Урок математики у 3 класі
Тема уроку. Вивчені випадки ділення і множення двоцифрового і
трицифрового числа на одноцифрове. Рівняння, в яких
один із компонентів є числовим виразом. Розв’язування
задач вивчених типів.
Мета уроку. Навчальна: закріплювати навички усного множення
і ділення двоцифрового і трицифрового числа на одно-
цифрове ; застосовувати цей вид множення і ділення
під час розв’язування задач та прикладів.
Розвивальна: розвивати логічне мислення, обчислюваль-
ні навички , формувати пізнавальну активність, самостій-
ність та розширювати знання про космос.
Виховна: прищеплювати інтерес до точних наук ,
бажання до співробітництва та взаємодопомоги.
Дидактичне забезпечення уроку : картки для диференційованої роботи
та усного рахунку; грамзапис пісні О. Фельцмана
« Я вірю, друзі » ; портрети Ю. О. Гагаріна, Л. Каденюка,
ілюстрації , схема задачі.
Хід уроку
І . Організація учнів до уроку.
Доброго ранку ! Моїм дітям чудовим
Щиро бажаю міцного здоров’я.
В праці навчальній уваги, натхнення,
Нове й цікаве відкривати щоденно !
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, покладіть правильно зошити, і напишемо каліграфічну хвилинку.
- Хто може прочитати це число ?
1961 рік. Саме тоді, 12 квітня 1961 року, перший землянин відкрив шлях у космос.
- А хто може назвати прізвище, ім’я та по-батькові першого космонавта ?
- Діти, весь час людей манить до себе космос. Цікавлять таємниці світил, планет, сузір’їв, метеоритів, космічні польоти. Все це таке загадкове…
І декому з вас теж хотілося , а можливо, і хочеться полинути в космос.
Тож давайте на сьогоднішньому уроці й вирушимо в уявну подорож космічним простором, а що як комусь із вас посміхнеться щастя відкрити свою зірочку на небосхилі. А щоб досягти цієї мети, треба
- Ми на уроці будемо закріплювати вміння розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки множення і ділення двоцифрового і трицифрового числа на одноцифрове.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Міркуємо - швидко,
Відповідаємо - точно,
Обчислюємо - правильно,
Пишемо - гарно.
- Чого ви очікуєте від уроку?
- Я очікую, що …..
- На уроці мене чекає ….
- Цей урок навчить мене ….
- Я теж хочу висловити свої очікування:
- Ви будете активно працювати;
- Доведете, що маєте міцні знання;
- Точно та гарно будете висловлювати свої думки;
- Злагоджено будете працювати в групах та парах;
- Зумієте всіх переконати, що знаєте і любите математику.
- Щоб ми змогли полинути у космос, нам потрібно виконати завдання на парашутах.
3. Диференційовані завдання.
- 1 – група ( діти з вищим рівнем розвитку ) – сині парашути.
- Розв’язати задачу з поясненням, скласти вираз.
Перший літак пролетів 810 км , другий - у 9 разів менше, а
третій – стільки, скільки перший і другий разом. Скільки кілометрів пролетів третій літак ?
- 2 – група ( діти з середнім рівнем розвитку ) – зелені парашути.
- Розв’язати задачу з поясненням.
Інопланетяни вперше передали землянам у дарунок 40 комплек-
тів космічного одягу, вдруге – у 7 разів більше. Скільки комплектів одягу одержали земляни ?
- 3 – група ( діти з низьким рівнем розвитку ) – червоні парашути.
- Розв’язати задачу .
- Космічний корабель пролетів 72 км за 8 секунд. Скільки кілометрів пролетів літак за 1 секунду ?
4. Підсумок перевірки знань.
( На магнітну дошку прикріпити зірочки, утворивши знак зодіаку
Діва ).
- Це час народження нашого колективу.
- Діти, цей знак нам показує напрямок польоту.
Отже, діти, приготувалися в політ. Сідайте зручно.
Заправлені в планшети космічні наші карти.
І штурман уточнює останній вже маршрут.
Давайте ж , діти , задумаємось перед стартом,
У нас ще є в запасі декілька секунд.
Ці декілька секунд ми і використаємо для повідомлення нашого
Зореліка.
- Ви знаєте, що в космосі побувало 354 осіб.
- Яка планета найхолодніша ? (Плутон. Температура сягає -235:С )
- А яка найгарячіша ? (Венера. Температура сягає + 462:С) .
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Суму чисел 7 і 1 помножити на 1.
- Різницю чисел 20 і 1 поділити на 1.
