Тема. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10. Зв’язок додавання і віднімання. Вимірювання довжин відрізків.
Мета. Вдосконалити вміння учнів складати, розв’язувати вирази на додавання та віднімання, вдосконалити навички усної лічби в межах 10 в прямому і зворотному напрямку; повторити склад вивчених чисел; вимірювати довжини відрізків; розвивати увагу, пам’ять, мислення, математичну мову, спостережливість, кмітливість, логічне мислення.
Обладнання. Набір цифр, зошит, підручник, герої казки «Червона Шапочка», зайчик, горобчик, гра «Шифрувальник», гра «Доміно», порівняння чисел, геометричний матеріал, девіз, смайлики, веселі задачі.
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення. Урок-подорож.
Перебіг уроку
І. Організація класу
ІІ. Психологічне налаштування.
Любі діти! У наш клас завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час гостей усмішкою й миром!
Ви почули всі дзвінок, він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався, на перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка, а за ними і хлоп’ятка.
- Працюватимемо під девізом:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
- У мене дуже хороший настрій. Ось такий… (показую веселий смайлик).
- Підніміть і ви смайлик з вашим настроєм. Ось так!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні у нас урок незвичайний, а казковий. Ми відправимось у дивовижну подорож до казки. Ви хочете дізнатися до якої?Пограємо у гру «Шифрувальник».
Н К Ч Е Р А П В Ш О
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2 + 1 = 3 Ч 5 + 4 = 9 Ш
5 – 1 = 4 е 2 + 4 = 6 а
3 + 2 = 5 р 5 + 2 = 7 п
5 + 3 = 8 в 9 + 1 = 10 о
5 + 5 = 10 о 1 + 2 = 3 ч
1 + 0 = 1 н 2 + 0 = 2 к
3 +3 = 6 а 8 - 2 = 6 а
- То , як буде називатися казка, по якій будемо подорожувати?
- Так, «Червона Шапочка».
- Хто головний герой цієї казки? Так , дівчинка.
- Діти , заплющіть очі, послухайте мелодію та відгадайте, де ми? (Звучать звуки шуму вітру та співу пташок)
- Де ми? У лісі.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, з Червоною Шапочкою та мешканцями лісу, з якими зустрінемося у казці, будемо виконувати завдання сьогоднішнього уроку. При цьому слід виявити старанність, кмітливість та бути уважними. Ми повторимо додавання і віднімання в межах 10, розв’яжемо задачі, попрацюємо з геометричним матеріалом.
V. Узагальнення здобутих раніше знань
1. Усний рахунок
- Першими нас на стежині зустрічає Зайчик. Він нещодавно навчився рахувати. Перевіримо його знання. Послухайте, як він рахує.
1, 3, 4, 5, 7, 9
- Вірно порахував? Давайте допоможемо йому.
А) лічба від 1 до 10, від 10 до 3, від 10 до 1, від 2 до 8;
Б) Гра «Блискавка»
- Назвіть «сусідів» чисел. О 6 О, О 4 О, О 7 О, О 9 О.
В) – Назвіть попереднє, наступне число до даного.
Г) Гра «Засели будиночок»
3 учнів працюють біля дошки.
Д) Гра «Доміно»
Решта учнів за вчителем гра «Доміно»
- Повторіть компоненти про додаванні та відніманні.
- Складіть із вираза на додавання 2 вирази на віднімання.
Е) – За старанну працю Зайчик приготував вам подарунки – цікаві вправи на розвиток уваги та уяви. Це задачі про птахів.
1) Підігріла чайка чайник, запросила 9 чайок:
- Приходьте всі на чай! Скільки чайок? Відгадай! (10)
2) Чотири сороки прийшли на уроки.
Одна із сорок не знала урок.
Скільки сорок знала урок? (3)
3) Сім пташок зліпив Семенко і одну мала Оленка.
Друзі, ви б не полічили, скільки діти птиць зліпили? (8)
- Молодці, Зайчику сподобалося, як ви відповідали, як вмієте рахувати. Він пообіцяв, що також буде навчатися у школі, а за порадами буде звертатися до вас, малята.
(Стук у двері) З’являється Червона Шапочка з кошиком.
- Добрий день! Ви мене впізнали? Хто я ?
- Я довго йшла до вас і стомилася. Давайте разом відпочинемо.
2. Фізкультхвилинка (під музичний супровід, мелодія «Пісня Червоної Шапочки»)
- Я іду до бабусі, несу їй пиріжки, але заблукала. Ви мені допоможете?
