5 клас
Тема уроку: «Настрій у пейзажі».
Мета: Продовжити знайомство з жанром пейзажу. Створення колірної гами для передачі настрою у пейзажі. Розвивати уміння спостерігати за навколишньою дійсністю,
Обладнання та матеріали: гуаш, пензлик, ТЗН, репродукції І.І. Левітана.
Музичний ряд: запис фонограми з циклу творів Вівальді «Пори року»;
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями.
— Що таке пейзаж?
— Про що можуть розповісти пейзажі?
— Назвіть основні й похідні кольори.
— Згадайте нюансні, зближені кольори. Назвіть їх.
— Які кольори називаються теплими?
— Які кольори називаються холодними?
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Сьогодні ми продовжуємо вивчати тему «Пейзаж» і ознайомимось з творчістю
І.І. Левітана. (Перегляд репродукцій).
І.І. Левітан любив малювати осінні пейзажі — у нього було більше сотні картин, пов'язаних з цим часом року. Серед них картина «Золота осінь» стала одним з найвідоміших і популярних творів художника.
2. Контраст – протилежні кольори в кольоровому крузі. (Слайд кольоровий круг).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя з елементами бесіди.
Осінь.
В. Сосюра
Олітають квіти, обриває вітер
пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
осінь жовтокоса на баскім коні.
В далечінь холодну без жалю за літом
синьоока осінь їде навмання.
В’яне все навколо, де пройдуть копита,
золоті копита чорного коня.
Облітають квіти, обриває вітер
пелюстки печальні й розкида кругом.
Скрізь якась покора в тишині розлита,
і березка біла мерзне під вікном.
Пейзаж —це жанр, що зображує природу будь якої місцевості: лісовий, морський, гірський, сільській та інші.
Існують пейзажі, що відтворюють ті або інші куточки природи або міста; існують пейзажі, створені фантазією художника.
Художники – пейзажисти зображують природу для передачі настрою, якій знаходить потім відгук у серцях інших людей.
Для створення нашого завдання «Осінній пейзаж» потрібно з’ясувати наступне:
- Який у вас зараз «настрій»?
-Яким кольором можна намалювати ваш настрій?
- А який настрої може мати природа?
- Які відтінки та фарби ми можемо використати для зображення осені?
VI. Практична робота.
Для створення відповідного настрою пропонується прослухати музичний творів А. Вівальді з циклу «Пори року».
VII. Підсумки уроку
- Виставка дитячих робіт.
- Які засоби виразності передають настрій у пейзажі?
- З картинами якого художника ви сьогодні познайомились?
- Обговорення настрою у пейзажах виконаних учнями.