Управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області
Комунальна організація (установа, заклад) «Шосткинська загальноосвітня школа I-III ступенів №4 Шосткинської міської ради Сумської області»
Розробка уроку
алгебри і початків аналізу в 11 класі
Методи і прийоми розв’язування
логарифмічних рівнянь
Підготувала
вчитель математики
Аврамкіна В. І.
2019 рік
Тема уроку «Методи і прийоми розв’язування
логарифмічних рівнянь»
Мета уроку:
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійний проектор, картки із завданнями, тестові завдання, картки самооцінки.
Форми роботи: індивідуальна, колективна, усна, тестова перевірка знань, самостійна робота.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання. Перевірка готовості учнів до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вправа «Знайди помилку товариша»
Учні обмінюються зошитами і перевіряють виконання домашніх вправ сусідом по парті за розв’язаннями на слайді
Учні оцінюють одне одного:
Перевірка домашнього завдання
Знайди помилку товариша
1. Розв’яжіть рівняння
log2(x-2) = log2(x2-x-17)
Розв’язання
Подане рівняння рівносильне системі:
x = 5.
Відповідь: 5.
2. Розв’яжіть рівняння
log3( + 1) + log3( + 3) = 1
Розв’язання
ОДЗ: > 1.
log3( + 1)( + 3) = 1, ( + 1)( + 3) = 3, 2 +4 = 0,
звідки = 0 або = 4.
Число не належить до ОДЗ рівняння.
Відповідь: 0.
3. Розв’яжіть рівняння
lg2 = 4 – 3lg
Розв’язання
lg2 + 3lg – 4 = 0
Введемо заміну: lg = y, тоді y2 + 3y – 4 = 0, звідки y = 1 або y = – 4.
Маємо:
Відповідь: 0,0001; 10.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Учитель. Я впевнена, що цей урок мине цікаво і корисно для всіх.
Алгебру називають теорією розв’язування рівнянь і вивчення властивостей функцій. Сьогодні ми вдосконалюватимемо вміння розв’язувати логарифмічні рівняння. Для успішного розв’язування вправ на уроці ви повинні вміти:
IV. Відтворення і корегування опорних знань, навичок і вмінь.
Хвилинка ерудита
Фронтальне опитування
1) Що називають логарифмом числа b за основою a?
2) Як правильно прочитати запис log5 20 ?
3) Що означають записи lg b, ln b ?
4) Чому дорівнює логарифм числа а за основою а ?
5) Чому дорівнює логарифм числа 1 за основою а ?
6) Чому дорівнює логарифм добутку додатніх чисел ?
7) Чому дорівнює логарифм частки додатніх чисел ?
8) Чому дорівнює логарифм степеня додатного числа ?
9) Чи існує логарифм від’ємного числа ?
Усні вправи
log3
log5
logx 15
log8 2
lg 8 + lg 125
lg 0,001
lg 5 – 1
Письмове виконання вправ
Учні біля дошки виконують завдання з повним обгрунтуванням.
Знайти значення логарифма, застосовуючи властивості логарифма:
1) log2 24 – log2 3
2) log5 11 – log5 22 + log5 10
3) log2 63 – log2 7 – log2 36
4) log5 - 2log5 + log5
5) log3 8 – 2log3 2 + log3
Відповіді:
1) 3 |
4) -1 |
2) 1 |
5) 2 |
3) -2 |
|
V. Узагальнення і систематизація знань з даної теми
Вправа «Знайди друга» (Індивідуальна робота)
Оцінювання: 6 завдань – 3 бали; 5 завдань – 2 бали; 4 завдання -1 бал; 0-3 завдання – 0 балів.
Обчисліть і вкажіть правильну відповідь:
№ |
Завдання |
Варіанти відповідей |
1 |
2 8 |
3 |
2 |
4 16 |
0 |
3 |
4 |
1 |
4 |
5 5 |
4 |
5 |
3 1 |
-2 |
6 |
5 625 |
2 |
Відповіді:
1) 3 |
4) 1 |
2) 2 |
5) 0 |
3) -2 |
6) 4 |
Математичний диктант
Обчисліть:
1) 2 16 |
7) |
2) 100 |
8) |
3) 8 8 |
9) 3 8 * 2 3 |
4) 3 1 |
10) 3 8 – 3 2 |
5) |
11) ОДЗ функції: 2(1-x) |
6) |
12) Чи має зміст вираз: -x(x-1) |
Наприкінці відбувається взаємоперевірка.
12-10 виконаних завдань – 3 бали;
9-7 виконаних завдань – 2 бали;
6-4 виконаних завдань – 1 бал;
3-0 виконаних завдань – 0 балів.
VI. Застосування узагальнених знань умінь і навичок учнів
Учням пропонується слайд з асоціативною схемою, за якою вони відтворюють види та способи розв’язання логарифмічних рівнянь:
Основні типи логарифмічних рівнянь розв’язуються за такими схемами (a > 0, a ≠ 1) :
.
