.

 

а)   розв’язання прикладів з коментуванням біля дошки:

 

                         580 – 230                140 – 50

 

б)   розв’язання прикладів № 608  самостійно.

      (взаємоперевірка – робота в парах).

 

Завдання четвертої сніжинки виконали.  (учні вішають на ялинку четверту сніжинку).

 

П’ята сніжинка принесла фізкультхвилинку (для очей).

 

VІ. Розвиток математичних знань.

 

а)  Завдання шостої сніжинки:   cкласти умову задачі і розв’язати її

     (усно):

 

                                 І число – 120 

                                 ІІ число – 30 170

                                 ІІІ число - ?

 

Завдання шостої сніжинки виконали.    (учні вішають на ялинку шосту сніжинку).

 

б)  Завдання сьомої сніжинки:  робота з підручником: задача № 606.

 

 Картопля - ?

                        990 кг         Буряки – 420 кг на  ?  кг  більше

 Морква – 80 кг

 

Аналіз задачі:  - яке запитання задачі?

  • чи можна відразу відповісти на запитання задачі?
  • що для цього треба знати?
  • яких  даних не вистачає?
  • чи можна дізнатися, скільки завезли картоплі?
  • чи можна дізнатися, скільки завезли моркви і буряків разом?

 

Робота в групах.

Завдання:  - розв’язати задачу за діями і виконати окремі завдання,

 пов’язані з перевіркою розв’язку задачі.

 

 

 

             І група «сині»:                                      ІІ група: «червоні»:

- підкреслити арифметичні дії, як            - підкреслити правильну відповідь на запитання:

були використані при розв’язуванні

задачі і пронумерувати їх:                         «Скільки всього кг буряків і моркви привезли в

                                                                         їдальню?

                420 – 80 = 340(кг)                                                200 кг

  420 + 80 = 500(кг)                                                300 кг

  990 – 500 = 490(кг)                                              500 кг

  490 + 420 = 910(кг)                                              800 кг

  490 – 420 = 70(кг)                                               400 кг

Перевірка:   по одному учню від кожної групи.

 

Завдання сьомої сніжинки виконали.      (учні вішають на ялинку сьому сніжинку).

 

VІІ.  Завдання восьмої сніжинки:        домашнє завдання:

 

 №610, №611 с. 94.                №609* для сильних учнів.

 

VІІІ. Підсумок уроку:

 

  1. Бесіда про бережне ставлення до природи.

 

Ми виконали всі завдання Зими і наша Ялинка одягнула тепле вбрання

із сніжинок. Подивіться, яка вона гарна, красива! На новорічне свято

така красуня прикрашала кожен дім, кожну оселю. Але давайте на

хвилинку подумаємо, скільки таких ялинок треба зрубати в лісі, щоб

весело зустріти Новий рік і вже через декілька днів її викинути на

смітник? І таке відбувається кожного року! А щоб виростити хоча б

одну малесеньку ялинку потрібно не один і не два роки, а декілька років.

  • Як ви думаєте, що може статися через деякий час, якщо ми будемо

лише тільки зрубувати ялинки і нічого взамін не висаджувати?

   -   А що ви можете запропонувати людям, щоб зберегти наші ліси?

 (висаджувати нові дерева, наряджати на Новий рік штучні ялинки).

 

  1.  Що ми очікували від уроку?

                  

                    Вправа «Мікрофон» + «Незакінчене речення»:

        

                    - «На сьогоднішньому уроці ми розглянули ….

                         (різні способи усного віднімання трицифрових чисел);

 

        -  «Сьогодні ми з ясували, що існує 3 способи усного віднімання

 круглих трицифрових чисел. Це…

        (порозрядне віднімання, послідовне віднімання, заміна десятками);

 

-   Чи цікаво вам було виконувати завдання? Які?

        -   Яке завдання вам здалося найлегшим?  найважчим?    найцікавішим?

 

  1. Оцінювання.

 

Ялинка щиро дякує вам за роботу на уроці, за те, що ви її прикрасили.

 

   Ось і пролунав дзвінок

   Закінчився наш урок.

   За роботу по заслузі,

    Щиро дякую вам, друзі!

 

 

docx
Додано
17 січня 2022
Переглядів
438
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку