Тема: Мистецтво скульптури. Види та жанри. Рельєфна композиція «Домашні улюбленці».
Мета уроку: формувати знання та уявлення про скульптуру як один із видів образотворчого мистецтва; дати уявлення про круглу скульптуру та рельєф; ознайомити із засобами виразності скульптури,матеріалами; розвивати відчуття цілісності,рівноваги в композиції; виховувати почуття прекрасного.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: для вчителя - зразки скульптури малих форм,відео матеріали,репродукції із зображенням різних творів скульптури; для учнів-пластилін,стеки,дощечка,картон, олівець, ластик, папір для ескізів.
Техніка: барельєф( площинна скульптура).
Хід уроку
І.Активізація уваги учнів
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Скульптура містить в собі всі інші види образотворчого мистецтва. Скульптор повинен бути архітектором,щоб побудувати свої твори, живописцем, щоб скомбінувати світло, тіні, ювеліром, щоб відобразити деталі.
Якщо порівняти скульптуру із живописом,їх об’єднує спільне завдання - відображення реальної дійсності. Але скульптура охоплює більш обмежене коло явищ.
IV. Вивчення нового матеріалу
Скульптура - один із видів образотворчого мистецтва, що надає об’ємно - просторового зображення предметам. Існують два основні види скульптури - кругла та рельєф. Кругла скульптура розрахована на огляд з усіх боків, причому з різних точок зору буде відкриватися різне бачення на втілений в ній образ.
За призначенням скульптура ділиться на декілька видів. Якщо скульптурне зображення невеликих розмірів і призначене для експонування на виставках, конкурсах, музеях,виставкових залах,ми називаємо його станковим. Якщо скульптурне зображення великих розмірів,ми його відносимо до монументального. У свою чергу монументальна скульптура розподіляється на підвиди: монумент,пам’ятник,обеліск, меморіальна дошка, декоративна (паркова) скульптура.
За жанрами скульптуру поділяють на історичну, побутову, анімалістичну, портретну.
Рельєф являє собою випуклу скульптуру, що розгорнута на площині,яку він прикрашає. Залежно від того, наскільки рельєф випуклий, розрізняють три його види: барельєф – зображення виступає над площиною менше ніж на половину об’єму; горельєф – зображення виступає над площиною більше, ніж на половину об’єму; контр рельєф – зображення заглиблюється в площину.
Велике значення у скульптурі мають матеріали та техніка їх обробки. Матеріал майстри вибирають згідно із задумом: гіпс, камінь, мармур, бетон, глину, дерево, метал, скло та ін.
Засоби художньої виразності: об’єм, форма, фактура, пластика.
V. Практична діяльність учнів
Створити рельєфну композицію «Домашні улюбленці».
Поетапне виконання:
VI. Підсумок уроку
Метод «так чи ні».
*Скульптура - це жанр мистецтва ?
*Рельєф – це об’ємний твір, який можна розглядати з усіх боків ?
*Найбільш поширені матеріали в скульптурі – дерево, мармур, метал, камінь ?
*Стеки, різці – це інструменти, якими працює скульптор ?
VII. Домашнє завдання
Підготувати інформацію про видатних скульпторів України, регіону.