розрока уроку та слайди презентації до теми Молекулярний склад і структура мембран. Роль мембран у клітині та міжклітинні взаємодії. Проникність мембран. (10 клас профільний рівень)
Тема: Молекулярний склад і структура мембран. Роль мембран у клітині та міжклітинні взаємодії. Проникність мембран.
Мета уроку:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Базові поняття уроку: плазматична мембрана, клітина, напівпрониклість, міжклітинні контакти.
Обладнання та матеріали: таблиці «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», робочі картки, мультимелійне обладнання, підручник.
Хід роботи
Організаційний момент
Мотивація начальної діяльності та актуалізація опоних знань ліцеїстів.
Записати тему в робочу картку, мету уроку
Вивчення нового матеріалу
Будова плазматичної мембрани
Мембрана від лат. «membrana» - шкірочка, оболонка.
Плазматична мембрана , або плазмолема– система спеціалізованих структур, яка оточує кожну клітину, визначає її розміри і забезпечує збереження істотних відмінностей між вмістом клітини й зовнішнім середовищем або відокремлює органели. (Слайд 2)
Відкрийте будь ласка на ваших планшетах документ «Будова плазматичної мембрани» , прочитайте інформацію про структуру мембрани та зясуйте наскільки ваші припущення були вірними. Заповніть в робочих картках табличку «Будова плазматичної мембрани»
В 1972 р. Сингер і Ніколсон запропонувавли рідинно – мозаїчну модель плазматичної мембрани, згідно якої білкові молекули, що плавають в рідкому бішарі ліпідів утворюють в ньому своєрідну мозаїку.
Обговорення будови плазматичної мембрани. Аналіз функції кожного
компоненту (Слайд 3)
Добираючи образні поняття до вельми цікавої картини, вчені порівнюють плазматичну мембрану з «ліпідним морем», вічно збуруненим, як і сааме життя. Плавають у ньому білкові молекули, намотані химерним клубком. Співвідношення між ліпіди та білками може значно відрізнятися в різних мембранах. У мембрані шванівської клітини,що формує ізоляцію відростків нервових клітин, співвідношення 1:3 на користь ліпідів. Натомість у внутрішній мембрані мітохондрії - 3:1 на користь білків. «Ліпідне море» виростило на собі – полімерні молекули цукрів, схожі на розлогі дерева, клітина від них аж кошлата.
Поясніть буль ласка наступні факти:
Крапля рідкого мила, як крапля жиру, не змішується з водою, а розтікається по її поверхні тоненькою плівочкою. Подвйні шари мембрани пластичні та текучі, як оболонка мильної бульбашки, але разом з тим не безформені. Якщо мильну бульбашку розрізати мікроножем, то утвориться не дві половинки, а дві цілих бульбашки, тільки поменьше. Зіткнувшись в повітрідві миліні бульбашкизілються в одну більшу. Якщо бульбашку протикнути голкою, то отвір зразу зникне. Таким чином, властивості мембрани :
Як ви гадаєте, мембрана розташована тільки на поверхні клітини чи може зустрічатися всередині клітини? (Зовнішні мембрани, ядерна мебрана, мембрани органел, внутрішні мембрани)
Компартменти клітини (від англ. compartment — комірка, кімната, обмежений простір) — простір всередині клітини, оточений мембраною та пов'язаний з виконанням певної функції. (Слайд 4)
Функції біологічних мембран
Знаючи особливості будови та властивості мембрани сформулюйте функції мембрани та запишіть їх у робочу картку.
Міжклітинні контакти
Міжклітинні контанкти – це звязки, що встановлюються між плазмолемами сусідніх клітин. Фони можуть бути різними за формою, структурою та за забезпеченням контактів між клітинами. МК поділяються на :
До зв’язуючих контактів належать прості контакти, контакти за типом замка, десмосоми.
Просте міжклітинне зєднання – це контакт плазмолем клітин на відстані 10-20 нм, при якому взаємодіють шари глікокаліксу обох клітин. (Слайд 5)
При контакті за типом замка клітини можуть утворюювати взаємні вростанняю, коли вирости плазмолемм і цитоплазми однієї клітини у відповідні заглибини сусідньої клітини. (Слайд 6)
Десомосома — тип міжклітинних контактів, що характеризується наявністю біля плазматичної мембрани білкової пластинки прикріплення. Функціональне значння десмосом полягає в механічному звязку між клітинами епітеліальної тканини, що надає їй жорсткості і одночасно еластичності. (Слайд 7)
Щільні замикальні, або ізолюючі контакти, відзначаються максимальним зближенням та злиттям між собою плазмолем, а невеличкий проміжок (2-3 нм) між клітинами ущільнюється за рахунок фібрил та йонів кальцію. Злиття мембран відбувається не по всій площині щільного контакту а являє собою ряд точкових зближень мембран. Ця ділянка контакту повністю непроникна для макромолекул та йонів. Щільні замикальні контакти зустрічаються в епітеліальній вистілці травного каналу і епітелії залоз. Вони забезпечують повне відмежування міжклітинного простору від зовнішнього серендовища . (Слайд 8)
Комунікаційні міжклітинні контакти здійснюють функціональні зв’язки між клітинами. Сюди відносяться щілинні контакти, або нексуси, синапси, плазмодесми.
Щілинний контакт – нексус (від. nexus – зв'язок, зчеплення) відзначається безпосереднім хімічним зв’язком між цитоплазмами клітин. Плазмолеми сусідніх клітин зближені до відстані 2 – 3 нм і пронизані конексонами , кожна з яких складається з 6 субодиниць із циліндричним каналом по центру. Нексуси зустрічаються переважно в серцевій м’язовій тканині і забезпечують тісний метаболічний зв’язок між цитоплазмами контактуючих клітин. (Слайд 9)
Синапси – це спеціалізовані контакти між нейронами або між нейронами та м’язами. (Слайд 10)
Плазмоде́сма — цитоплазматичний канал, вистелений плазматичною мембраною, що пронизує клітинні стінки сусідніх рослинних клітин, сполучаючи їх між собою. (Слайд 10)
Узагальнення уроку
Запропонувати учням зробити висновки уроку та записати їх в робочу картку.
Домашнє завдання : Прочитати параграф 18, ст 108-113 питання 1-5 після параграфа. Замалювати схему "Транспорт речовин через мембрану
Додаток 1
(робоча картка)
Дата : _____________
Тема уроку: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Клітина складається з:
Поверхневий апарат клітини представлений:
Будова плазматичної мембрани
№ з/п |
Компонент мембрани |
Місцезнаходження |
Функції |
1 |
|
|
|
2 |
|
|
|
3 |
|
|
|
Зробіть позначки компонентів мембрани на малюнку
Властивості мембрани:
Функції біологічних мембран:
Міжклітинні контакти
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
Висновки уроку___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________