Тема . Ділення та множення багатоцифрових чисел. Розв’язування задач.
Мета.Закріпити знання з області математики, удосконалювати обчислювальні навички, поглибити знання про українські традиції, розвивати математичні здібності, пізнавальну активність, кмітливість, виховувати цікавість до математики, почуття взаємодопомоги.
Обладнання: квіти, стрічки, опорні схеми, таблиці, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
-Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я раді нашим гостям. Давайте з вами привітаємося.
-Всі сідайте тихо, домовляємося не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці не дрімати, а знання мершій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок розпочинаєм.
Девіз уроку
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – точно,
Рахуємо – вірно,
Пишемо – гарно.
Давайте прочитаємо вислови про математику.
Математику тому вивчати слід, що вона розум до ладу приводить.
М.Ломоносов.
Математика – це наука, яка вимагає найбільше фантазії.
С.Ковалевська.
На уроці у нас буде працювати довідкове бюро.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці математики ми з вами спробуємо сплести барвистий вінок український, ось з цих квітів( на дошці ілюстрації з квітами), які пропонують різні завдання на закріплення знань „Мої математичні успіхи”.
Але щоб зірвати квітку і вплести її у віночок, треба виконати завдання, яке підготувала квітка., удосконалити знання з області математики.
ІІІ. Хвилинка каліграфії
Тому хвилинка каліграфії незвичайна. Записуємо слова на 2/3 клітиночки
Деревій, волошка, барвінок, мак, чорнобривці, ромашка, кульбаба.
ІV. Узагальнення й систематизація знань
Перша квітка – деревій(довідкове бюро) - красива квітка, схожа на квітуче деревце. Де б вона не з'явилась, обов'язково порадує всіх своїм квітом. Діти називають цю квіточку рибкою, бо форма листячка в неї мас форму рибки, різьблена й приємна на дотик. Як символ нескореності, деревій посідає центральне місце у віночку.Біля квіточки вплетем коричневу стрічку – символ землі й родючості.
А завдання квітки задачі – цікавинки.
У найперший віночок дівчатам вплітали чорнобривці, щоб гарними на вроду були, чорнобривими. Вірили в те, що ці квіти допомагають позбутися головного болю. Біля квіточки вплетем голубу стрічку – символ води, що напуває землю і все живе на ній.
2. А завдання такі: рівняння і математичний диктант(диференційовано).
(х+67) +38=241
(х+20)*4=160
Математичний диктант:
1.Льон прокидається з першим промінням сонця о 7 годині ранку і голубіє на сонці до 5 год. вечора.Скільки годин ця квітка радує нас своєю красою?
Взаємоперевірка, помінялися зошитами, відповіді звірте з дошкою.
Запаліть вогник(червону ручку) і перевірте.
Назвіть результати.
Третя квітка - барвінок - це символ радісної життєвої сили, вічності, провісника весни та емблема викривальних сил, невмирущої пам’яті, незайманості. Барвінок, як й інші ранні квіти, вважали провісником весни. Його блискучо-зелене тверде листя не гине ні влітку від спеки, ні зимою від холоду, морозу і снігу. Він став символом радісної життєвої сили, вічності і був перенесений із лісу в сади біля людських осель. Барвінок тулили до всього, що потребувало вічності, краси, життєстійкості (наприклад, народженій дитині до свічки, щоб життя було дов гим і щасливим, до свічок весільних, щоб любов наречених була нев’янучою, до весільного калача, щоб людські серця до молодят горнулися). А квіти барвінку — яскраво-сині, з жовтою серединкою, надзвичайно скромні, нагадують зірочки на вечірньому небі. Використовували барвінок у лікуванні застудних захворювань, для поліпшення зору; ним хліб святковий прикрашали, виготовляли весільні букетики і до віночка вплітали. Біля квіточки вплетем жовту стрічку – символ сонця, яке дарує тепло і зігріває все на землі.
3. Завдання гра « Хто швидше порівняє», той і вплете у віночок квітку барвінок.
4/5 год 40 хв.
3/5 хв. 16 січ.
