Тема уроку. Множення натуральних чисел.
Мета уроку: удосконалити вміння виконувати множення натуральних чисел, ознайомити із множенням чисел способами «Ревнощі» та «Селянським»; розвивати логічне мислення, математичну мову; виховувати прагнення до успіху, творче ставлення до справи.
Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.
Обладнання: комп′ютер, мультимедійний проектор.
Девіз уроку: «Множення – це не нудна справа! Множення – це цікаво!!!»
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Перевірка завдання, заданого за підручником.
2. Виконання усних вправ.
1) Обчисліть: а) 25 ∙ 100; б) 190 ∙ 200; в) 3000 ∙ 240; г) 9876 ∙ 0;
д) 1 ∙ 564; е) 1 ∙ 0.
2) Установіть відповідність.
1. Один із множників збільшили у 2 рази. |
А) Добуток збільшився у 2 рази. |
2. Один із множників збільшили у 2 рази , другий зменшили у 2 рази. |
Б) Добуток збільшився у 2 рази. |
3. Один із множників збільшили у 2 рази і другий множник збільшили у 2 рази. |
В) Добуток не змінився. |
ІІІ. Удосконалення знань і вмінь.
За всю історію людства було придумано багато способів множення. Уже в кінці ХV століття італійський математик Лука Пачіоллі у своєму трактаті про арифметику наводив вісім різних способів множення. Сьогодні на уроці ми розглянемо два з них, що не ввійшли до шкільної програми. Ви виконаєте практичну роботу і за бажанням оціните її у консультантів.
1. Практична робота.
Спосіб « Ревнощі».
Малюються грати, в які потім вписують результати проміжних обчислень. Зліва (знизу до верху), писався перший множник, а вгорі (зліва на право) –другий множник. На перетині писався добуток цифр. Далі отримані числа додавалися вздовж діагоналей, а результат записувався в кінці рядка чи стовпчика.
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Обчисліть . Середній рівень: 46 × 158. Достатній рівень: 642 × 538. Високий рівень: 7484 × 6063. |
Обчисліть . Середній рівень: 64 × 183. Достатній рівень: 657 × 838. Високий рівень: 7084 × 8463 |
Спосіб «Селянський »
Числа записуються поруч, а тоді ліве число ділять на 2, а праве множать на 2. Якщо при діленні є остача, то її відкидають. Викреслюються ті рядки в лівій колонці, в яких стоять парні числа. Числа, що залишилися в правій колонці додаються. Це і буде результат множення даних чисел.
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Обчисліть . Середній рівень: 48 × 21. Достатній рівень: 144 × 38. Високий рівень: 408 × 211. |
Обчисліть . Середній рівень: 36× 18. Достатній рівень: 264 × 26. Високий рівень: 308 × 112. |
Запитання до класу.
Який із запропонованих сподобався вам більше та чому?
Чи будете ви одним із цих способів користуватися?
2.Робота за підручником (§11)
№ 419, 421, 423.
ІV. Підсумки уроку.
V. Домашнє завдання §11, № 418, 424. Додатково 427
Використана література.
1. Математика: підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів /
Н. А. Тарасенкова, І. М. Богатирьова, О. П. Бочко, О. М. Коломієць,
З. О. Сердюк. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. – 352 с.
2. Математика: Дит. Енцикл.(Авт. ─ упоряд.) А.П.Савін, В.В.Станцо, Г.Ю.Котова; Худож.: О.В.Кардашук та ін. ─ К.: Школа, 2002. ─ 432с.: іл. ─
(Я пізнаю світ).