- Мені потрібно вибрати правильно стежинку, а для цього ви маєте правильно виконати завдання.
3. Робота в зошитах
1) Вірш про зошит
Зошит свій я відкриває, навкоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю, сяду прямо , не зігнусь.
2) Каліграфічна хвилинка
А оце ось цифра…, в неї кругла голова,
Довгий хвіст, зігнута шийка. Ось така, як бачиш, двійка.
Правопис цифри 2 за зразком вчителя.
- Що нам відомо про число 2? Де стоїть? Як утворилося?
- Сьогодні другий місяць від початку року, вівторок, другий день тижня.
- З числом 2 пов’язано багато подій : дні народження, дві руки, два ока, номер будинку, дві ноги, два вуха.
3) Математичний диктант
- Повторіть назви компонентів при додаванні і відніманні.
- Що таке сума? Що таке різниця?
- Знайти суму чисел 1 і 1, 2 і 3, 1 і 9. Знайти різницю чисел 10 і 2, 5 і 1, 8 і 1.
(Взаємоперевірка за зразком на дошці)
- Розмістіть числа у порядку зростання. ( 2 4 5 7 8 10)
- Молодці. Тепер я знаю, куди мені йти. До скорої зустрічі.
4. Фізкультхвилинка для очей
- На доріжці ми зустріли Горобчика. Він запросив нас на відпочинок.
5. Задача.
- Горобчик пропонує нам складніше завдання – розв’язання задачі.
- Доведемо, що ми можемо складати та розв’язувати задачі.
- Повторіть складові задачі: умова, запитання, розв’язання, відповідь.
- Складемо задачу про Червону Шапочку.
По обидві сторони від стежини росли квіти. Червона Шапочка для бабусі зірвала 5 квіток блакитного кольору і 2 квітки жовтого кольору.
- Це задача? Чому? (Немає запитання)
- Яке запитання можна задати, щоб задача розв’язувалася дією додавання?
Аналіз задачі
- Про що розповідається в задачі?
- Якого кольору були квіти?
- Скільки квітів блакитного кольору?
- Скільки квітів жовтого кольору?
- Що запитується в задачі?
- Як дізнатися , скільки всього квітів? (Дією додавання)
- Який вираз побудуємо? (5 + 2 = 7)
- Яку дамо відповідь?
- Записуємо в зошитах :
5 + 2 = 7 (кв.)
Відповідь : 7 квіток.
- Отже, діти, із завданням Горобчика ми впорались.
- А нашій героїні потрібно вибрати шлях до бабусиної хатинки.
6. Робота за підручником
- Відкриваємо підручник на с.73 № 5
- Вимірюємо довжини відрізків. Який довший? Який коротший?
- На скільки коротший? На скільки довший?
- Діти, який шлях ми порадимо вибрати Червоній Шапочці? (Короткий)
7. Робота в парі. Робота з геометричним матеріалом.
- Червона Шапочка вибрала короткий шлях і іде до своєї бабусі. А бабуся живе у такій хатинці. За допомогою паличок побудуйте і ви такий будинок.
- З яких геометричних фігур складено будинок? (Квадрат, трикутник, прямокутник)
8. Гра «Так чи не так?»
- Нам потрібно швидше рухатися, тому що Червона Шапочка може запізнитися до бабусі. В казковому лісі ми зустріли веселого і доброго Вовка. Він пообіцяв не їсти бабусю в тому разі, якщо ви виконаєте його завдання.
- 5 пальців на руці (Так)
- 2 сигнали у світлофора (Не так)
- У веселки 6 кольорів (Не так)
- У тижні 7 днів (Так)
- У трикутника 4 сторони (Не так)
- Із завданням Вовка ми справились.
VІ. Підсумок уроку
- Наша Червона Шапочка дісталася до своєї бабусі, а допомогли їй у цьому ви.
Ось і казочці кінець, а хто слухав і працював, той молодець.
Казку «Червона Шапочка» написав Шарль Перро, відомий французький письменник. Популярність йому принесли чарівні казки «Спляча красуня», «Синя борода», «Кіт у чоботях», «Попелюшка» та багато інших.
(Ілюстрації до казок із зворотної сторони дошки)
Гра «Кореспондент»
- Що сподобалось на уроці?
- У чому ви зазнали труднощів?
- Що було цікавим?
- Що для вас було несподіваним?
- Яким же є ваш настрій на кінець уроку? Піднесіть смайлики.
- Молодці! Сьогодні ви всі гарно працювали. Я хочу вам подякувати розмальовками на парті до казки «Червона Шапочка» на згадку про наш урок.
1