- Перший множник - 0 , другий множник – частка чисел 7 і 1. Запишіть добуток.
- Ділене – добуток чисел 0 і 8 , дільник – 1. Запишіть частку.
- Добуток чисел 1 і 9 збільшити на добуток 0 і 3.
- На Місяці предмети стають у 6 разів легшими, ніж на Землі. Спортсмен на Землі підняв штангу масою 120 кг. Яку штангу він міг підняти на Місяці ?
а) Робота з коментуванням ( усно ).
- Завдання № 800 , с.124.
66 : 6 = 11 114 : 6 = 19 ( 54 + 18 ) : 6 = 12
98 : 7 = 13 135 : 9 = 15 12 : 2 + 137 = 143
84 : 7 = 12 60 : 3 : 4 = 5 48 : 3 + 225 = 241
144 : 8 = 18 ( 70 + 28 ) : 7 = 14 730 – 72 : 4 = 712
б ) Розв’язування рівнянь. № 801 , с. 124.
- Перший стовпчик рівнянь розв’язати самостійно.
5 * у = 80 z * 2 = 48
у = 80 : 5 z = 48 : 2
у = 16 z = 24
5 * 16 = 80 24 * 2 = 48
- Як знайти невідомий множник ? доданок ? зменшуване ? від’ємник ?
- Назвіть компоненти рівняння.
- Яким числом виражене зменшуване ? (300), від’ємник ? (х ), різниця ? ( 299 + 1 ). Різниця виражена числовим виразом 299 + 1.
Для того, щоб звести дане рівняння до звичайного, потрібно виконати обчислення, якщо це можливо. У нашому випадку це можливо, 299 + 1 = 300. Рівняння матиме вигляд 300 – х = 300
Який компонент невідомий ? ( Від’ємник ). Як знайти невідомий від’ємник ? Аналогічно розв’язати наступне рівняння.
х – 545 = 600 – 375
х – 545 = 225
х = 225 + 545
х = 770
770 – 545 = 600 – 375
- Діти, а що це за явище, коли говорять : « Упала зірка » ?
( Це падає метеорит ).
- Що таке метеорит ?
( Це космічне тіло ).
Трапляється, що метеорити падають на Землю, а частіше вони розпиляються під час падіння і до Землі не долітають.
- Діти ! Інопланетяни нам повідомляють, що поблизу пролітає метеорит. Щоб не сталося зіткнення з нашим кораблем, нам слід виконати наступне завдання.
63 : 9 =
+ 23 =
: 6 =
- 25 =
У 1920 році впав на Землю найбільший метеорит. Уявімо, щоб зберегти його для вчених, довелося зробити паркан прямокутної форми за розміром цього космічного тіла. Давайте знайдемо периметр прямокутника.
а = 2 м 70 см ( 2 м 70 см = 270 см )
в = 2 м 40 см ( 2 м 40 см = 240 см )
Запис у зошитах :
Р = ( 270 + 240 ) * 2
Р = 510 * 2
Р = 1020 см
- Кого ви бачите на портреті ?
Першим космонавтом незалежної України став Леонід Каденюк. 19 листопада 1997 року серед чотирьох американських астронавтів і японського науковця був космонавт – дослідник , у якого на правому рукаві скафандра яснів синьо – жовтий прапор. Леонід Каденюк повернувся з космічної мандрівки. Він бачив пишноту чорної ночі , чарівність і розмай барв нашої планети, дивовижні картини, що відкривалися з орбіти. Зі свого невеликого космічного корабля він бачив велетенську планету під назвою Земля.
Я бачу , що до нас наближається комета. Щоб вона своїм хвостом нас не зачепила, поспішайте виконати наступне завдання.
- - 720 скафандрів, що в 9 разів >
- - ? скафандрів
- - ? скафандрів, у 4 рази більше.
V. Рефлексія. Оберіть відповідну цеглинку.
Зелена цеглинка - на уроці мені дуже сподобалось.
Жовта цеглинка - на уроці мені сподобалось.
Червона цеглинка - на уроці мені не сподобалось.
VI . Підсумок уроку .
Наша уявна подорож наближається до кінця . Ви добре працювали сьогодні. Отже, заслужили відпочинок. Закрийте на хвильку очі. ( Запалюються зірочки на зоряному небі ).
- А тепер відкрийте очі.
- Бачите, діти, кожен із вас відкрив свою зірочку. Зорі вам говорять: « До побачення!»
V I. Завдання додому.
Друзі – інопланетяни задоволені вашою роботою і дарують кожному знак зодіаку та особисте домашнє завдання.