Ознайомлення учнів зі способом множення на 100;
розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, увагу,
кмітливість, активність, уміння розв'язувати прості задачі способом рівняння.
Виховувати позитивне ставлення до предмета, працелюбність, охайність.Урок: математика
Тема. Множення на 100. Розв'язування простих задач способом складання
рівнянь.
Мета: ознайомити учнів зі способом множення на 100;
розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, увагу,
кмітливість, активність, уміння розв'язувати прості задачі способом рівняння;
виховувати позитивне ставлення до предмета, працелюбність, охайність.
Обладнання. Таблиця "Множення на 100", схеми виразів, картинки героїв із
мультфільмів, записи на дошці, магнітофон, картки, кружечки, картинка
екрану.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення позитивного настрою на уроці.
Пролунав уже дзвінок, |
Починається урок. |
Він незвичний і цікавий - |
Добрі гості до нас завітали. |
|
Повернімося обличчям до гостей |
І скажімо щиро: «Добрий день!» |
|
Девіз уроку:
На уроці не куняй ─
Математику вивчай! (На дошці) Читаємо хором
Гра "Мікрофон" Очікую від уроку … Закінчи речення.
- (Відповіді дітей: нових знань; зустрічей із новим, цікавим)
Щоб усі ваші сподівання збулися, |
Працюватимемо старанно, |
Щоб почути у кінці: |
Діти, всі ви молодці! |
Розгорніть зошити та запишіть дату, слова «Класна робота» (Запис на дошці)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Сьогодні на уроці ми будемо працювати разом з героями із мультфільмів.
1. Каліграфічна вправа. Чебурашка
40 28 32 36 44 48 24 (На дошці записані числа)
- Запишіть числа в порядку спадання.
(48, 44, 40, 36, 32, 28, 24)
Самоперевірка, один учень читає вголос.
- Що ви помітили в даному ряді чисел? (Числа зменшуються на 4.)
- Які це числа? (Парні, тому що діляться на 2.)
- Дайте характеристику числу 24.
(Попереднє - 23, наступне - 25; складається з двох цифр - 2 і 4; число можна записати сумою розрядних доданків 20 і 4; в цьому числі 2 десятки і 4 одиниці, або 24 одиниці.)
- Яке число відрізняється від інших в ряді чисел? Чому? (40 - кругле.)
- Назвіть найменше кругле двоцифрове число, трицифрове число. (10, 100)
- Наведіть приклади круглих чисел.
2. Усний рахунок. Крокодил Гена
а) Гра "Естафета" (На окремих аркушах)
І команда ІІ команда ІІІ команда
∙ 1 = 14 ∙ 1 = 12 ∙ 1 = 10
: 2 = 7 : 2 = 6 : 2 = 5
∙ 0 = 0 ∙ 0 = 0 ∙ 0 = 0
: 5 = 0 : 4 = 0 : 6 = 0
+ 3 = 3 + 5 = 5 + 4 = 4
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми навчимося множити число на 100, будемо обчислювати вирази на вивчені випадки множення і ділення, розв'язувати задачі способом складання рівняння.
ІV. Сприймання нового матеріалу. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра "Учень в ролі вчителя" Папуга Кеша
а) - Розгляньте записи і поясніть, як виконати множення. Проблемна ситуація.
3∙100 =
5∙100 =
Отже, 3∙100 = 300 5∙100=500
Висновок. Щоб помножити число на 100, потрібно до нього справа приписати два нулі.
б) Робота з підручником. Ознайомлення з правилом на с.94. Вивчення правила напам'ять.(Колективно)
Тепер ми перевіримо, чи ви зрозуміли, як треба множити число на 100.
2. Завдання № 591 на с.95 Віні-Пух
Гра "Ланцюжок" І, ІІ стовпчики - Який закон множення застосуємо при обчислені виразів в
ІІ стовпчику? (Переставний закон множення.)
Коментоване письмо ІІІ стовпчик
ІV. Фізкультхвилинка. П'ятачок
1, 2 - всі присіли, потім вгору підлетіли.
3, 4 - нахилились, із струмочка гарно вмились.
5, 6 - всі веселі крутимось на каруселі.
7, 8 - в поїзд сіли, ніжками затупотіли.
9, 10 - відпочили і за парти тихо сіли.
V. Закріплення вивченого матеріалу. Кіт Леопольд
- Діти, пригадайте з яких частин складається задача?
Вправа "Асоціативний кущ"
Умова розв'язання
Задача
запитання відповідь
- А як називається задача, якщо вона розв'язується однією дією? (Проста)
1. Розв'язування задач способом складання рівняння.
- Сьогодні ми пригадаємо, як розв'язуються прості задачі способом складання рівнянь.
Але спочатку пригадаємо:
- Що таке рівняння? (Рівність зі змінною)
- Хто бажає розв'язати задачу біля дошки?
а) Задача № 593 на с. 95 Фронтально. Учень біля дошки.
40 : х = 10 - Як називаються компоненти при дії ділення? (Ділене, дільник, частка)Таблиця
х = 40 : 10 - Як знайти невідомий дільник? (Ділене поділити на частку)
х = 4(р.)
40 : 4 = 10
10 = 10
Відповідь: число 40 зменшили в 4 рази.
б) Завдання № 594 на с. 95 ( Додаткове завдання. Самостійно) Мишенята
у : 100 = 8
у = 8 ∙ 100
у = 800
800 : 100 = 8
8 = 8
Відповідь: невідоме число - 800.
VІ. Валеологічна хвилинка. Лікар Айболить
- Яка зараз пора року? (Зима)
- Підберіть до слова зима антонім. (Літо)
- Закрийте очі і уявіть, що ви сидите на галявині, де літають над квітами красиві метелики. (Музичний супровід)
VІІ. Розвиток математичних знань.
- Діти, продовжуємо працювати. Зараз пригадаємо разом з Буратіно
1. Обчислення виразу з буквеними даними.
Завдання № 592 на с. 95.
Робота по варіантах. Два учні біля дошки.
І в. якщо а=10
ІІ в. якщо а=100
Індивідуальні картки для учнів з високим рівнем знань.
2. Порівняйте значення виразів. (Додаткове завдання) Маша
80 ∙ 10 8 ∙ 100 700 : 10 7 ∙ 100
VІІІ. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Мальвіна
Незабаром продзвенить дзвінок –
Підіб’ємо підсумок.
Учні відповідають на питання.
- Чи справдилися ваші очікування від нашого уроку?
- Чи задоволені ви результатами своєї праці?
- Чого ви навчилися?
2. Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.
- Любі діти! Сьогодні ви продемонстрували найкращі знання з математики, були активними, уважними, зосередженими.
Діти, всі ви молодці!
3. Вправа "Екран настрою".
На партах у вас лежать …(кружечки). Перетворіть їх на смайлики з посмішкою, якщо вам сподобався урок і без посмішки, якщо не сподобався. За бажанням можете прикріпити свій смайлик на дошці (картинка екрану).
ІХ. Домашнє завдання. Михасик
Диференційовано:
Для всіх учнів
С. 95, № 597, с. 94, правило.
х : 100 = 5
х = 5 ∙ 100
х = 500
500 : 100 = 5
5 = 5
Відповідь: невідоме число - 500.
Для учнів з високим рівнем знань № 598, за бажанням.
360 - у =274
у = 360 - 274
у = 86(л)
360 - 86 = 274
274 = 274
Відповідь:86 л бензину використали.