Урок "Медичне обслуговування Здоровий спосіб життя".

Про матеріал

Відкрите заняття стане в нагоді вчителям , які викладають в технікумах і коледжах. Цікавий матеріал вчить студентів здорового способу життя,виховує інтерес до спорту, розуміння небезпеки шкідливих звичок.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відкрите заняття з англійської мови на тему:

«Медичне обслуговування. Здоровий спосіб життя».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета:Тренувати студентів у монологічному, діалогічному мовленні та в аудіюванні з теми ,удосконалювати вміння логічно викладати думки.

Активізація навичок діалогічного мовлення з опорою на ситуацію.

Навчити студентів здорового способу життя,виховувати інтерес до спорту,розуміння небезпеки шкідливих звичок.

Вид заняття: практичне заняття: засвоєння та удосконалення знань , умінь та навичок.

Методи навчання: пояснювально-ілюстративний метод,показ, бесіда, парна робота, аргументація.

Забезпечення заняття: презентація на тему «Health» ,рольова гра «Пацієнти і лікарі», вправи : «Доповніть діалоги», «Доповніть фрази», картки «Знайти пару».

Навчальні місця : аудиторія №36.

Література: В.К.Шпак «Англійська мова для повсякденного спілкування», ст. 132-140

                                      Хід заняття.

1 . Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1 . Повідомлення теми та мети заняття.

Dear friends. Today we are having lesson on topic «Medical care. Healthy way of life». We shall speak about things which make us healthy. Let’s discuss the results of stress-test.

T: Do you often sleep badly?

S: Sometimes. But usually I sleep quite well.

T: Do you have headaches a lot?

S:Very seldom, after a hard day, when I’m tired.

T:Do you need alcohol or cigarettes to calm your nerwes?

S:I don’t smoke and I don’t need alcohol to calm your nerves.

T:Do you take tranquilizers or sleeping pills?

S:I never  take tranquilizers or sleeping pills.

2. Мовна зарядка

T: Students, today we have to speak about illnesses, diseases, symptoms, complaints, health and medicine.

Discussing  the proverbs and sayings written on the blackboard.

  1. Good health is above wealth.
  2. The best doctors are Doctor Diet, Doctor Quiet and Doctor Merry Man.
  3. Laughter is the best  medicine.
  4. Anger is a short madness.
  5. Time cures all.

II.Актуалізація опорних знань.

1.Семантизація нової лексики.

а)Match the words with their meanings and translate the word- combinations into Ukrainian.

Позначте слова  з їх значеннями і перекладіть словосполучення на українську мову.

б) Complete the following phrases.

Доповніть слідуючі фрази

в) Complete the dialogue. Доповніть діалог.

г)Заповніть пропуски відповідними словами в дужках

(вправа V ст.136 )

2.Представлення презентації на тему «Health»

3. Прочитати текст і дати відповіді на запитання.(вправа III-IV ст.135)

ІІІ.Самостійна робота.

Робота в парах.

Знайдіть другу половину речення.

Whats the                                                                                          matter?

I have an…..                                                                                           awful toothache.

I have a high…..                                                                                  temperature.

I am……                                                                                               quite ill.

I’m afraid I’ve ….                                                                                 caught a cold.

The tooth gives….                                                                               me a sharp pain.

I consulted ….                                                                                         the doctor.

I have a….                                                                                             splitting headache.

Wheres the nearest…..                                                                        hospital?

How shall I….                                                                                        call a doctor?

Please call  ……                                                                                      the ambulance.

I have    a   bad                                                                                          pain in my foot.

Please, make me                                                                                     a bandage.

IV.Узагальнення і закріплення знань.

  1. Практика аудіювання

A. Listen and complete the doctor’s advice .Use  the given words.

 

 

 

avoid   , diarrhea, drink, feel, ice, liquid, plenty of, prescribe, rest , see, stay, take, walk, work.

1.You should    ------- as mush as possible, and ------- in bed.

2. I don’t think you should go to-------you need-------rest.

3. If you don’t--------better  in three or four   days, come   back and--------me again.

4.You must----------your foot for a couple of days. Try not to-------on it.

5. I”ll-----------some painkillers.   You   can--------them every four hours .

6.You can  also put--------on it to keep it cool.

7.Drink lots of------

8.When the-----------stops you can eat a little dry   bread-------- but-------           milk     and    cheese.

Б.Перевірка  прослуханого. Студенти читають речення.

2.Драматизація діалогу.

Doctor:    What’s the matter?

Patient :I’m ill

     Doctor:    What  are the symptoms?

      Patient :I feel very weak and I’ve had a high temperature since yesterday.

         Doctor:    What  is your temperature?  

       Patient :Two hours ago it was 37.8.

         Doctor:    I must examine you. Your throat is inflamed. Yes , you’  ve caught a cold. You have to  lie down and use a gargle and some medicine.

Patient :How long do I have to stay in bed?

Doctor:    I think you will recover in a few days. Don’t forget to gargle your throat as often as you can and take the medicine three times a day.

3.Рольова гра «Пацієнти і лікарі»You are divided into two groups. The students of the first group speak about complaints ,  they are patients and the students of the second group are doctors giving advice. Lets start.

(Проекція презентації на екран)

4. Розвиток навичок писемного мовлення.  Робота студентів з модальними дієсловами по варіантам (I should),(I shouldnt),проекція матеріалу на екран.   

Now take your exercise – books and open them , take your pens and be ready to write. On the screen you see health code .You are deviled into two  variants : the first and the second one. The students of the first variant have to write what they should do, the students of the second variant have to write what they shouldn’t do.

V.Релаксація.

 

Змагання. Викладач називає ситуації, а студенти повинні англійською мовою розповісти, яке розв’язання проблеми вони пропонують .

Ситуація  №1-you have a headache.

                     №2-you cannot asleep.

                      №3-you have a flue.

                      №4-you have food poisoning.

                      №5-you have a cold.

                      №6-you have a stomachache.

                       №7-you have a toothache.

                       №8-you have a sore throat.

VI.Заключна частина заняття.

1.Підсумки заняття. Summarizing

Be attentive to your health when you are young and put money into the prevention of illnesses but not in their treatment. Because 1 dollar gives you benefit of 2.And remember that the best doctors are Doctor Diet, Doctor Quiet and Doctor Merry Man.

2.Домашнє завдання.Home work

Learn the words presented to the lesson.

Write a composition  «A  healthy way of life»(10-12 sentences)

3.Оцінювання студентів.

You  worked  well at our lesson. Your marks are…

 

 

docx
Додано
8 січня 2019
Переглядів
644
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку