Тема: Множення десяткових дробів на 10, 100, 1000.
9 клас (ООП)
Мета:
Навчальна: дослідницьким шляхом разом з учнями вивести правила множення десяткових дробів на 10,100,1000; за допомогою ігрових методів розкрити тему множення на 10,100 і 1000, налагодити командну роботу здобувачів освіти та вдосконалити обчислювальні навички. навчитися користуватися правилами множення десяткових дробів на 10,100,1000 під час виконання вправ;
Корекційно-розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
Виховна: виховувати активність, наполегливість, старанність у навчанні.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: презентація, ТВ, сигнальні картки, картки з завданнями для дослідження.
Епіграф до уроку:
Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань.
Д. Пойа
Хід уроку
І. Організаційний етап
На наш урок завітали гості. Посміхніться до гостей! Привітайтесь!
Добрий день!
Посміхніться до себе, один одному всміхніться.
Я бачу, що настрій у нас добрий, тож збережімо його до кінця уроку!
Сідайте та швиденько берімося за роботу.
ІІ. Актуалізація опорних знань. На попередніх уроках ми з вами вчилися додавати і віднімати десяткові дроби. Сьогодні перейдемо до вивчення нової теми «Множення і ділення десяткових дробів»
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Множення на 10, 100, 1000. Сьогодні ви дізнаєтесь, як множити десяткові дроби на розрядну одиницю.
Запишіть число. Класна робота.
Тема уроку: Множення десяткових дробів на 10,100,1000.
Епіграфом до уроку ми візьмемо слова видатного математика Джорджа Пойа «Математика цікава тоді, коли дає поживу нашій винахідливості й здатності до міркувань».
V. Дослідницька робота в парах. Первинне усвідомлення нового матеріалу.
Учні в парах отримують завдання на дослідження, виконують його, висувають гіпотезу та роблять висновки.
Дослідження 1. Множення на 10, 100, 1000, …
Завдання 1. Подумайте! Ви хочете в магазині канцелярських товарів купити 10 зошитів за ціною 18,3 грн. Скільки грошей ви маєте витратити на покупку зошитів?
18, 25 грн × 10 = 182,5 грн
Завдання 2. А скільки грошей ви витратите на покупку 100 таких зошитів?
18, 25 грн × 100 = 1825 грн
Завдання 3. Заповніть пропуски.
12,7 × 10 =_____
12,7 × 100 =_____
12,7 × 1000 =_____
- Поясніть, що відбувається з комою в числі при множенні його на 10? 100? 1000?
Отже, щоб помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д., треба в цьому дробі перенести кому вправо відповідно на 1, 2, 3 і т.д. цифри.
Якщо цифр не вистачає, то справа дописують потрібну кількість нулів. Наприклад:
0,056 · 10 = 0,56; 0,056 · 100 = 5,6; 0,056 · 10000 = 560.
Діти, скажіть, якщо помножити дріб на 10, 100, 1000…, як зміниться число? (Збільшиться у 10, 100, 1000… разів.)
Отже, якщо кому перенести вправо на 1, 2, 3 і т.д. цифри, то дріб збільшиться відповідно в 10, 100, 1000 і т.д. разів.
Відкрийте підручник і прочитайте правила множення на 10, 100, 1000.
Запишіть правила у зошити.
Перегляд презентації.
VІ. Фізкультхвилинка Рухлива музична (відео)
Виконання завдань з підручника.
Пропоную підсумувати наші дослідження.
Виконайте завдання на картках
Вчитель: Як ви опанували нову тему? Чи все зрозуміло? Які виникали труднощі?
Учні обводять смайлики роздані вчителем: «Дуже легко», «Мені все вдалося», «Дуже складно», «Не знаю»
VІІ . Розв’язування задач практичного характеру.
- Чи користуєтеся ви вдома природним газом?
- А чи знаєте ви яка ціна на газ? 7,96 грн.
Задача 1.
На газовому лічильнику, який установлений у вашому будинку станом на 1 грудня, показник був 748 кубічних метрів, а станом на січня – 848 кубометрів.
Скільки ваша сім’я має сплатити за спожитий природний газ протягом грудня місяця?
Розв’язання
1) 2579,0 – 2479,0 = 100,0 (м3) – використано природного газу за грудень?
2) 100 м3 ∙ 7,96 = 796 (грн.) – має сплатити сім’я за природний газ.
Відповідь: 796 грн.
VІІ. Підсумок уроку.
Ми сьогодні розв’язували задачі, обчислювали приклади, використовуючи правила множення десяткових дробів на 10, 100, 1000. Переносили кому вправо та вліво і помітили, що місце розміщення коми у числі важливе.
Прочитайте фразу: «Забути не можна пам’ятати!».
Від того, у якому місці ви поставите кому, матимете два варіанти:
На якому варіанті ви зупинитесь?
Чи потрібні вам ці знання у майбутньому? (Відповіді учнів).
А за свою роботу ви повинні бути нагороджені оцінками (оцінювання роботи учнів).
ІХ. Домашнє завдання.
Вивчити правила, виконати письмово завдання №186 стор. 42.
1