Урок математики
Тема: Квадрат
Мета: актуалізувати поняття «прямокутник», знання про властивості протилежних сторін прямокутника; уточнити поняття «квадрат», визначити його істотні ознаки, спільні та відмінні ознаки прямокутника та квадрата; вчити розпізнавати квадрати за істотними ознаками, будувати квадрати;
розвивати мислення, математичне мовлення, увагу, спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати;
виховувати цікавість до вивчення математики, активність на уроці, охайність під час письма
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Діти, розпочинаємо роботу. Оберіть зі списку якостей ті, які ми візьмемо з собою на урок.
-
Уважні
-
Розгублені
-
Організовані
-
Сміливі
-
Впевнені
-
Галасливі
-
Активні
-
Кмітливі
-
Старанні
Девіз уроку: Ми дружні, веселі, старанні!
Хочемо до мрії дійти!
Знаємо: навчатись треба,
Щоб зуміти все! Змогти!
ІІ. Усний рахунок
-
Встановіть закономірність
11, 22, …
6, 12, 18, …
2. Бліц-турнір
-
Як називаються числа при додаванні?
-
При відніманні?
-
Знайдіть суму 35 і 50.
-
Різницю 90 і 8.
-
На скільки 42 більше 20? 7 менше 61?
-
Що таке периметр?
-
Які є міри довжини?
-
Що таке пряма? Відрізок? Промінь?
-
Який кут називається гострим?
-
Що таке прямокутник?
-
Які сторони у прямокутника?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
-
Сьогодні урок ми присвятимо гостю, який про себе надіслав загадку.
Я давно знайомий твій,
Кожен кутик мій прямий,
Всі чотири сторони
Однієї довжини.
-
Отож, ми й будемо цілий урок досліджувати квадрати, удосконалювати навички креслення їх, впізнавати серед інших фігур та в навколишньому світі.
ІV. Робота над темою уроку
-
Казка «Родичі»
Жила на світі важлива фігура. Важливість її визнавалася всіма людьми, адже у виготовленні багатьох речей її форма була зразком. Кого б не зустріла вона на своєму шляху, всім хвалилася: «Подивіться на мене: протилежні сторони мої рівні, всі кути прямі!»
-
Як же звуть тебе? – запитували зустрічні.
-
Правильно. А як ви здогадались?
Ходив прямокутник світом, та ось стало йому сумно самому. Вирішив пошукати родичів. Та й думає собі: «Якщо зустріну родича, то обов’язково його впізнаю».
Одного разу зустрів незвичайну фігуру. Почав до неї придивлятись. Щось знайоме, рідне побачив у ній.
-
Кого він зустрів, діти? Яка розмова могла між ними відбутися?
-
Які спільні ознаки мають герої казки? А яка відмінність між ними?
-
Складаємо квадрат із аркуша прямокутної форми накладанням сторони на сторону.
– Виміряйте сторону отриманого квадрата. Знайдіть периметр.
-
Дослідження, які предмети у класі мають форму квадрата.
(Квадратні плити на стелі, проектор, куб, грані якого квадрати, парта – перевірка парти метром, чи квадратна її форма)
-
Робота з підручником.
-
Порахуйте всі квадрати на сторінці 77.
-
Каліграфічна вправа.
-
Запишіть усі двоцифрові числа, в яких цифра 5 вказує на число одиниць. Скільки таких чисел ви записали? (9)
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Креслення квадрата зі стороною 5см. Поряд креслення квадрата, сторона якого на 2см коротша.
-
Приклади.
-
Розв’язуємо приклади лише із квадратів.
(51, 63, 27, 78, 81, 49)
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Задача.
-
Про геометричні фігури цікаво розв’язувати і задачі.
-
Чи можемо відразу дізнаватись, на скільки більше Сашко накреслив квадратів, ніж прямокутників, що не є квадратами? Чому?
-
Як дізнаємось, скільки таких прямокутників?
-
12-7=5 (пр.) – не є квадратами;
-
7-5=2 (кв.)
-
Завдання КВАДРАТИКА. Складіть башточку.
-
Верхня цеглинка: у цьому числі 4дес. і 8 од.;
-
Під нею: це число є сумою 70 і 5;
-
Це число є різницею 40 і 5.
-
Це число є на 1 більше від 83.
-
Це число на 3 менше від 62.
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-
Робота в групах.
«Чомусики» - LEGO дупло.
«Фантазери» - LEGO систем.
«Дослідники» палички Кюізенера.
-
Перетворення прямокутника на дошці в квадрат.
-
Яка фігура на дошці?
-
Як можна з нього зробити квадрат?
V. Підсумок уроку
«Я знаю …..»
«Я розумію …»
«Я можу ….»