Дану розробку уроку можна використовувати під час систематизації знань учнів з теми "Тригонометричні функції". Вона містить завдання, розроблені у вигляді гри для оцінювання знань учнів, такі як: "Математичне доміно", "Чи вірете ви, що...?".
Основна мета застосування ділової гри на уроці математики – це розвиток стійкого пізнавального інтересу в учнів до предмету, вироблення критичного ставлення до себе, уміння бачити свої помилки та адекватно ставитися до них.
Тема уроку: Тригонометричні функції
Мета уроку:
навчальна:
розвиваюча:
виховна:
Тип уроку: систематизації та узагальнення знань, урок – гра.
Методи навчання, прийоми: математичний диктант, фронтальне опитування, гра «Чи вірите ви, що…», робота в групах.
Міжпредметні зв’язки: геометрія, література.
Наочність: презентація «Тригонометричні функції», лист самоконтролю, картки – завдання.
Технічні засоби навчання: комп`ютер, інтерактивна дошка, програма Power Point.
Хід уроку
1.1. Привітання учнів.
1.2. Перевірка готовності до заняття учнів, обладнання.
1.3. Розміщення учнів по групах.
Слово викладача
Епіграф до заняття
ЩАСТЯ ДАЄТЬСЯ ТОМУ, ХТО БАГАТО ПРАЦЮЄ
ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ
Працюємо по групах. Давайте визначимо капітанів у кожній з груп.
Команди: (Слайд 4)
Протягом заняття заповнюємо лист самооцінки, в якому вказано кількість балів, які можна отримати за кожне завдання та вказуєте набрані бали.
Норми оцінювання:
Розпочнемо з першого завдання.
(графіків)
(ординат)
(синус)
y = cosx
y = tgx
y = ctgx
4.Синус, косинус, тангенс, котангенс – це … функції
(тригонометричні)
5. Я
6. Значення, яке приймає залежна змінна…
(множина)
7. Міра виміру кута…
(радіан)
8. Пряма, до якої крива при віддаленні в нескінченність наближається як завгодно близько, але не перетинає її….
(асимптота)
9. Частина кола …
(дуга)
10. І
Перевірка правильності виконання завдання(Слайд 6)
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
7 |
8 |
9 |
10 |
Г |
о |
с |
т |
я |
м |
р |
а |
д |
і |
Завдання для 1 команди
(косинус).
(відносно осі ОУ).
(виконати стиск відносно осі oy)
Завдання для 2 команди
(тангенс).
(Т = 2π).
( непарна).
Завдання для 3 команди
(синус).
(Т = 2π).
(не парна).
Завдання для 4 команди
(котангенс).
(R)
([-1;1])
4.Тестові завдання (На бланку відповідей відмітити правильну відповідь)
Питання 1. На якому з малюнків зображено графік функції y = sin2x,
Питання 2. Який із малюнків відповідає графіку функції y = cos(x+1)?
А |
Б |
В |
Г |
Питання 3. Для кожної із названих функцій вказати її область визначення
Функція |
Область визначення |
|||
R |
R |
|
|
|
Cosx |
|
|
|
|
Sinx |
|
|
|
|
Ctgx |
|
|
|
|
Tgx |
|
|
|
|
Питання 4. Установіть відповідність між функціями та геометричними перетвореннями графіка функції y=sinх
A Графік функції y=sinx перенесли паралельно осі Оу на чотири одиниці ліворуч
Б Графік функції y=sinx перенесли паралельно осі Ох на чотири одиниці вгору
В Графік функції y=sinx стиснули до осі Оy у чотири рази
Г Графік функції y=sinx розтягнули від осі Ох у чотири рази
Д Графік функції y=sinx перенесли паралельно на чотири одиниці праворуч
Перевірка правильності відповідей (Слайд 8-11)
5. Конкурс капітанів (Слайд 12)
Капітан кожної команди виходить до дошки і розв’язує завдання.
Скласти алгоритм побудови графіка функції.
Завдання для команди «Синус» y = 2cos(x + ) – 1
Завдання для команди «Косинус»
Завдання для команди «Тангенс»
Завдання для команди «Котангенс»
Поки капітани працюють, кожна команда отримує своє завдання. Користуючись графіком функції y=sinx, необхідно побудувати графік функції:
Для команди «Синус» - y= sin(x-
Для команди «Косинус» - y=sin(x+
Для команди «Тангенс» - y=sinx+1
Для команди «Котангенс» - y=sinx-1,5
Правильність виконання завдання (Слайд 13)
6. Гра «Чи вірите ви, що…?» (Слайд 14-15)
Учаснику команди будуть ставитись запитання, в залежності від відповіді -«так» або «ні» - буде формуватись вислів. Частини вислову учасники збирають у себе на парті.
1. Найбільше значення функції у=sinx дорівнює 1
2. Найменше значення функції у=cosx дорівнює -1
3. Найбільше табличне значення функції у=tgx дорівнює
4. Найбільшого табличного значення функції у= сtgx не існує.
5.Чи правильно вказана формула ?
6. Чи вірно вказана формула ??
7. Графік функції у= tgx проходить через початок координат?
8. Функція у=sinx може бути або парною, або не парною залежно від значення х
9. Період тригонометричних функцій дорівнює 2π
10. З усіх тригонометричних функцій тільки функція у=cosx парна.
11. tg=1
12. =1
Правильне формулювання вислову: (Слайд 16)
Викладач:
Всі команди – молодці
Працювали від душі
Знаємо тепер ми і синус і косинус і тангенс і котангенс
І як графік будувати і рівняння як рішать
А просто все це треба добре знать
І ніколи не забувати
Урок успішно пройшов
А це значить, що у нас
Все добре в даний час.
Остаточно перевірити свої листки самооцінки, поставити кількість балів за останнє завдання і віддати їх капітану своєї групи. Капітани зберіть листки і віддавайте мені на перевірку. На наступному уроці обов’язково оголошу.