3/8 доби 15 год
2/4 століття 50 років
Четверта квітка - мак. Мак у народній культурі відіграє роль оберегу, захищає від лиходійства відьом, упирів та інших істот. Особливу силу, як вважалося, мав польовий мак, зерна якого самі висипалися з голівок, - так званий видюк. Якщо таким маком обсипати обійстя, то жоден упир чи злий дух не зможе зайти в нього, поки не збере і не порахує всі зернятка. Щоб охоронити від відьми дійну корову, її обсипали маком, освіченим на Маковія або на Спаса. У Святвечір господарі обходили з різдвяним хлібом, медом і маком двір і густо посипали біля корівника диким маком, "щоб відьми ,його визбируючи, не могли підійти до худоби". Мак захищав також людей і худобу від змій: у переддень річних свят обсівали, обкурювали маком хату, клали його на вікно, щоб змії не заповзали у будинок. На Волині, аби припинити засуху, вкидали у криницю певну кількість зерен свяченого маку. Використовували мак із лікувальною метою, переважно як снодійне, ним присипляли неспокійних маленьких дітей. Мак додавали до ритуальних страв, у тому числі до різдвяних і поминальних, а також він був головною приправою до пісної їжі, наприклад на Івана Купала, на Маковея пекли коржі з маком. Ніжна пелюстка маку несе в собі пам'ять роду. Дівчата, в сім'ї яких був загиблий, з любов'ю і сумом покладали на голову віночки із семи маків, присягаючи цим зберегти і продовжити рід. А взагалі мак у віночку з'явився дуже давно, у XVI — XVII ст. І він є не лише символом туги й печалі, а й дає сон і думку береже. Біля квіточки вплетем червону стрічку – символ любові.
4. Завдання від маку обчисли вирази(групова робота) 12408*4, 7234*23, 67809:7, 55545:69
(529+179) * (55545:69)-(128*430-6912):4
Фізкультхвилинка
Ми, маленькі діточки,
Мов чарівні квіточки
Квіточки збираєм
І віночок з них сплітаєм
І українську землю ними заквітчаєм
П’ята квітка - ромашка . Ромашку у віночок не вплітали дуже довго, поки не дізнались, що вона не лише красива, а й сильна своїми лікувальними властивостями, дає людям здоров'я, доброту й ніжність. її вплітають у віночок поряд з кетягами калини, яблуні та вишні. Перевивають батіжком хмелю, бо він несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Вважають, що хміль — це весільна символіка. Як хміль в'ється, прикрашаючи свої пагони духмяними бурульками, так і хлопець має витись біля нареченої, бути готовим до одруження. Біля квіточки вплетем фіолетову стрічку – символ мудрості.
5. Пропонує завдання
Які числа записані одночасно в прямокутнику та у крузі, але не записані в трикутнику? (Рухатися по діагоналі не можна.)
Шоста квітка кульбаба - у віночку — символ здоров'я, він лікує багато хвороб, хоча на вигляд дуже скромний. Але кожна квіточка, якою б тендітною вона б не була, потрібна людям. Біля квіточки - вплітаємо зелену стрічку – символ землі і пробудження природи.
6. Завдання - задача
Ширина саду 30 м, а довжина у 3 рази більша. площі саду займають фруктові дерева, а решту — ягідні кущі. Яку площу займають ягідні кущі?
Сьома квітка - волошка . Волошки - це символ святості, чистоти, привітності та чемності, хлоп’ячої краси й добра. Волошки – запашна лікувальна трава із синіми квітами, сильним стійким запахом. Колись селяни розводили їх поблизу своїх осель. Волошки мали широке ритуальне застосування – їх клали за ікони, прикрашали хрести в церквах, святили на Маковія (14 серпня), на Спаса (19 серпня). На Трійцю із волошок плели обрядові вінки. На думку етнографів, сакралізація цієї рослини пов’язана з легендами про знайдення хреста Господнього. На місці, де євреї сховали хрест Спасителя, виросла пахуча й цілюща трава, яку в Україні назвали «волошки». За іншою легендою, рослина одержала назву «від імені святого Василя Великого, який начебто за життя дуже полюбляв квіти й зелень і завжди прикрашав ними свою оселю». Вінки з освячених волошок одягали на голову померлим дівчатам, також ці квіти клали в труну. Волошки інколи були атрибутом весільної обрядовості, ними кропили молодих, із них робили купіль для дітей при хворобах. Також вони символізують святість, чистоту, красу коханої.Біля квітки вплітаємо рожеву стрічку – символ щирості та привітності.
7. Геометричний матеріал(робота в парах).
Полічіть, скільки трикутників у фігурі, яка зображена на малюнку:
V.Підсумок уроку. Рефлексія.
Скільки квітів у нашому віночку. І це невипадково, бо 7 квіток вплітали у віночок раніше маленькім дівчаткам. Та окрім квіток прикрасою віночка є кольорові стрічки.
Які види роботи вам найбільше сподобалися.
VІ. Домашнє завдання. Вдома вас чекають завдання від інших квіточок.