Тема. Урок узагальнення та систематизації знань за розділом «Модернізація країн Європи та Америки в останній третині ХІХ – на початку ХХ ст. «Пробудження Азії»». Самостійна робота
Мета: виявити рівень знань учнів за розділом «Модернізація країн Європи та Америки в останній третині ХІХ – на початку ХХ ст. «Пробудження Азії»»; продовжити розвивати уміння учнів аналізувати історичні події та обґрунтовувати своє ставлення до них
Тип уроку: перевірки та контролю засвоєних знань
Обладнання: підручник із всесвітньої історії для 9 класу
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми, плану та мети уроку.
II. Тематичний контроль
Перевірка знань учнів здійснюється за допомогою карток із тестовими завданнями (два варіанти).
Варіант І
І рівень (0,5 б. за кожне питання)
1. Закон Шермана 1890 року став у США інструментом у боротьбі проти…
а) засилля монополій;
б) незаконного освоєння Дикого Заходу;
в) організованої злочинності;
г) плантаторів Півдня.
2. Під час правління якого прем’єр-міністра у Великій Британії була проведена третя парламентська реформа?
а) Девіда Ллойд Джорджа;
б) Бенджаміна Дізраелі;
в) Вільяма Гладстона;
г) Джона Рассела.
3. Кризові явища у Франції в останній третині ХІХ ст. пов’язані з махінаціями навколо…
а) Ейфелевої вежі;
б) Суецького каналу;
в) Панамського каналу;
г) Версалю.
4. Яку назву отримала колоніальна політика, котра здійснювалася Німеччиною за часів правління імператора Вільгельма ІІ?
а) «пангерманізм»;
б) «світова політика»;
в) «справедливий курс»;
г) «нова демократія».
5. Учасників якого збройного конфлікту на території Китаю іноземці називали «боксерами»?
а) «опіумних» війн;
б) Синьхайської революції;
в) повстання іхетуанів;
г) руху тайпінів.
6. У якому році Австро-Угорська імперія перетворилася на дуалістичну монархію?
а) у 1867 р.;
б) у 1869 р.;
в) у 1875 р.;
г) у 1876 р..
7. Проти якого султана була розпочата Молодотурецька революція в Османській імперії?
а) Махмуда IV;
б) Махмуда V;
в) Абдул-Гаміда І;
г) Абдул-Гаміда ІІ.
8. Яку назву отримала в Японії доба правління імператора Муцухіто?
а) Рейва;
б) Мейдзі;
в) Хейсей;
г) Тайсьо.
ІІ рівень (1 б. за кожну відповідь)
9. Дайте визначення поняттям: сегрегація, експансіонізм, гомруль.
ІІІ рівень (1,5 б. за кожне питання)
10. Встановіть хронологічну послідовність подій.
а) «Справедливий курс» Теодора Рузвельта;
б) Паризька комуна;
в) проголошення у Китаї республіки;
г) початок англо-бурської війни;
д) затвердження конституції Японії.
11. Установіть відповідність між політичними діячами та країнами, де вони залишили свій історичний слід.
а) Сунь Ятсен 1) Османська імперія;
б) Франц-Йосиф Габсбург 2) Японія;
в) Токугава Йосінобу 3) Німеччина;
г) Мустафа Кемаль 4) Австро-Угорщина;
5) Китай.
IV рівень (2 б. за питання)
12. Опишіть основні положення «Нової демократії» Вудро Вілсона.
Варіант ІІ
І рівень (0,5 бала за кожне питання)
1. Яка форма монополістичних об’єднань переважала у США?
а) синдикат;
б) концерн;
в) картель;
г) трест.
2. Хто домагався від уряду Великої Британії у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. гомруля?
а) тред-юніони;
б) представники ірландського національно-визвольного руху;
в) асоціації підприємців;
г) торговельні компанії та монополії.
3. Яке із понять належить до історії Франції останньої третини ХІХ ст.?
а) грюндерство;
б) «нова демократія»;
в) справа Дрейфуса;
г) парламентська реформа.
4. Яка з німецьких реформ, проведена у 1889 році, стала першою із подібних у світі?
а) освітня;
б) пенсійна;
в) військова;
г) фінансова.
5. Вкажіть роки другої «опіумної» війни у Китаї.
а) 1839-1842 рр.;
б) 1850-1868 рр.;
в) 1856-1860 рр.;
г) 1899-1900 рр.
6. Яка з балканських країн була окупована Австро-Угорщиною після закінчення російсько-турецької війни 1877-1878 років?
а) Чорногорія;
б) Сербія;
в) Болгарія;
г) Боснія і Герцеговина.
7. У якому місті розпочалася Молодотурецька революція?
а) Салоніки;
б) Стамбул;
в) Софія;
г) Белград.
8. Після проведення територіально-адміністративної реформи Японія поділялася на…
а) штати;
б) округи;
в) префектури;
г) департаменти.
ІІ рівень (1 б. за кожну відповідь)
9. Дайте визначення поняттям: дуалістична монархія, емансипація, фемінізм.
ІІІ рівень (1,5 б. за кожне питання)
10. Встановіть хронологічну послідовність подій.
а) Молодотурецька революція в Османській імперії;
б) відставка Отто фон Бісмарка у Німеччині;
в) ухвалення закону Шермана у США;
г) проголошення Третьої республіки у Франції;
д) перемога Японії у війні з Росією.
11. Установіть відповідність між політичними діячами та країнами, де вони залишили свій історичний слід.
а) Бенджамін Дізраелі 1) Німеччина;
б) Жорж Клемансо 2) Велика Британія;
в) Вудро Вілсон 3) Сполучені Штати Америки;
г) Вільгельм Гогенцоллерн 4) Австро-Угорщина;
5) Франція.
IV рівень (2 б. за питання)
12. Перерахуйте і коротко опишіть основні політичні кризи у Франції наприкінці ХІХ ст.
ІІІ. Підведення підсумків
ІV. Домашнє завдання
Повторити параграфи 12-21 (стор. 108-178). Завершити заповнення синхронізованої хронологічної таблиці датами, пов’язаними з розділом «Модернізація країн Європи та Америки в останній третині ХІХ – на початку ХХ ст. «Пробудження Азії»»