Урок математики у 5-А класі
Тема: Множення десяткових дробів на розрядну одиницю.
Розроблено: Забіякою Іриною Антонівною,
вчителем математики вищої категорії.
Мета: дослідницьким шляхом разом з учнями вивести правила множення десяткових дробів на розрядну одиницю; навчитися користуватися правилами множення десяткових дробів на розрядну одиницю під час виконання вправ; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення; виховувати активність, наполегливість, старанність у навчанні.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: проектор, комп’ютер, сигнальні картки, картки з завданнями для дослідження.
Епіграф до уроку:
Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань.
Д. Пойа
Хід уроку
І. Організаційний етап
На наш урок завітали гості. Посміхніться до гостей! Привітайтесь!
Добрий день!
Посміхніться до себе, один одному всміхніться.
Я бачу, що настрій у нас добрий, тож збережімо його до кінця уроку!
Сідайте та швиденько берімося за роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
№ 917, Мерзляк, підручник 5 клас, 2018.
Поміняймося зошитами і зачитаємо відповіді на домашні завдання (при цьому вчитель фронтально опитує учнів з місць).
У той же час учні звіряють відповіді своїх товаришів зі слайдом.
Кожна вірна відповідь 1 бал.
Учні оцінюють домашні роботи і повертають зошити один одному.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. На попередніх уроках ми з вами вчилися множити десятковий дріб на натуральне число та десятковий дріб на десятковий дріб. Пригадаємо:
Фронтальне опитування:
(Потрібно їх перемножити, не звертаючи уваги на коми; в добутку відокремити комою справа стільки цифр, скільки їх мають після ком обидва множники разом)
а) 0,18 ∙ 2,7; б) 2,3 ∙ 0,2; в) 4,25 ∙ 0,36; г) 5,143 ∙ 2,15.
а) 4,356 ∙ 18 = 78408; б) 2,3 ∙ 0,14 = 322; в) 0,439 ∙ 50 = 21950.
а) 0,2 ∙ 5 = 1; б) 0,5 ∙ 20 = 100; в) 0,125 ∙ 8 = 1; г) 2,5 ∙ 4 = 100.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
На попередніх уроках ви вже навчилися множити десяткові дроби.
Множення на розрядну одиницю 10, 100, 1000, 10000…, або ж на 0,1; 0,01; 0,001… можна виконувати простіше. Сьогодні ви дізнаєтесь, як множити десяткові дроби на розрядну одиницю.
Запишіть число. Класна робота.
Тема уроку: Множення десяткових дробів на розрядну одиницю.
Епіграфом до уроку ми візьмемо слова видатного математика Джорджа Пойа «Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань».
V. Дослідницька робота в парах. Первинне усвідомлення нового матеріалу.
Учні в парах отримують завдання на дослідження, виконують його, висувають гіпотезу та роблять висновки.
Дослідження 1. Множення на 10, 100, 1000, …
Щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., треба в цьому дробі перенести кому вправо відповідно на 1, 2, 3 і т.д. цифри.
Якщо цифр не вистачає, то справа дописують потрібну кількість нулів. Наприклад:
0,056 · 10 = 0,56; 0,056 · 100 = 5,6; 0,056 · 10000 = 560.
Діти, скажіть, якщо помножити дріб на 10, 100, 1000…, як зміниться число? (Збільшиться у 10, 100, 1000… разів.)
Отже, якщо кому перенести вправо на 1, 2, 3 і т.д. цифри, то дріб збільшиться відповідно в 10, 100, 1000 і т.д. разів.
Відкрийте підручник с. 213 і прочитайте правила множення на 10, 100, 1000 і т.д.
Виконаємо завдання 4 і 5.
Учні обводять смайлик.
Дослідження 2. Множення на 0,1; 0,01; 0,001…
Щоб помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001;і т.д. треба у цьому дробі перенести кому вліво відповідно на 1, 2, 3, і т.д. цифри.
Якщо цифр не вистачає, то зліва дописують потрібну кількість нулів. Наприклад:
3,5 · 0,1 = 0,35; 3,5 · 0,01 = 0,035; 3,5 · 0,001 = 0,0035.
Відкрийте підручник с. 214 і прочитайте правило множення на 0,1; 0,01; 0,001; і т.д.
Виконаємо завдання 9 і 10 на це правило.
Учні обводять смайлик.
VІ. Фізкультхвилинка
Щоб задачі розв’язати
На хвилинку треба встати
Руки в боки, підтягнулись,
Вліво, вправо повернулись,
Нахиляємось вперед,
Прогинаємось назад.
Руки в кулачки узяли
Свої пальці розім’яли.
Головою покрутили,
Скільки вистачить вам сили.
Пострибали, як зайчата,
Маршируєм, як солдати.
Наче птах увись злітаєм,
Потягнулись… і – сідаєм.
Пропоную підсумувати наші дослідження.
VІІ етап. Розв’язування задач прикладного змісту.
Задача 1. За підручником задача № 930 с. 217.
На рис. 209 зображено лічильник електроенергії, установлений у квартирі сім’ї Іваненків. На рис. 209,а показано стан лічильника на 1 березня, а на рис. 209,б – на 1 квітня. Скільки сім’я Іваненків має сплатити за спожиту протягом березня електроенергію, якщо при споживанні електроенергії в межах від 1 кВт∙год до 100 кВт∙год діє тариф 0,9 грн за 1 кВт∙год, а за спожиту понад 100 кВт∙год електроенергію застосовується тариф 1,68 грн за 1 кВт∙год?
Розв’язання
Покази лічильника на 1 березня 2432,0 кВт∙год, на 1 квітня 2579,0 кВт∙год.
1) 2579,0 – 2432,0 = 147,0 (кВт∙год) – використано електроенергії за березень
2) 147 ∙ 1,68 = 246,96 (грн.) – має сплатити сім’я Іваненків.
Відповідь: 246,96 грн.
Задача 2. Два велосипедисти рухаються зі швидкістю 10,2 км/год і 17,8 км/год. Знайдіть відстань між ними через 2 год, якщо:
VІІІ. Підсумок уроку.
Ми сьогодні розв’язували задачі, обчислювали приклади, використовуючи правила множення десяткових дробів на розрядну одиницю. Переносили кому вправо та вліво і помітили, що місце розміщення коми у числі важливе.
Прочитайте фразу: «Забути не можна пам’ятати!».
Від того, у якому місці ви поставите кому, матимете два варіанти:
На якому варіанті ви зупинитесь?
Чи потрібні вам ці знання у майбутньому? (Відповіді учнів).
А за свою роботу ви повинні бути нагороджені оцінками (оцінювання роботи учнів).
ІХ. Домашнє завдання.
§ 5, п. 34, вивчити правила, виконати письмово № 914, 919.
Література:
1