Урок «Мінеральне живлення»

Про матеріал
Даний урок добре сприймають шестикласники, оскільки він наближує їх до життя, матеріал цікавий і викладається у цікавій формі, з використанням різних інтерактивний технологій
Перегляд файлу

Тема  уроку. Живлення рослин.

Мета уроку

Освітня: продовжити формувати уявлення учнів про рослину як живий організм; сприяти визначенню умов та речовин, необхідних для життєдіяльності рослин; формувати уміння аналізувати значення мінерального та повітряного живлення в житті рослин;

Розвиваюча: розвивати вміння планувати власні спостереження та практикувати дослідження основних процесів життєдіяльності рослин; сприяти усвідомленню рослини як цілісного організму.

Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи.

Завдання:

  • визначити умови та речовини, необхідні для життєдіяльності рослин;
  • навчитися характеризувати роль мінерального та повітряного живлення в житті рослин;
  • навчитися характеризувати значення ґрунту для життя рослин.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Поняття і терміни: мінеральне живлення рослин, повітряне живлення рослин, ґрунт, мінеральні добрива, органічні добрива.

Обладнання: підручник, слайди презентації, завчасно підготовлені для досліду бальзамін, проростки томатів, квасолі та ін.; колекція «Мінеральні та органічні добрива».

Хід уроку

І. Організація роботи

Привітання, психологічне налаштування учнів на роботу.

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

Фронтальна бесіда:

- З яких органів складається квіткова рослина? Які функції виконують ці органи?

- Назвіть основні життєві процеси, характерні для рослин.

- Які типи живлення вам відомі? Який тип живлення мають рослини?

- Назвіть умови, які потрібні для життєдіяльності рослинного організму.

- Що таке ґрунт? Який склад ґрунту?

Іhttps://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/001.gifІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Створення проблемної ситуації:

- Якщо зрізати дерево , то з пенька, який залишився в ґрунті, виростуть нові пагони, і ця частина рослини буде живою, а зрізане стебло загине. Якби ви пояснили це явище?

ІV. Повідомлення теми і завдань уроку (запис в зошит)

V. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Блок 1. Мінеральне живлення рослин.

Самостійна робота учнів з текстом підручником про мінеральне живлення рослин.

Демонстрація досліду «плачу» рослин та його обговорення за питаннями:

- Як змінився рівень вони у трубці? Чому він змінився?

- Опишіть рух води у рослині?

- Що таке «плач» рослин?

- Коли можна спостерігати «плач» рослин у природі?

- Як людина може використати «плач» рослин у своїй практичній діяльності?

«Мозковий штурм»: учні формулюють визначення поняття «мінеральне живлення», порівнюють його із визначенням у підручнику та записують його в зошити.

Складання та обговорення схеми «Речовини, необхідні для життя рослини».

Розповідь вчителя з елементами бесіди про значення ґрунту для життя рослин.

Демонстрація дослідів, що підтверджують вплив мінеральних речовин на розвиток рослин.

Демонстрація колекції «Мінеральні і органічні добрива».

Самостійна робота учнів: з поданого переліку вибрати мінеральні й органічні добрива: аміачна селітра, сечовина, торф, доломітове борошно, перегній, суперфосфат, попіл, калійна сіль, пташиний послід.

Блок 2. Повітряне живлення рослин.

Самостійна робота учнів з текстом підручником про повітряне живлення рослин.

«Мозковий штурм»: учні формулюють визначення поняття «повітряне живлення», порівнюють його із визначенням у підручнику та записують його в зошити.

Складання та обговорення схеми «Процес повітряного живлення рослин».

Повітря            листок             продихи   

 https://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/006.gifhttps://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/007.gifhttps://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/008.gifстовпчаста основна тканина           хлоропласт            фотосинтез

https://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/009.gifhttps://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/00a.gif1,47 г СО2 = 1г вуглеводів

VІ. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі

Робота в групах щодо вирішення проблемних запитань:

- Група «Садівники».

Як навесні правильно підживити сад перегноєм.

- Група «Агрономи».

Якось обходив досвідчений агроном поля. Жодного приладу чи реактиву не мав при собі. Подивився він на одне поле , на друге і сказав: «На цьому полі ґрунт кислий , а на цьому – нормальний.» Як агроном визначив кислотність ґрунту, адже ніяких дослідів він не проводив?

- Група «Дачники».

Після збору урожаю картоплі город сусіда зазеленів від дружних сходів гірчиці. Поясніть дії сусіда-дачника, адже цій рослині також потрібні мінеральні і органічні речовини, які надходять з ґрунту.

Звіт груп про виконане завдання.

VІІ. Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Асоціативний кущ»

https://fc.vseosvita.ua/000cga-60b4/00b.gif.

 

Загальне обговорення проблемної ситуації.

VІІI. Підсумки уроку

Складання «Т-схеми» уроку.

Я знав

Я дізнався

 

 

Оцінювання роботи учнів.

Домашнє завдання: опрацювати відповідний параграф у підручнику; створити кросворд «Живлення рослин».

docx
Додано
22 листопада 2023
Переглядів
168
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку