Скласти уявлення про стан розвитку культури в Україні в другій половині XVI – першій половині XVIІ ст.; схарактеризувати розвиток шкільництва на українських землях у першій половині XVII ст.; розкрити особливості навчання в Києво-Могилянському колегіумі; осмислити і стисло аналізувати життєвий шлях найвідоміших діячів літератури та їхні найвизначніші твори; визначити досягнення українського книговидання цього періоду.
Розробка уроку з історії України
8 клас
на тему: «Митрополит П. Могила. Шкільництво. Література. Книговидання.»
Розробила: Сидоренко І.В.,
учитель історії та правознавства
Вознесенської ЗШ І-ІІІ ступенів
Мелітопольської РДА
Запорізької області
Мета: скласти уявлення про стан розвитку культури в Україні в другій половині XVI – першій половині XVIІ ст.; схарактеризувати розвиток шкільництва на українських землях у першій половині XVII ст.; розкрити особливості навчання в Києво-Могилянському колегіумі; осмислити і стисло аналізувати життєвий шлях найвідоміших діячів літератури та їхні найвизначніші твори; визначити досягнення українського книговидання цього періоду. Розвивати в учнів уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації і на основі їх робити висновки і узагальнення Формувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу.
Тип уроку: вивчення нових знань
Обладнання: підручник, атлас, зображення історичних пам'яток, документи.
Основні поняття і терміни: спудеї, консисторія, мемуари, епіграма.
Основні дати:
1632 р. – Заснування Києво-Могилянського колегіуму.
ХІД УРОКУ
I. Організація навчальної діяльності.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
- Що таке культура?
- Які особливості суспільно-політичного становища українських земель у першій половині XVII ст. мали впливати на розвиток культури?
- Пригадайте основні досягнення української культури другої половини ХVI ст.?
- Які пам'ятки культури та імена визначних культурних діячів цього періоду ви можете назвати?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прийом «Фантастична добавка»
Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати наступні питання: шкільництво, література, книговидання і відтворимо історичний портрет Петра Могили. А тепер, уявіть собі, що митрополит Петро Могила завітав у сучасний світ, до сучасної школи. Подумайте і припустіть, які враження склалися у нього від побаченого.
Відповіді дітей
Учитель. Діти після вивчення нового матеріалу ми зможемо охарактеризувати стан розвитку освіти, літератури, книговидання в першій половині ХVІІ ст..
Вивчення нового матеріалу.
Учитель. Друзі, в яких умовах розвивалася українська культура першої половини ХVІІ ст.. Давайте з'ясуємо фактори, які впливали на її розвиток.
Поділимо їх на позитивні і негативні.
Позитивні |
Негативні |
Доба героїчних походів козаків |
Відсутність власної держави |
Національно-визвольні питання |
Поділ території України між Річчю Посполитою, Московією, Угорщиною, Туреччиною. |
Необхідність збереження національної культури в умовах польсько-католицької експансії |
Відсутність єдиного наукового й політичного центру |
Розвиток національної свідомості |
Національне гноблення |
|
Набіги турків та татар |
Учитель. Виявивши негативні фактори, можна все одно сказати, що в Україні відбувався бурхливий розвиток культурного життя і національного відродження.
Розповідь вчителя.
У першій половині XVII ст. на українських землях продовжувала розвиватися шкільна освіта. Основним типом навчальних закладів, де здобували освіту діти українських міщан, козаків і духівництва, були слов'яно-греко-латинські школи. Ці школи, як і раніше, засновувалися при братствах. На початку XVII ст. в Україні налічувалося близько 30 братських шкіл. У 1615 р. виникла школа при Київському, у 1620 р. — Луцькому, у 1636 р. — Кременецькому братствах. У братських школах працювали відомі педагоги, вчені й діячі культури. Так, ректорами Київської братської школи були майбутній православний київський митрополит Іван Борецький, учений і письменник-полеміст Мелетій Смотрицький, поет і церковний діяч Касіян Сакович. Її викладачами були білоруський просвітник Сава Андрієвич і відомий православний богослов Захарія Копистенський.
Восени 1631 р. в Києві з’явився ще один навчальний заклад. У Києво-Печерській лаврі архімандрит П. Могила заснував школу. За своєю програмою навчання вона нагадувала єзуїтські колегіуми, які в тогочасній Європі за якістю освіти вважалися кращими.
У першій половині XVII ст. в Україні зростала кількість єзуїтських, протестантських і греко-католицьких навчальних закладів. У 1608 р. єзуїтські колегіуми було відкрито у Львові та Луцьку, у 1615 р. — у Ґуменному на Закарпатті. Загалом на території України їх нараховувалося 22. Протестантські школи існували у Гощі, Берестечку, Хмільнику, Крилову й Панівцях. Школу вищого типу протестанти заснували 1638 р. в Кисилині на Волині. За зразком єзуїтських колегіумів греко-католиками були організовані василіянські школи в Бересті, Володимирі-Волинському, Шаргороді та Холмі. Діяльність «гімназіону» П. Могили у Києво-Печерській лаврі викликала занепокоєння Київського братства, якому не подобалася його схожість із єзуїтськими колегіумами. У 1632 р. було досягнуто згоди стосовно об'єднання братської та лаврської шкіл. Новий навчальний заклад, покровителем якого був П. Могила, дістав назву Києво-Братського (або Києво-Могилянського) колегіуму. Згодом його стали називати академією за високий рівень викладання.
2. П. Могила. Утворення Києво-Могилянської академії.
Учитель. Значну роль в розвитку української культури першої половини XVII ст. відіграв Петро Могила.
Завдання. Опрацювати с.84-86 підручника і додаткове джерело уривок із заповіту П. Могили, а також можна користуватися Інтернет-джерелом. Скласти історичний портрет і відповісти на запитання (додаток 1).
Робота в групах. Опрацювати історичну довідку про Києво-Могилянську академію і виконати завдання (додаток 2).
Учитель. Питання розвитку літератури і книговидання я пропоную опрацювати прийомом «Своя опора» Робота в парах: скласти свій опорний конспект або розширений план відповіді. І варіант складає по темі «Література», ІІ варіант по темі «Книговидання». Після обмінюються конспектами і пояснюють один одному.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Учитель. Діти, порівняйте розвиток освіти і літератури другої половини ХVІ ст. з першою половиною ХVІІ ст.. Що ви знаходити спільного?
V. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал § 13 за підручником О.К. Струкевич.
Розділити учнів на «домашні групи» і дати завдання для роботи на наступному уроці.
1-а група: розвиток музики.
2-а група: розвиток театру.
3-а група: розвиток архітектури.
4-а група: розвиток образотворчого мистецтва.
Література
1.Струкевич О.К., Романюк І. М., Пірус Т. П. Історія України: Підруч – К.: Грамота, 2008. – 272 с.: іл..
2. Гісем О.В., Мартинюк О.О. Історія України Комплексний довідник: - Х.: Вид-во «Ранок», 2009. – 480 с.: іл..
Додаток 1
Уривок із заповіту П. Могили
Ще таки став я архімандритом Печорського монастиря, бачучи, що занепад віри і побожності серед народу походить від повної нестачі в нас освіти та школи, дав я обіт моєму Богові все своє обертати почасти на відбудову зруйнованих Божих руїн, від яких полишилися нужденні руїни, почасти на заснування шкіл і закріплення прав і вольностей українського народу.
Запитання
Додаток 2.
Києво-Могилянська академія.
Києво-Могилянська академія довгий час була єдиним вищим загальноосвітнім, всестановим навчальним закладом України, Східної Європи, всього православного світу. Заснована на принципах гуманізму й просвітництва Академія не лише навчала молодь, але й поширювала освіту, знання, її вихованці відкривали школи, фундували бібліотеки, сприяли розвитку культури, мистецтва, літератури, музики, театру. Академічні наставники й професори свято вірили в те, що освічений розум справляє благотворний вплив на характер і вчинки людини, долю суспільства. Повний курс навчання в Києво-Могилянській академії тривав 12 років. Всього в Академії було 8 так званих ординарних класів, але кількість предметів сягала до 30 і більше. Навчалося там понад 1000 учнів
Вивчались мови: церковнослов’янська, грецька, руська (українська), латинь і польська, а основу навчальних предметів становили «сім вільних наук»: граматика, риторика, діалектика, арифметика, геометрія, астрономія, музика. Навчання поділялося на: чотирирічну «школу богослов'я», дворічну «школу філософії» і «школу риторики і поетики». Викладачі й учні мали змогу користуватися однією з найбільших на той час бібліотек Петра Могили. Студенти академії часто організовували наукові диспути, вистави, влаштовували різноманітні свята й вечори.
Києво-Могилянська академія тривалий час була єдиним вищим навчальним закладом для всіх станів України. Її вихованці закладали школи, відкривали бібліотеки, сприяли розвиткові літературі, театру, музики, образотворчого мистецтва.
Завдання
Лаврентій Зизаній Петро Могила