При розв’язуванні рівнянь мішаного типу, які містять показникові та логарифмічні функції, застосовують логарифмування або основну логарифмічну тотожність.
При потенціюванні можлива як поява сторонніх розв’язків внаслідок розширення ОДЗ, так і їх втрата при звуженні ОДЗ.
Письмове розв’язування логарифмічних рівнянь
Спочатку учням пропонується висунути ідею щодо розв’язування кожного рівняння, далі обговорюємо її.
Потім демонструємо слайди з розв’язанням рівнянь, звертаємо увагу учнів на «контрольні» моменти розв’язування. Далі пропонуємо учням розв’язати ці рівняння вдома.
Розв’яжіть рівняння:
1) lg(x2 – 2x) = lg(2x + 12)
2) log2(x + 13) = 2log2(x + 1)
3) lg(x + 4) + lg(2x + 3) = lg(1 - 2x)
4) lg2100x – 5lgx = 6
5) xlgx-1 = 100
Розв’язування з коментарями:
№ |
Рівняння |
Коментарі до розв’язування |
1 |
lg(x2 – 2x) = lg(2x + 12) |
Рівняння рівносильне системі:
Відповідь: -2; 6. |
2 |
log2(x + 13) = 2log2(x + 1) |
ОДЗ рівняння знайдено із системи нерівностей:
Звідки x > -1. Знаходження ОДЗ є необхідною умовою, оскільки під час перетворення 2log2(x+1) = log2(x+1)2 Відбувається розширення ОДЗ (можна дістати корені, що не належать до ОДЗ). Відповідь: 3. |
3 |
lg(x + 4) + lg(2x + 3) = lg(1 - 2x) |
ОДЗ рівняння знайдено із системи нерівностей:
звідки х Є (-1,5; 0,5). Увага! Під час додавання логарифмів відбувається розширення ОДЗ. lg((x+4)(2x+3)) = lg(1-2x). Відповідь: -1. |
4 |
lg2100x – 5lgx = 6 |
ОДЗ: х>0 Подамо рівняння у вигляді: (lg100+lgx)2 – 5lgx – 6 = 0. Нехай lgx = y, тоді рівняння набуває вигляду: y2-y-2 = 0. Відповідь: 0,1; 100. |
5 |
xlgx-1 = 100 |
ОДЗ: х>0 Прологарифмуємо обидві частини рівняння за основою 10, маємо: lgx(lgx-1) = 2. Це рівняння заміною зведемо до квадратного. Відповідь: 0,1; 100. |
VII. Контроль і самоконтроль знань, умінь і навичок
Учні виконують тестові завдання, запропоновані їм за допомогою мультимедійної дошки.
Оцінювання: за правильно виконані 9-10 завдань – 3 бали, 7-8 завдань – 2 бали, 5-6 завдань – 1 бал, 0-4 завдань – 0 балів.
1) Обчислити
А |
Б |
В |
Г |
2 |
1 |
|
-1 |
2) Чому дорівнює х, якщо log0,4x = log0,48 ?
А |
Б |
В |
Г |
8 |
0,4 |
-8 |
1 |
3) Розв’язати рівняння log8x = 2
А |
Б |
В |
Г |
26 |
-64 |
2 |
64 |
4) Чому дорівнює значення виразу log69 + log64 ?
А |
Б |
В |
Г |
log613 |
12 |
2 |
6 |
5) Обчислити значення виразу
А |
Б |
В |
Г |
4 |
10 |
25 |
8 |
6) Розв’язати рівняння log0,2(2x-3) = -1
А |
Б |
В |
Г |
2,5 |
4 |
1 |
1,4 |
7) Обчислити значення виразу log224 – log23
А |
Б |
В |
Г |
log221 |
4 |
3 |
2 |
8) Обчислити значення виразу log3
А |
Б |
В |
Г |
3 |
-3 |
|
9 |
9) Коренем, якого рівняння є число 16?
А |
Б |
В |
Г |
log8х=2 |
log2х=8 |
log4х=2 |
log4х=4 |
10) 7) Обчислити значення виразу log2
А |
Б |
В |
Г |
2 |
3 |
-3 |
|
VIII. Підсумки уроку. Рефлексія
Учитель: На уроці ви добре попрацювали, продемонстрували знання, активність, добре мислили.
Тепер давайте оцінимо вашу роботу на уроці.
IX. Домашнє завдання
Пропонуємо учням слайд із рівняннями (див. етап уроку «Письмове розв’язування логарифмічних рівнянь»)
Додаток
Картка самооцінки |
||
Прізвище, ім’я: |
||
1 |
Домашнє завдання (взаємоперевірка) |
|
2 |
Вправа «Знайди друга» (Індивідуальна робота) |
|
3 |
Математичний диктант |
|
4 |
Тестові завдання |
|
5 |
Активність на уроці, усне опитування |
|
|
Оцінка за урок (кількість балів) |
|
1